Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: znowu wzrósł eksport broni

5
Podziel się:

Po trzech latach flauty, eksport niemieckiej broni znowu przeżywa koniunkturę. Pikantny szczegół – najlepszym klientem były Węgry, które nie zaliczają się akurat do niemieckich przyjaciół.

Wyjście z koszar do rejonu działań kompanii czołgów LEOPARD 2A4 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa na ćwiczenia Noble Jump
Wyjście z koszar do rejonu działań kompanii czołgów LEOPARD 2A4 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa na ćwiczenia Noble Jump (PAP, Lech Muszyński)
bEEHBbHF

Tylko w I półroczu 2019 rząd w Berlinie zatwierdził eksport broni o wartości 5,3 mld euro, więcej niż w całym 2018 roku. Wynika to z odpowiedzi federalnego ministerstwa gospodarki udzielonej na zapytanie parlamentarne posła Zielonych Omida Nouripoura, podają agencja DPA i „Handelsblatt”.

W ostatnich trzech latach eksport uzbrojenia i sprzętu wojskowego systematycznie spadał i w 2018 r. opiewał już tylko na 4,8 mld euro. Tym samym w 2019 roku eksport niemieckiej broni wyniósł już 108 procent tej wartości.

Węgry najlepszym klientem

Na liście najważniejszych odbiorców znajdują się Węgry, które kupiły od Niemiec broń i sprzęt wojskowy o wartości 1,76 mld euro. Statystyki przedłożone przez ministerstwo gospodarki po raz pierwszy pokazują, w jak dużym stopniu Niemcy uczestniczą w zbrojeniu węgierskiego wojska przez prawicowy rząd Viktora Orbana.

bEEHBbHH
Zobacz także: Oglądaj też: Rynek niemiecki nie jest zagrożeniem. To Czechy podbierają nam Ukraińców

W majowym wystąpieniu Orban oświadczył: „Obrona Węgier nie jest ani zadaniem NATO, ani UE, tylko naszym, Nie może być silnych Węgier bez silnej armii. Naród, który nie jest w stanie bronić swojego kraju, nie zasługuje na niego”.

bEEHBbHN

Wojna w Jemenie nie stwarza przeszkód?

Na drugim miejscu na liście klientów niemieckich eksporterów broni znajduje się, z dużym odstępem, Egipt (801,8 mln euro), czyli kraj zaangażowany w wojnę w Jemenie. W pierwszej dziesiątce odbiorców jest także inny kraj uwikłany w tę wojnę – Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) plasujące się na szóstym miejscu z wartością importu broni opiewającą na 206,1 mln euro.

W umowie koalicyjnej z marca 2018 chadecja i SPD uzgodniły właściwie znaczne ograniczenie eksportu do krajów „bezpośrednio” uwikłanych w wojnę w Jemenie. ZEA tworzą z Arabią Saudyjską koalicję arabską, która zwalcza wspieranych przez Iran rebeliantów Huti.

„Jak nisko SPD chce jeszcze upaść?"

Ekspert Zielonych ds. polityki zagranicznej Nouripour ostro krytykuje ten drastyczny wzrost eksportu niemieckiej broni. „Te rekordowe liczby sprowadzają do ad absurdum wszelkie deklaracje restrykcyjnej polityki eksportu broni”, powiedział, „Zwłaszcza dostawy broni do Egiptu i ZEA, które są zaangażowane w wojnę w Jemenie, godzą w umowę koalicyjną i wytyczne dotyczące eksportu broni. Jak nisko SPD chce jeszcze właściwie upaść?”, dodał polityk Zielonych.

bEEHBbHO

Zaledwie dwa tygodnie temu rząd w Berlinie zatwierdził ostrzejsze zasady wydawania zezwoleń na eksport broni. Zaostrzenie liczących prawie 20 lat wytycznych dotyczących eksportu broni obejmuje m.in. ograniczenie dostaw małej broni do krajów spoza NATO i UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEHBbIi
gospodarka
wiadomości
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(5)
Szczery
2 lata temu
Ukrainę czas zając razem ze Słowacją , Rumunią Rosją Węgrami ale czy my też wejdziemy ?
mirut
2 lata temu
Po 1945 Węgrzy już nie lubią Niemców?
Polak
2 lata temu
Podziwiam mądrych przywódców mają Węgry ale mnie to cieszy bo to nasi bratankowie
bEEHBbIj
adam
2 lata temu
a my? zamiast produkować kupujemy
piotrg
2 lata temu
dobrze robia ze kupuja od Niemcow po co nabijac kase kowbojskim zydom