Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Nielegalni imigranci. Afera w Portugalii

1
Podziel się:

Blisko 800 portugalskich spółek zatrudniało nielegalnych imigrantów. Większość pracowników była wyzyskiwana.

prawie 800 spółek zatrudniało imigrantów "na czarno".
prawie 800 spółek zatrudniało imigrantów "na czarno". (Wikimedia Commons CC0)

Portugalski Urząd ds. Cudzoziemców i Granic opublikował raport, z którego wynika, że w 773 firmach zatrudniano "tysiące nielegalnych imigrantów".

Cudzoziemcy byli zatrudniani bez umów i zarabiali znacznie mniej, niż pozostali pracownicy. Nie zgłaszali jednak nadużyć, bo obawiali się deportacji.

Według raportu, nielegalni imigranci byli zatrudniani najczęściej w rolnictwie, hotelarstwie i branży gastronomicznej.

Zobacz także: Oglądaj też: Wyrok TSUE po stronie frankowiczów. "Ludzie którzy brali kredyty w złotówkach podwójnie stratni"

"W całym 2018 r. oraz w okresie styczeń-wrzesień 2019 r. skazano łącznie na kary grzywny za zatrudnianie nielegalnych imigrantów ponad 500 portugalskich przedsiębiorców. Pozostałe procesy są w toku" - czytamy w raporcie portugalskiego urzędu.

Najczęściej w Portugalii nielegalnie przebywają osoby z dawnych kolonii tego kraju w Azji i Afryce. Bez odpowiednich dokumentów przebywa tam też wielu Brazylijczyków.

Jak mówi w rozmowie z PAP lizboński ekonomista, Miguel Monteiro, problem nielegalnej imigracji zarobkowej w Portugalii narasta, ze względu na coraz niższy przyrost naturalny. Przedsiębiorcy poszukują rąk do pracy, a państwowa administracja "przymyka oko" na zatrudnianie na czarno.

"Przykładem jest lutowe zatwierdzenie przez parlament przepisów pozwalających na tymczasowy pobyt na terytorium naszego kraju nielegalnych imigrantów, którzy przez co najmniej rok odprowadzali składki na ubezpieczenie społeczne. Nowe prawo jest absurdalne, gdyż legalizuje przestępstwo polegające na bezprawnym przekroczeniu granicy i nielegalnym rezydowaniu w Portugalii" - powiedział Monteiro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Piada
4 lata temu
Ale przynajmniej pracują i odprowadzają składki a w reszcie eurokołchozu są na socjalu i nie myślą nawet o pracy