Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Niemcy składają wezwania na dostawy przez Nord Stream 1. Pierwszy raz od zakręcenia kurka

Podziel się:

Niemieccy nabywcy rosyjskiego gazu ziemnego wznowili nominacje na dostawy gazociągu Nord Stream 1 - donosi "Reuters". Jak zaznacza agencja, są składanymi w systemie internetowym wezwaniami do zrealizowania wcześniej zakontraktowanych dostaw. Nie wskazują, że gaz faktycznie przepływa w systemie.

Niemcy składają wezwania na dostawy przez Nord Stream 1. Pierwszy raz od zakręcenia kurka
Niemiecki terminal odbierający gaz z Nord Stream 1 (GETTY, Bloomberg)

Po raz pierwszy od czasu zamknięcia kluczowego dla Niemiec gazociągu Nord Stream 1 z powodu rzekomej konserwacji około trzech tygodnie temu, w systemie pojawiły się nowe nominacje na gaz z Rosji - wskazuje Reuters.

Nominacje to składane w systemie internetowym wezwania do zrealizowania wcześniej zakontraktowanych dostaw. Jak podkreśla agencja, nie oznaczają, że gaz faktycznie płynie w sieci. Poza tym dane wskazują, że informacja pojawiła się jedynie w niemieckim systemie i nie ma po niej śladu na stronach rosyjskiego operatora.

Agencja podkreśla, że nie jest jasne, dlaczego kupujący złożyli zamówienia, skoro Rosja nie zapowiadała, że przywróci dostawy surowca w niedługim czasie.

Jak zauważa "Kommiersant", według stanu na 19 września kupujący złożyli wnioski o 3 652 554 kWh gazu przez Nord Stream 1 na dostawy gazociągiem OPAL we wschodnich Niemczech. Złożono zamówienie także na 14 291 845 kWh gazu dla gazociągu NEL, czyli jednego z odgałęzień Nord Stream.

Rosja wstrzymała przepływy przez rurociąg Nord Stream 1 do Niemiec, 31 sierpnia. Jak zapowiedziano, czas konserwacji miał trwać trzy dni. Dostawy jednak nie zostały wznowione do dziś.

Nord Stream 1 jest największym gazociągiem w Europie. Corocznie płynie przez niego 59,2 mld m sześc. surowca. Obecnie jednak dostawy są całkowicie odcięte, a jak podaje spółka Siemens Energy - odpowiedzialna za konserwację infrastruktury - w przekazanych przez Gazprom informacjach nie wykazano technicznego powodu wstrzymania przesyłu gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl