Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

Niespodziewany awans na liście najbogatszych. Miliarder z Indii wyprzedził Billa Gatesa

10
Podziel się:

Gautam Adani to miliarder z Indii, który w 2022 r. zaskoczył wszystkich. Jest obecnie jedynym bogaczem z top listy najbogatszych, którego majątek nie tylko nie skurczył się od początku roku, ale wręcz rósł - i to w ogromnym tempie. Dzięki temu trafił na czwarte miejsce rankingu Bloomberga i jest na dobrej drodze, by wskoczyć do pierwszej trójki.

Niespodziewany awans na liście najbogatszych. Miliarder z Indii wyprzedził Billa Gatesa
Gautam Adani (po prawej) zarządza Adani Group, globalnym konglomeratem zajmującym się m.in. zarządzaniem portami (GETTY, Hindustan Times, Patrick McMullan, Sanjeev Verma, Sean Zanni)

Gautam Adani od wielu lat jest na liście miliarderów, ale dopiero w 2022 r. stało się o nim głośno. Najpierw, w kwietniu, stał się tzw. centimiliarderem, czyli osobą, której majątek to 100 mld dol. lub więcej. Niedługo potem wszedł do top 5 najbogatszych, przeskakując po drodze m.in. inwestora Warrena Buffetta.

Gautam Adani - miliarder z Indii na 4. miejscu listy najbogatszych

Pod koniec lipca Adani znowu awansował w rankingu najbogatszych - na liście Bloomberga zajął 4. miejsce, z majątkiem rzędu 118 mld dol. Tym samym biznesmen z Indii wyprzedził Billa Gatesa (118 mld dol.) oraz zaczyna deptać po piętach pierwszej trójce: Bernardowi Arnault (146 mld dol.), Jeffowi Bezosowi (159 mld dol.) i Elonowi Muskowi (260 mld dol.).

Co jednak istotne, Gautam Adani wyróżnia się na tle reszty miliarderów z pierwszej "10" listy najbogatszych ludzi globu. Po pierwsze, jako jedyny w tym gronie pochodzi z Azji i tam zbudował swój biznes, jest też tylko jednym z dwóch - obok Bernarda Arnault - miliarderem w tym gronie spoza USA. Po drugie, co ważniejsze, jako jedyny w pierwszej dziesiątce odnotował wzrost majątku od początku 2022 r., a nie spadek.

Fortuna Adaniego urosła o oszałamiającą kwotę 41,8 mld dol. od początku tego roku. Wszyscy inni w top 10 zaś tracą - Jeff Bezos i Bernard Arnault po ok. 30 mld dol., a założyciele Google'a Siergiej Brin i Larry Page po ok. 20 mld dol., podobnie twórca Microsoftu Bill Gates. Oczywiście, w przypadku każdego z nich na majątek składają się przede wszystkim posiadane akcje ich przedsiębiorstw, a spadki i wzrosty związane są z ruchami kursów tych spółek na giełdzie.

Co więcej, według rankingu Bloomberga, Gautam Adani jest osobą, której majątek w 2022 r. wzrósł o największą kwotę wśród wszystkich 500. notowanych tam bogaczy. Drugi największy wzrost mieli bracia Wertheimer, właściciele domu mody Chanel - po ok. 12 mld dol. To pokazuje, jak ogromny sukces w tym roku osiąga Adani. Skąd tak dobre wyniki?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stać Cię na marzenia, czyli kredyt, leasing i najem od Volkswagen Financial Services Polska

Gautam Adani. Czym zajmuje się Adani Group?

60-letni dziś Adani założył swój biznes w 1988 r. - wówczas powstała Adani Group. Firma ta zaczynała od handlu, a z czasem stała się głównym indyjskim importerem i eksporterem. Grupa później zaczęła przejmować zarządzanie portami i budować nowe. Z czasem Adani Group przerodziła się w koncern specjalizujący się także m.in. w zarządzaniu portami, operacjami lotniskowymi, wydobyciem gazu ziemnego, przesyłem energii elektrycznej czy opracowywaniem technologii energii odnawialnych.

Obecnie Adani Group to globalny konglomerat z siedzibą w Ahmedabadzie. Działa w ponad 50 krajach, a rocznie notuje ok. 15 mld dol. przychodów. Koncernem wciąż osobiście zarządza Gautam Adani.

Według wyliczeń Bloomberga, w ciągu ostatniego roku wydał 17 mld dol. na 32 przejęcia. Jak podkreśla agencja, grupa ma jednak spore zadłużenie, wynoszące niemal 20 mld dol., czyli czterokrotność swojej EBITDA*. Bloomberg zaznaczał, że jest to "wysokie obciążenie lewarem" w cyklu podwyżek stóp procentowych, ale mimo to Adani "nie wykazuje oznak spowolnienia" w tempie dokonywania przejęć.

Jak wskazywał niedawno Bloomberg, biznes Adaniego w ostatnim czasie mocno rósł. Inwestuje on m.in. w energię odnawialną, ale w czasach pandemii, a potem po wojnie w Ukrainie, grupa zyskiwała na tradycyjnych sektorach, które nagle stały się deficytowe - węglu, oleju palmowym, paliwach i materiałach budowlanych. W maju Adani Group podpisało wiążącą umowę na przejęcie indyjskiej części Holcim Ltd. za 10,5 mld dol. - jednego z największych w tym kraju producentów materiałów budowlanych, w tym cementu.

W swoim komentarzu do przejęcia Gautam Adani wskazywał jednak nie na skalę przejmowanego biznesu, a jego zrównoważony rozwój i aspekt ekologiczny. Jak tłumaczył, jego grupa kupuje "jedną z najwydajniejszych operacji z sektora materiałów budowlanych w Indiach, zasilaną czystymi technologiami". Podkreślał, że w połączeniu z aktywami energetyki odnawialnej Adani Group "zyskuje dużą przewagę na drodze do dekarbonizacji, która jest obowiązkowa dla indyjskiego przemysłu".

To niejedyny tak duży ruch biznesowy Adaniego w ostatnich miesiącach. W czerwcu francuski koncern paliwowy TotalEnergies ogłosił, że kupi 25 proc. udziałów w Adani New Industries Ltd. (ANIL), by wspólnie stworzyć "największy ekosystem wodorowy" - oczywiście w ramach budowania bardziej ekologicznej przyszłości biznesu.

ANIL ma zainwestować w ciągu dekady 10 mld dol. w rozwój "zielonych" technologii wodorowych i związany z tym ekosystem. Do 2030 r. firma chce produkować 5 mln ton wodoru rocznie. Wszystko po to, by Indie, które dzisiaj są trzecim największym na świecie emitentem dwutlenku węgla, mogły osiągnąć cel zeroemisyjności do 2070 r. To pokazuje jak duże ambicje, nie tylko biznesowe, ma Gautam Adani.

*EBITDA to zysk operacyjny spółki przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych (kredytów, obligacji), podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych oraz amortyzacji rzeczowych aktywów trwałych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Wyzyskiwacz
2 lata temu
Już widzę jak jakiś Hindus przestrzega prawa pracy i na pewno u niego dzieciaki wcale nie pracują za dolara dziennie. Jakby tak człowiek nie znał tych realiów to może by i podziwiał ale że naiwny nie jest to i wie o co chodzi.
Brawo wy
2 lata temu
No cóż, na wojnie nawet trzeci świat zyskuje ale Polska nadal służy wyłącznie do utrzymywania rzeszy bezrobotnych Ukraińców i milionów ich dzieci.
jery007
2 lata temu
Ciekawe ile do grobu zabierze?
Kozły od cyrk...
2 lata temu
Dlaczego Gates jest tak samo brzydki, jak Soros, Rotschild i Rockefeller? Co oni żrą, że uroda im przez skórę wyłazi?
Deagel
2 lata temu
PKB, od najwyższych sortowane malejąco: 1. Chiny 2. Indie Tak zakłada NWO i widać, że wszyatko w tę stronę zmierza...