Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Niedziela handlowa 30 grudnia – czy jutro sklepy będą otwarte? Duże zmiany od stycznia

4
Podziel się:

W związku z ustawą o zakazie handlu w niedzielę, zakupy możemy zrobić najczęściej w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Grudzień jest jednak wyjątkowy z okazji świąt Bożego Narodzenia. Podpowiadamy, czy jutro sklepy będą otwarte?

Niedziela handlowa 30 grudnia – czy jutro sklepy będą otwarte?
Niedziela handlowa 30 grudnia – czy jutro sklepy będą otwarte? (East News)

Niedziela handlowa 30 grudnia – czy jutro sklepy będą otwarte?

Na grudzień br. przypada 5 niedziel. Z uwagi na święta Bożego Narodzenia, aż cztery z nich będą niedzielami handlowymi. Tak jest również jutro. Ostatnia niedziela miesiąca – 30 grudnia, będzie niedzielą handlową. Wszystkie sklepy, galerie handlowe oraz supermarkety będą czynne według ustalonych godzin otwarcia.

Od nowego roku czekają nas zmiany. Niedzielny zakaz handlu zostanie zaostrzony.

Niedzielny zakaz handlu. Zmiany od nowego roku

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od marca 2018 r. Niedzielami handlowymi były zazwyczaj pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca. W pozostałe nie mogliśmy zrobić zakupów w zdecydowanej większości sklepów w Polsce. Wyjątkami pozostawały miesiące, w których wypadały ważne święta (m.in. Boże Narodzenie), wówczas liczba niedziel handlowych zwiększała się. Taka sytuacja przypadła m.in. w grudniu br.

Zgodnie z projektem ustawy w niedzielę zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, logistyka, przeładunki i dystrybucja. Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. stacje benzynowe, apteki, piekarnie, kwiaciarnie oraz sklepy związane z obsługą turystów. Do tej listy dołączają również punkty zlokalizowane na dworcach i lotniskach.

Od stycznia 2019 r. zakaz zostanie zaostrzony i zakupy będzie można zrobić jedynie w ostatnią niedzielę w miesiącu. Wyjątkiem będzie kwiecień 2019 r., na który przepadają święta Wielkanocne (21-22 kwietnia) oraz grudzień - święta Bożego Narodzenia (24-26 grudnia 2019 r.).

Z początkiem 2020 roku wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
cied
4 lata temu
Nie rozumiem dlaczego niedziele maja byc wolne od handlu, a co ma zrobic reszta tych co pracuja w niedziele, to jest niekonstytucyjne, bo wszyscy wobec prawa jesteśmy równi, więc jak to jest.
4 płeć to kon...
4 lata temu
Aaaaaabolicja zawitała na naszą plantację.:)))
elibed
4 lata temu
Powinniście pisać książki albo Pana Tadeusza II. Żeby się dowiedzieć, czy jutro będzie niedziela handlowa, musiałem przeczytać 11 zdań. Rozumiem, że nie napiszecie tego w tytule, ale może wytłuścić chociaż to jedyne zdanie, które dotyczy tytułu z linka?
Buksy Na ...
4 lata temu
W Polsce ,podobnie jak w krajachTrzeciego Swiata zdecydowana wiekszosc artykulow codziennego uzytku sprzedawana jest w wyjatkowo malych opakowaniach, takich ,ktore w krajach rozwinietych sprzedaje sie w sekcji artykulow dla turystow . To smutne ,ze spoleczenstwo polskie zyje w ubostwie kupujac 200g proszku do prania czy 200ml soku pomaranczowego .