Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. MKS
|

NIK skontroluje Policję. Prosiła o to opozycja po tym, jak funkcjonariusze używali siły wobec protestujących

76
Podziel się

Marian Banaś zapowiedział, że w tym roku NIK zajmie się tematami, w których nieprawidłowości zgłaszali posłowie opozycji. To fatalna wiadomość dla partii rządzącej. Pod lupę pójdą m.in. działania Policji i to, czy nie nadużywała ona siły wobec protestujących.

NIK skontroluje Policję. Prosiła o to opozycja po tym, jak funkcjonariusze używali siły wobec protestujących
Pojawiło się wiele pytań i wątpliwości co do zasadności używania rzez Policję siły m.in. w czasie Strajku Kobiet (PAP, Marcin Obara)
bDHOsrtx

W tym roku NIK planuje 103 główne kontrole. Na początku roku Izba ogłosiła, w których obszarach chciałaby zadziałać. Zapowiedź harmonogramu prac ucieszyła opozycję, gdyż wiele tematów dotknie bezpośrednio spraw, wokół których toczą się polityczne spory i drażliwych, takich jak np. policja.

Można też odnieść wrażenie, że NIK bardzo chętnie uwzględnia w planach postulaty partii opozycyjnych. I tak na przykład uwzględnił postulaty szefa Klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego i przyjrzy się działaniom polskiej Policji.

Jak informuje "Rzeczpospolita", poseł zwrócił się do szefa NIK, Mariana Banasia z wnioskiem, by skontrolować jak przy działaniach prewencyjnych wykorzystywane są środki przymusu bezpośredniego oraz czy doszło wtedy do nieprawidłowości.

bDHOsrtz
Zobacz także: Natychmiastowa wykonalność. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

–Podczas demonstracji widać było, że policja nadużywa pałek teleskopowych czy kajdanek. Nie może być tak, że z jednej strony szef MSWiA do tego zachęca, a z drugiej nie ma nad tymi działaniami kontroli – mówi nam Gawkowski.

bDHOsrtF

Przede wszystkim jednak NIK chce się przyjrzeć temu, co w ostatnich 12 miesiącach najbardziej wpłynęło na życie Polaków: pandemii i temu, jak państwo radziło sobie z nią na różnych odcinkach.

- Sprawdzimy wszystkie obszary, które mogły zostać dotknięte przez pandemię. Sprawdzimy, jak radziły sobie szpitale, szkoły i administracja publiczna. Sprawdzimy skuteczność tarcz antykryzysowych. Ale naszą ambicją będzie również wskazanie szans na wypracowanie takich rozwiązań, które będą mogły zabezpieczyć państwo przed skutkami podobnych kryzysów w przyszłości – mówił w klipie wideo zapowiadającym rok prezes Izby Marian Banaś.

NIK zapowiedział też kontrole w takich sferach jak energetyka, wojsko czy kwestie promocji Polski w świecie. Jeśli chodzi o policję, to NIK chce sprawdzić m.in. "wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego oraz skuteczność mechanizmów zabezpieczających przed nadużywaniem tych środków".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHOsrua
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Kryslc
miesiąc temu
Tylko co z tych kontroli wyniknie. PiS tak zawlaszcza wszystko że obecnie jest ponad prawem.
polak
miesiąc temu
Przecież BANAŚ to ich człowiek zrobili po wyborze do NIK aferę aby wyglądało prawdomównie USTAWKA jak wszystkie poczynania PiS posłowie czytajcie dokładnie wszystko ponieważ między wierszamy są zakamuflowane ustawy !!!!!!!!!!!!!
come on
miesiąc temu
czas na polskie blm, czas na rewolucje komunistyczna, Niech zyje Biden.
bDHOsrub
Autorze!
miesiąc temu
Nie kocham polityków rządzących, ale spójrz na treść artykułu. Wracasz, powtarzasz się, cztery razy o tym samym. Totalny gniot nie logiczny.
stass
miesiąc temu
nie lamcie nam rąk ,zacznijcie od nog,bo nie chcemy dalej brnąć w glupotę
...
Następna strona