Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

"Nigdy nie słyszeliśmy, by pracownicy SOK zawiedli tak, jak zawodzą agencje ochrony"

29
Podziel się

Decyzja ws. przyznania Straży Ochrony Kolei obowiązku ochrony dworców wciąż nie zapadła. Zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przypomniała o problemie nierzetelnych agencji ochrony. - Nigdy nie słyszeliśmy, by pracownicy SOK zawiedli tak, jak zawodzą agencje ochrony - mówi money.pl poseł PiS Bogdan Rzońca.

Bogdan Rzońca w studio money.pl
Bogdan Rzońca w studio money.pl (Money.pl, Krzysztof Olszewski)
bDAlwpuJ

- Kiedy mówimy o Służbie Ochrony Kolei, to mówimy o bezpieczeństwie pasażerów, mienia i nie uciekniemy od tego, że dziś ochraniają je agencje ochrony, które nie zawsze wywiązują się ze swojej roli. Smutny przykład z Gdańska tylko to potwierdza - mówi w rozmowie z money.pl Bogdan Rzońca, autor projektu ustawy nakładającej na SOK obowiązek ochrony dworców.

Dokument od kilku miesięcy leży w Komitecie Stałym Rady Ministrów i czeka na ostateczną decyzją co do dalszego losu, jednak według Bogdana Rzońcy przedstawiciele MSWiA, w tym Joachim Brudziński jest świadomy konieczności zmian, jednak pewne zastrzeżenia zgłasza resort finansów. Urzędnicy ze Świętokrzyskiej wskazują, że przesunięcie formacji do struktur MSWiA zwiększy wydatki emerytalne.

bDAlwpuL

Przyjęcie ustawy zmusi także do zwiększenie zatrudnienia w SOK – dziś pracuje w Straży około 3100 osób, podczas gdy już dziś ochraniać muszą około 19 tys. km linii kolejowych, kilkaset pociągów. Środki na ten cel mają pochodzić z odebrania ochrony części dworców agencjom ochroniarskim, które rocznie zarabiają na tym około 60 mln zł. - Nie mówimy o potrzebie likwidacji prywatnej ochrony, ale o tym, że część środków jest wydawana źle - tłumaczy Bogdan Rzońca i dodaje, że zakończenie kontroli wszystkich działających w Polsce agencji ochroniarskich może doprowadzić do sytuacji, w której na rynku pracy pojawi się grono profesjonalistów zdolnych do pracy w SOK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAlwpvm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Gulbas
2 lata temu
To prawda sok to professional tylko ludzi do roboty brak same inspektory i szeryfy dramat
er
2 lata temu
Najbardziej profesjonalni sa pracownicy administracji i,, generaly,,.
piter
2 lata temu
Tylko SOK to ochrona infrastruktury a nie ludzi.
bDAlwpvn
db
2 lata temu
Panie Pośle, to dwie różne formację. Pracownicy Agencji Ochrony nie posiadają statusu funkcjonariusza publicznego. Tak jak, to jest w SOK. „Funkcjonariusze straży ochrony kolei są funkcjonariuszami innych państwowych formacji uzbrojonych, o których mowa w art. 15 ust. 6 ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. " SUFO lub WSO, to działania w sektorze prywatnym. Warto poczytać odpowiednie ustawy. Zobaczyć różnice, a dopiero potem się wypowiadać.
Heniek
2 lata temu
To taka różnica jak między żołnierzem a najemnikiem za psie pieniądze. Ot co.
...
Następna strona