Notowania

Niedziele handlowe 2019. Czy w najbliższą niedzielę 31 marca sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe w tym roku występują zdecydowanie rzadziej. Wszystko za sprawą ustawy o zakazie handlu. Sprawdź, czy w najbliższą niedzielę 31 marca sklepy będą otwarte?

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Niedziele handlowe 2019. Czy w najbliższą niedzielę 31 marca sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe - marzec 2019

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Pierwotnie zakupy mogliśmy zrobić zazwyczaj w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od nowego roku zakaz został rozszerzony. Niedziele handlowe przypadają najczęściej na ostatni weekend miesiąca (z wyjątkiem tych, w których wypadają ważne święta np. kwiecień - Wielkanoc).

Niedziela 31 marca jest niedzielą handlową. Zdecydowana większość sklepów, galerii handlowych oraz supermarketów będzie otwarta według wyznaczonych godzin.

Zgodnie z projektem ustawy od 2020 r. wszystkie niedziele mają być wolne od handlu.

Niedziele handlowe marzec 2019:

  • niedziele niehandlowe: 3, 10,17, 24 marca;
  • niedziela handlowa: 31 marca.

Niedziele handlowe 2019. Będą zmiany w ustawie?

Niedziele handlowe z roku na rok występują zdecydowanie rzadziej. Jak wynika z badania przedstawionego przez Dziennik Gazetę Prawną, całkowity zakaz handlu w niedziele popiera coraz mniej osób. Jak podaje dziennik, tylko 19 proc. Polaków jest za ograniczeniem handlu we wszystkie niedziele.

Zgodnie z ustawą, w niedziele zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, np. magazynowanie, przeładunki, logistyka i dystrybucja. Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. apteki, stacje benzynowe, piekarnie, sklepy związane z obsługą turystów oraz kwiaciarnie. Do wyżej wymienionych dołączają także punkty zlokalizowane na lotniskach i dworcach.

Projekt mogą czekać zmiany. Ustawę o niedzielnym zakazie handlu komentował m.in. premier Mateusz Morawiecki, w jego opinii nie spełnia ona wszystkich oczekiwań.

W połowie marca, w Sejmie przedstawiciele handlu oraz parlamentarzyści podsumowali pierwszy rok z częściowym zakazem handlu. Jak skomentował wiceminister Stanisław Szwed podczas dyskusji - "w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (aktualnie - przyp. red.) nie toczą się żadne prace nad zmianami w ograniczeniu handlu w niedzielę".

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz