Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
KB
|

Niemcy będą inwestować na Ukrainie w zieloną energię. To cena za Nord Stream 2

27
Podziel się:

W trakcie trójstronnego spotkania: USA-Niemcy-Ukraina w Kijowie, niemiecki minister Peter Altmaier złożył deklarację, że niemieckie firmy są gotowe przybyć na Ukrainę i tam inwestować. Jak dodał, Niemcy są też zainteresowane produkcją i transportem zielonego wodoru na Ukrainie.

Niemcy będą inwestować na Ukrainie w zieloną energię. To cena za Nord Stream 2
Niemcy pomogą Ukrainie w "zielonej transformacji". Rekompensata za Nord Stream 2? (GETTY, Chip Somodevilla)
bEJDpHat

W poniedziałek w Kijowie doszło do spotkania minister energetyki USA Jennifer Granholm, niemieckiego ministra Petera Altmaiera i ministra energetyki Ukrainy Hermana Hałuszczenki. Głównym tematem rozmów był projekt budowy gazociągu Nord Stream 2.

- W sprawie NS2 wychodziliśmy z tej pozycji, która już była wcześniej przedstawiona: nie możemy pozwolić Rosji na wykorzystanie gazu jako broni - przypomniał ukraiński minister.

Dodał, że rozmawiano również o tym "jak ważne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw gazu i tranzytu", a także o "krokach, jakie zapewnią Ukrainie gwarancję utrzymania potencjału tranzytowego".

bEJDpHav
Zobacz także: Polski Ład zmieni polski biznes. "Wielka niewiadoma, to jest największy kłopot"

Hałuszczenko poinformował, że poruszono również problem dekarbonizacji i transformacji energetyki na Ukrainie. Tu swoją pomoc rządowi w Kijowie zaoferowały Niemcy.

- Jesteśmy zdeterminowani, by polepszyć naszą współpracę - podkreślił Altmaier.

bEJDpHaB

Jak dodał, Niemcy chcą wspierać zieloną transformację Ukrainy i są gotowe "do jak najbliższej współpracy" w sprawie synchronizacji systemów energetycznych tego kraju z systemami UE.

Altmaier zaznaczył, że niemieckie firmy są gotowe, by przybyć na Ukrainę i inwestować tam. Niemcy są też zainteresowane produkcją i transportem zielonego wodoru na Ukrainie.

W lipcu władze USA i RFN ogłosiły we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat NS2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na rurociąg, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

bEJDpHaC

Berlin zobowiązał się m.in. do stworzenia funduszu inwestycji w zieloną transformację Ukrainy, projekty energetyczne, oraz użycia wszelkich środków, by skłonić Rosję do przedłużenia umowy o tranzycie gazu przez Ukrainę. Niemcy mają też nałożyć własne sankcje w przypadku, gdy Rosja będzie używać NS2 do szantażu wobec Kijowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJDpHaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Jesss
3 tyg. temu
Bzdura i bujda, tak jak te sankcje, które nic nie znaczą.
Oles
3 tyg. temu
Lepiej podziękować, to dobre w większości dla Niemiec. Bo nikt nie robi dobrze innym, chyba że prostytutka ale jej trzeba zapłacić
nigdy
2 miesiące temu
A ukraińcy maja coś do gadania ?????????????
bEJDpHaX
p4f
2 miesiące temu
usa z rfn zawsze się dogadają tak jak przed II wojną śwatową....
i-grek
2 miesiące temu
Mądrzy politycy potafią szybko dojść do porozumienia w kluczowych dla nich interesach. Nie przejmując się szczekaniem psów.
...
Następna strona