Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NIK ostro o państwowym instytucie. Brakuje nadzoru premiera

Zbyt wysokie wydatki na ubezpieczenia społeczne, brak głównego księgowego i średnia pensja na poziomie 12 tys. zł. To wnioski z raportu NIK na temat działalności Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, powołanego przez PiS 2 lata temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Premier za słabo nadzoruje powołany przez rząd PiS instytut - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli, zarządzana przez Mariana Banasia

Instytut to efekt rozmów Jarosława Kaczyńskiego z Viktorem Orbanem. Politycy kilka lat temu uznali, że przyjaźń polsko-węgierską trzeba pielęgnować. Dlatego powstał do tego specjalny instytut, nad którym nadzór miał sprawować premier.

Odpowiednie przepisy powstały na początku 2018 roku, a instytucja rozpoczęła działalność kilka miesięcy później. Z budżetu na nowy twór rządzących powędrowało 6 mln zł. Informowaliśmy o tym na łamach naszego serwisu.

Teraz "Rzeczpospolita" ujawnia, że w instytucie panuje spory bałagan, szczególnie jeśli chodzi o sprawy finansowe. I że nadzór premiera bynajmniej nie jest wystarczający.

Obejrzyj: Decyzja Mariana Banasia. Michał Dworczyk zaskoczony

Tak przynajmniej twierdzi Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdziła instytut przy okazji kontroli budżetu państwa. "Rz" dotarła do wniosków z raportu NIK. Okazuje się, że najwięcej zastrzeżeń dotyczy polityki finansowej.

Wbrew zapisom ustawy w organizacji nie utworzono funduszu stypendialnego. Nie zatrudniono również głównego księgowego, a sprawozdania finansowe budzą wątpliwości. Wbrew przepisom doszło do zmian w planie finansowym, a wydatki na ubezpieczenia społeczne były wyższe niż planowano.

Nic dziwnego, skoro średnia pensja w Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej średnia pensja wynosi 12 tys. zł, a zatrudnienie znalazło tam średnio w ciągu roku 7 osób.

Centrum Informacyjne Rządu odpowiada "Rzeczpospolitej", że nadzór jest wystarczający, ponieważ Kancelaria Premiera "określiła obligatoryjną zawartość rocznych planów i sprawozdań z działalności jednostki".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2020

brawo nikto są podstawy dla następców do surowego rozliczenia tej tzw. władzy, trybunał stanu, sądy będą miały pełne ręce roboty

06-08-2020

Beataim się należy

06-08-2020

czarna masabo wszystko jest nasze,pisowe

Rozwiń komentarze (124)