Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
NKU
|
aktualizacja

NIK: system wyceny świadczeń nieefektywny

4
Podziel się:

Jak podała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli, świadczenia wyceniano nieefektywnie, mimo prawidłowych działań Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji i Narodowego Funduszu Zdrowia.

NIK: system wyceny świadczeń nieefektywny
Banaś skontrolował system wyceny świadczeń. Wniosek? "Brak efektywności" (PAP, Marian Banaś)
bEIFpbsl

Jak podała we wtorek NIK, proces wyceny świadczeń był długotrwały, a przy tym plany taryfikacji były realizowane na niskim poziomie (33 proc.). Od 2015 roku świadczenia wycenia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Według Izby rachunki kosztów w podmiotach leczniczych były prowadzone w sposób niejednolity. Z tego powodu Agencja miała utrudnione zadanie w opracowaniu taryf. Jak zaznacza NIK, samą taryfą objęto blisko 17 proc. świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia

bEIFpbsn

Proces taryfikacji pozwala wycenić świadczenia, adekwatnie do kosztów leczenia, jakie ponoszą podmioty lecznicze. Dodatkowo, taryfikacja ma służyć równoważeniu podaży świadczeń i potrzeb zdrowotnych, gospodarności w zarządzaniu finansami publicznymi oraz zapewnieniu dostępności świadczeń.

Zobacz także: Rząd bez Gowina. Jak poradzi sobie biznes? „Był obliczalny i był dobrym partnerem”

W 2019 roku wysokość sfinansowanych świadczeń opieki zdrowotnej, dla których prezes AOTMiT opublikował taryfę, wyniosła 15,2 mld zł przy kosztach świadczeń zdrowotnych sięgających ogółem 90,1 mld zł.

bEIFpbst

Jak ustaliła NIK, powodem niskiego poziomu procesu taryfikacji świadczeń była jego duża pracochłonność, problemy z uzyskaniem danych o świadczeniobiorcach oraz doraźne zlecanie przez Ministra Zdrowia przeprowadzenia taryfikacji.

W takim trybie MZ zleciło opracowanie taryf dla 1436 świadczeń, wobec 790 ujętych bezpośrednio w planach taryfikacji. NIK podkreśla, że taki tryb używany jest tylko w szczególnych przypadkach, natomiast minister korzystał z niego systematycznie.

Izba dodała, że jeden z trzech skontrolowanych podmiotów leczniczych nie dochował staranności w przygotowaniu danych związanych ze świadczeniami opieki zdrowotnej, które trafiają do AOTMiT. Jak stwierdza NIK, znaczna cześć prac wymagała nakładów pracy manualnej, zwiększając przy tym ryzyko powstania ewentualnych błędów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEIFpbsO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
ZK590
2 miesiące temu
Na ile jest wycenione w Polsce usuniecie zaćmy a na ile na Słowacji? ILE takich zabiegów dziennie wykona placówka na Słowacji a ile w Polsce?
logiczny
2 miesiące temu
Jak nieefektywne wyceny to skąd te mercedesy covidowe i dodatki po korek za sen na kozetce ?;(Wstydz sie Pan tak oceniać bohaterskosc za dudki! ;(
jotka
2 miesiące temu
NIK i jej prezes Marian Banaś w odróżnieniu od innych przedstawicieli stojacych na czele urzędów państwowych jest prezesem, który WSZYSTKIE podległye podmiotów bez względu na to kto jest przy władzy tudzież na konszachty i inne, kontroluje. I tak być powinno. Mam wiele szacunku do tego człowieka.
bEIFpbsP
lida
2 miesiące temu
Zobaczcie ludzie co się dzieje? Polska jest uboga,dzięki Pis. Wszystko co się tyczy pandemii,pokrywała Unia.