Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Niedziele handlowe - marzec 2019. Czy jutro sklepy będą otwarte? Będą zmiany w przepisach?

3
Podziel się:

W związku z wprowadzeniem ustawy o zakazie handlu niedziele handlowe przypadają rzadziej. Podpowiadamy, czy jutro (31 marca) sklepy będą otwarte i czy zapowiadane są jakieś zmiany w przepisach.

Niedziele handlowe - marzec 2019. Czy jutro sklepy będą otwarte? Będą zmiany w przepisach?
Niedziele handlowe - marzec 2019. Czy jutro sklepy będą otwarte? Będą zmiany w przepisach? (iStock.com)
bETMNybV

Niedziele handlowe - marzec 2019. Czy jutro sklepy będą otwarte?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Od stycznia br. został on dodatkowo zaostrzony. Niedziele handlowe przypadają więc zdecydowanie rzadziej. Najczęściej zakupy zrobić możemy w ostatni weekend miesiąca. Wyjątkami od tej zasady pozostają miesiące, w które wypadają ważne święta m.in. Wielkanoc i Boże Narodzenie wówczas liczba niedziel handlowych zwiększa się.

Niedziela 31 marca jest niedzielą handlową. Zdecydowana większość sklepów, supermarketów i galerii handlowych będzie tego dnia otwarta według zaplanowanych godzin.

bETMNybX

Niedziele handlowe marzec 2019:

  • niedziele niehandlowe: 3,10,17, 24 marca;
  • niedziela handlowa: 31 marca.

Zakaz handlu w niedziele - będą zmiany w przepisach?

Jak wskazuje ustawa, w niedziele zakazany jest nie tylko handel, ale również inne czynności związane ze sprzedażą, m.in. magazynowanie, logistyka, dystrybucja i przeładunki. Wyłączone z zakazu są natomiast m.in. stacje benzynowe, apteki, piekarnie, kwiaciarnie oraz sklepy związane z obsługą turystów. Do wymienionych dołączają także punkty zlokalizowane na lotniskach i dworcach.

Początkowo zakupy mogliśmy zrobić zazwyczaj w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od nowego roku zakaz został zaostrzony, natomiast od 2020 r. wszystkie niedziele mają być ustawowo wolne od handlu. Według badania przedstawionego przez Dziennik Gazetę Prawną tylko 19 proc. Polaków jest zwolennikami ograniczenia handlu we wszystkie niedziele. Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, w jego opinii ustawa o niedzielnym zakazie handlu nie spełnia wszystkich oczekiwań. Przepisy te mogą więc czekać zmiany.

bETMNycy
KOMENTARZE
(3)
Ķrysia
3 lata temu
Wszýstkie niedziele powinny byc zamkniete miedziela jest dniem swietym a nie pracjacym pracowalam w sklepie i wiem có to praca w niedziele
Kupiec
3 lata temu
Wszystkie niedziele powinny byc handlowe.
Tu i teraz
3 lata temu
pozamykać kościoły i opodatkować kler...jak zakaz to zakaz
bETMNycz