Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

NIK prześwietla współpracę rządu z NGO. Są nieprawidłowości

4
Podziel się:

Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli, współpraca administracji rządowej z organizacjami pozarządowymi przebiega w sposób zadowalający obie strony. Zdarzają się jednak nieprawidłowości, i to z obu stron.

NIK prześwietla współpracę rządu z NGO. Są nieprawidłowości
NIK kontroluje instytucje rządowe. (PAP, Radek Pietruszka)

Zdaniem NIK, uchybienia są na tyle istotne, że wymagają wprowadzenia zmian, zmierzających do zwiększenia nadzoru nad wydatkowaniem przez organizacje pozarządowe przekazanych im środków publicznych.

Izba uważa, że niezbędne są również zmiany w przepisach regulujących kwestie tej współpracy.

Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała 42 jednostki, w tym m.in.: Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Narodowy Instytut Wolności, cztery ministerstwa, pięć urzędów wojewódzkich oraz 31 beneficjentów, czyli organizacje pozarządowe.

Zobacz także: Fakty i mity o odkładaniu pieniędzy. Webinar mBank i money.pl. Odcinek 1

Dodatkowo wykonała badanie, którym objęto skontrolowanych beneficjentów, beneficjentów nieobjętych kontrolą z całej Polski oraz pozostałe, niekontrolowane ministerstwa i urzędy wojewódzkie. Okres objęty kontrolą to lata 2017-2019.

"Większość skontrolowanych ministerstw i urzędów wojewódzkich prawidłowo realizowało zadania dotyczące współpracy z organizacjami pozarządowymi" - podkreśla NIK.

Jak podaje Izba, instytucje publiczne w większości rzetelnie rozliczały organizacje pozarządowe z wykonania powierzonych im zadań.

Wyjątkiem były pojedyncze przypadki w dwóch ministerstwach i trzech urzędach wojewódzkich. NIK jednak zwraca uwagę, że instytucje zbyt rzadko kontrolują wykorzystanie dotacji w miejscach realizacji projektu.

Ponadto, kontrola pokazała poprawę działania Narodowego Instytutu Wolności od czasu kontroli w 2019 roku.

"Organizacje pozarządowe zwykle wywiązywały się prawidłowo z postanowień zawartych umów o dofinansowanie realizacji powierzonych zadań publicznych" - wynika z kontroli.

Izba wyjaśniła, że nieprawidłowości były związane najczęściej z prowadzeniem ewidencji i dokumentacji księgowej i wystąpiły w połowie skontrolowanych organizacji. "Większej wagi nieprawidłowości występowały rzadziej" - podkreśliła NIK.

Jak czytamy w raporcie po kontroli, większość organizacji pozarządowych biorących udział w badaniu kwestionariuszowym (72,8 proc.) jest zadowolona ze współpracy z administracją rządową.

Z kolei małe podmioty zwracają uwagę na trudności z zapewnieniem wkładu własnego. Problemem jest zbyt późne ogłaszanie konkursów, co daje mało czasu na realizację zadania oraz skomplikowane i mało przejrzyste warunki ubiegania się o dotacje.

NIK wnioskuje w związku z tym do organów administracji rządowej o: wzmocnienie nadzoru nad realizacją powierzonych zadań publicznych i zwiększenie liczby kontroli dotowanych projektów; wypracowanie zasad zabezpieczania przed podwójnym finansowaniem tych samych wydatków ponoszonych ze środków publicznych; a także o opracowanie wytycznych precyzujących zasady prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dla środków i wydatków związanych z realizacją powierzonych zadań publicznych.

"Organizacje pozarządowe powinny bezwzględnie przestrzegać postanowień umów przy realizacji powierzonych zadań publicznych" - podkreśliła NIK.

"Rada Ministrów powinna podjąć inicjatywę ustawodawczą w celu nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie: doprecyzowania przepisów określających elementy, jakie winien zawierać wieloletni program współpracy z organizacjami pozarządowymi; wprowadzenia obowiązku określania w programach współpracy wskaźników i mierników realizacji celów szczegółowych tych programów" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Krzysiek
12 miesięcy temu
Najpierw myślałem że Banasik walczy z rządem, teraz widzę że to przykrywką i ściśle opracowana strategia. Jest wspaniale, przecież oprócz drobnostek wszystko jest skontrolowane i jest ok zgodnie z prawem! Ściema dla ludu!
Cenzor
12 miesięcy temu
A w Toruniu byli , bo tam jest gościu suto przez rząd wspierany publicznym groszem , który uważa , że nie nie ma obowiązku tłumaczyć się z tego co zrobił z publiczna kasa . A do tego PiS i sprzymierzeńcy robią wszystko co mogą by nie dopuścić do ujawnienia informacji .
Klasa średnia
12 miesięcy temu
Nie wiedziałem że należę do klasy średniej. Ale ze mnie głupiec! Do tej pory musiałem mocno uważać nawet przy zakupach pierwszej potrzeby. Nie wiedziałem że z mojej pensji powinienem żyć normalnie jak przystało na obywatela klasy średniej
partyja
12 miesięcy temu
Tyle było oburzenia i krytyki na Banasia, że PIS go wystawił na szefa NIK. To trwało co najmniej 3 lata. Teraz nagle dla PO Banaś jest wiarygodny, bo atakuje w rząd PIS. PO to jednak wiarygodna i uczciwa partyja.