Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Nietypowy alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tym razem nie chodzi o pogodę

27
Podziel się:

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zazwyczaj ostrzega o trudnych warunkach pogodowych, np. burzach czy wichurach. Tym razem wysłało do Polaków SMS-a o zmianie standardu nadawania telewizji naziemnej.

Nietypowy alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Tym razem nie chodzi o pogodę
Alert RCB ostrzega nas zazwyczaj przed trudnymi warunkami pogodowymi. Zdjęcie archiwalne (EAST_NEWS, Damian Klamka)

Alert RCB to rządowy SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Zazwyczaj państwo ostrzega nas za jego pośrednictwem o burzach, silnym wietrze, intensywnych opadach śniegu czy możliwych przerwach w dostawie prądu. Tym razem jednak rząd postanowił przypomnieć mieszkańcom kilku regionów Polski, że idzie zmiana dotycząca telewizji naziemnej.

27 czerwca w oj. mazowieckim nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Sprawdź, czy Twój telewizor działa w nowym systemie. Info: gov pl cyfrowaTV – taka jest treść najnowszego Alertu RCB, który rząd wysłał do Polaków mieszkających na Mazowszu.

Alert RCB. Zmiana standardu nadawania TV naziemnej

Chodzi o zmianę, jaka nastąpi w poniedziałek 27 czerwca – będzie to czwarty, ostatni etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana będzie dotyczyć województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbywa się regionalnie, w czterech etapach. Pierwsze przełączenia rozpoczęły się 28 marca 2022 r. w województwach dolnośląskim i lubuskim. 27 czerwca nastąpi ostatnie przełączenie.

"Systematyczna zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest już w nowym standardzie na obszarze 12 pozostałych województw" – informuje rząd na stronie internetowej, do której odsyła Polaków w Alercie RCB.

Tłumaczy, że nowy standard telewizji naziemnej umożliwia dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych, a także poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się jednak z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w odpowiedni dekoder – ostrzega rząd.

Na zakup dekodera lub telewizora można dostać dofinansowanie. Na początku czerwca Poczta Polska informowała, że prawie 300 tysięcy osób złożyło w jej placówkach wnioski o takie dofinansowanie. Obsługę wniosków Poczta uruchomiła 21 marca. Wniosek o świadczenie na zakup odbiornika cyfrowego można złożyć przez internet za pośrednictwem strony https://www.gov.pl/web/dvbt2) lub właśnie w placówkach pocztowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
haha
2 lata temu
Do mnie nie docierają.
Bardacha.
2 lata temu
Najwięcej tych kanałów w systemie HEVC jest TVP..nic nie ma ciekawego, Polsat HEVC,reszte jakieś testy,i tv na smarta,płatna.Aaa..jeszcze star doszedł.
nmnnr
2 lata temu
Zabiegi te i ceregiele zostały zrobione pod wybory w 2023 roku. Przecież od dawna wiadomo, że kaczor i jego niszczycielska banda chcą zrobić z mediami w Polsce to co zrobił Orban na Węgrzech, podobnie z resztą jak w Rosji za Putina. Wszystkie media prorządowe by dalej mydlić oczy rodakom i rządzić wiele kadencji i nie być sądzonym za szereg zła, którego się dopuścili. Wybory w Polsce to jasne, że będą nieuczciwe i prawdopodobnie sfałszowane. Tak jak już były w 2020 roku. Polska jako kraj EU i jej większość społeczeństwa przechodzi do porządku dziennego. Obojętność jest przerażająca. P.S Już jest osłabiony sygnał TVN i kilku stacji na dvb t w wielu regionach Polski. Coś takiego to nie demokracja.
katolik
2 lata temu
Fajnie ...to legalny powód do rozwiazania umowy na abonament TVP ....hahaha
wkurzony
2 lata temu
alerty mnie coraz bardziej wkurzają, i nijak nie idzie tego wyłączyć
...
Następna strona