Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Niemieckie media o burzy wokół prezesa NBP. "Polityczny thriller"

36
Podziel się:

Trwa spór wokół Adama Glapińskiego - szefa NBP. Pod koniec marca do Sejmu wpłynął podpisany wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP. Niemieckie media jednak oceniają, że Adama Glapińskiego nie będzie łatwo pozbawić stanowiska.

Niemieckie media o burzy wokół prezesa NBP. "Polityczny thriller"
Prezes NBP Adam Glapiński (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Na koniec marca do Sejmu wpłynął podpisany wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wnioskodawcy napisali, że dokument "ogranicza się do postawienia zarzutów wyłącznie Adamowi Glapińskiemu, jako prezesowi NBP, mimo że część z zarzuconych mu czynów została popełniona wspólnie i w porozumieniu z niektórymi członkami zarządu oraz niektórymi członkami Rady Polityki Pieniężnej, choć w większości przypadków z inicjatywy Adama Glapińskiego".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie

Niemieckie media mówią o "politycznym thrillerze" i działaniach Tuska

Tymczasem niemieckie media wprost nazywają tę sytuację "politycznym thrillerem" - podaje "Deutche Welle", które powołuje się na dziennik ekonomiczny "Handelsblatt". Dziennik ocenia, że cała procedura postawienia Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest "po to, aby wyeliminować politycznych przeciwników — uważają wrogowie UE z PiS-u, do którego zbliżony jest Glapiński" - czytamy.

Według dziennika rząd Donalda Tuska "prowadzi rewizję antyunijnej polityki poprzedników", co ma sprawiać, że środowiska przychylne Unii Europejskiej pokładają olbrzymie nadzieje wobec polskiego premiera. Jednak, jak oceniają niemieckie media, "postępowanie przeciwko Glapińskiemu pokazuje jednak, jak delikatna jest misja Tuska, prawnie i politycznie".

"Handelsblatt" podkreśla, że sytuacja, w której szef banku centralnego ma stanąć przed sądem, nie ma sobie równych. Dziennik zwraca także uwagę na zarzuty, które są stawiane Glapińskiemu.

Jak przypominają niemieckie media, Adamowi Glapińskiemu zarzuca się m.in. kontrowersyjną obniżkę stóp procentowych krótko przed wyborami parlamentarnymi pomimo wysokiej inflacji. Dziennik podkreśla, że Tusk uważa to za wsparcie wyborcze PiS-u, chociaż — mimo tej decyzji — inflacja spadła.

Kolejny zarzut dotyczy natomiast skupu obligacji przez NBP w 2020 r. To działanie miałoby umożliwić PiS-owi zaciąganie długów z pomocą NBP - przypomina dziennik, który dodaje, że inne banki centralne również prowadziły szeroki skup obligacji.

Ponadto "Handelsblatt" zauważa, że szef NBP nie podejmował decyzji samodzielnie, co może wpłynąć na udowodnienie jego winy. Ponadto Adam Glapińśki otrzymał wsparcie od szefowej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która wskazała, że nie wolno ograniczać niezależności banku centralnego.

Choć reakcja EBC dostarczyła argumentów krytykom rządu, to Tusk pozostaje niewzruszony i złożył wniosek o postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu - wskazuje dziennik. To jednak nie oznacza, że szybko nastąpi zmiana na stanowisku prezesa NBP. "W tym czasie Glapiński może działać dalej. Zatroszczył się o to polski Trybunał Konstytucyjny. Sędziowie uznali, że Glapiński nie może stracić urzędu, dopóki postępowanie się nie zakończy" - podaje dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Prawda
2 tyg. temu
Ten nowy pseudo rząd powinien być postawiony przed trybunałem w Hadze
opinia faktu
2 tyg. temu
kosmici nazisci obecnie ci z południa sa opowiedzialni za ludobójstwo
Misiu
2 tyg. temu
Wielki szacun ,Panie Prezesie Glapiński!
Misiu
2 tyg. temu
Szefowa EBC Christine Lagarde ostrzegła niemiecki reżim Tuska przed bezprawnym atakiem na niezależny konstytucyjny organ państwa ,czyli niezawisły NBP. Niezależność NBP od władzy wykonawczej stanowi jeden z fundamentów UE!! Poza tym :1. Prezes Adam Glapiński jest bez wątpienia najlepszym prezesem NBP w historii! Czy niedouczeni PO-wcy nie pamiętają już jak Prezes Glapiński w marcu 2023 mówił, gdy stopa inflacji wynosiła 18,4% , że inflacja będzie szybko spadać!?!? Co okazało się szczerą prawdą, i dziś jest /dzięki mądrej polityce NBP /na poziomie 1,9% .Ale niedługo, bo przez Tuska i PO -KO wkrótce znowu mocno uroścnie -VAT na żywność, ogromne podwyżki cen energii, katastrofalna "dyrektywa budynkowa " UE ,która wpędzi w bankructwo bardzo wielu Polaków, itd. Gdzie są dziś, ci platformerscy "mędrcy" i "spece od ekonomi" w rodzaju prof./pożal się Boże/ J.Tyrowicz/ RPP/ , Petru, Orłowskiego , Tuska i in. , którzy pluli na Prezesa ,gdy ten mówił o ostrym spadku inflacji spowodowanej wojną rosyjską!?? Dlaczego nie weszli ze wstydem pod stół i nie odszczekali swoich bzdur!? Nie mówiąc już o podwojeniu rezerw złota NBP do ponad 360 ton, co stanowi istotny czynnik bezpieczeństwa monetarnego Polski! Po ostatnich zakupach kolejnych ton złota, cena złota znowu wzrosła o ponad 20% do ponad 2200 USD za uncję!! Pytam więc: ile złota kupili wtedy "PO-wscy spece od rynku i ekonomii"??? Ile zarobili???? Bo prezes Glapiński i NBP zarobili grube miliardy dla Polski!
www
2 tyg. temu
Tak narzekali na Glapińskiego a teraz będą spijać śmietankę z inwestycji w złoto jakiej dokonał. Kruszec podrożał 24%
...
Następna strona