Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Niedziela handlowa 24 marca - czy jutro sklepy będą otwarte? Będą zmiany w ustawie?

1
Podziel się:

W związku z zaostrzeniem ustawy o zakazie handlu niedziela handlowa przypada zdecydowanie rzadziej. Sprawdź, czy jutro (24 marca) sklepy będą otwarte.

Niedziela handlowa 24 marca - czy jutro sklepy będą otwarte?
Niedziela handlowa 24 marca - czy jutro sklepy będą otwarte? (iStock.com)

Niedziela handlowa - czy jutro sklepy będą otwarte?

Od stycznia 2019 r. zakaz dotyczący handlu został zaostrzony. Aktualnie niedziela handlowa przypada rzadziej. Zakupy możemy zrobić najczęściej jedynie w ostatni weekend miesiąca. Podobnie jest w marcu. Wyjątkami od tej zasady są miesiące, w które wypadają ważne święta m.in. Wielkanoc i Boże Narodzenie wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Niedziela 24 marca jest niedzielą niehandlową. Zdecydowana większość sklepów, supermarketów i galerii handlowych będzie zamknięta.

Niedziele handlowe marzec 2019:

  • niedziele niehandlowe: 3,10,17, 24 marca;
  • niedziela handlowa: 31 marca.

Zgodnie z projektem ustawy, w niedziele zakazany jest nie tylko handel, ale także inne czynności związane ze sprzedażą, np. dystrybucja, przeładunki, magazynowanie i logistyka.

Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. apteki, stacje benzynowe, piekarnie, sklepy związane z obsługą turystów oraz kwiaciarnie. Do wymienionych dołączają również punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach.

Zakaz handlu w niedziele. Będą zmiany w ustawie?

Niedziela handlowa to coraz większa rzadkość. Wszystko za sprawą ustawy o zakazie handlu obowiązującej od marca 2018 r. Początkowo zakupy mogliśmy zrobić zazwyczaj w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od nowego roku zakaz został zaostrzony. Od 2020 r. natomiast wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Jak wynika z badania przedstawionego przez Dziennik Gazetę Prawną, tylko 19 proc. Polaków jest zwolennikami ograniczenia handlu we wszystkie niedziele. Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, w jego opinii ustawa o niedzielnym zakazie handlu nie spełnia wszystkich oczekiwań. Projekt ten mogą więc czekać zmiany. Nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle zostaną one wprowadzone.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Redakrorzyna
4 lata temu
Czy nie dało się napisać dłuższego artykułu o tym czy niedziela 24 marca jest handlowa czy nie? Jakoś tak szybko się czytało te zdania powtarzające same siebie -_-