Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

NIK ujawnia skandaliczne kulisy zakupu siedziby Prokuratury Krajowej

13
Podziel się:

Zakup i przebudowa biurowca na potrzeby siedziby Prokuratury Krajowej odbyły się bez wiarygodnych ocen stanu technicznego i bez rzetelnego szacowania kosztów. Przez to koszty wzrosły aż pięciokrotnie - wynika z ustaleń NIK, które ujawnia RMF FM.

NIK ujawnia skandaliczne kulisy zakupu siedziby Prokuratury Krajowej
NIK ujawnia nieprawidłowości ws. zakupu i przebudowy biurowca na potrzeby siedziby Prokuratury Krajowej (PAP, Leszek Szyma�ski)

Zdaniem kontrolerów poprzednie kierownictwo prokuratury nie tylko wydało ogromne sumy pieniędzy niezgodnie z ich przeznaczeniem, ale także nie przeprowadziło wiarygodnej oceny stanu technicznego budynku. Efekt? Koszty inwestycji, pierwotnie szacowane na 15 milionów złotych, wzrosły aż pięciokrotnie - informuje RMF FM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co grozi Obajtkowi? Prawnik wylicza. "Kara nawet do 25 lat więzienia"

Chodzi o zakupiony przez Prokuraturę Krajową biurowiec, położony na warszawskim Służewcu. Budynek nie został poddany wstępnej ocenie stanu technicznego przez specjalistów. Zadanie to powierzono pracownikom prokuratury, którzy nie mieli uprawnieńwynika z ustaleń NIK.

Kosztorysy zostały zaniżone. Przebudowa miała kosztować 15 milionów złotych, podczas gdy ostatecznie zapłacono aż 76 milionów złotych - informuje RMF FM.

Nieprawidłowości wykryte przez Najwyższą Izbę Kontroli nie kończą się jednak na tym. Kontrolerzy wyrazili poważne zastrzeżenia dotyczące procesu wyłaniania wykonawców prac budowlanych.

Większość prac remontowych zlecono bez przetargu Przywięziennemu Zakładowi Pracy Mazovia, który nie posiada odpowiedniego sprzętu do realizacji tak dużej inwestycji. Zakład zdecydował się na powierzenie faktycznego wykonania robót trzem podwykonawcom. Prokuratura zapłaciła za te prace Mazovii prawie 30 mln zł, podczas gdy Mazovia przekazała podwykonawcom z tej kwoty blisko 26 mln zł. Oznacza to, że zysk Mazovii wyniósł 3,5 mln zł. Tylko 103 tysiące złotych stanowiły koszty robót zrealizowane samodzielnie przez osoby pozbawione wolności - wynika z raportu NIK, który ujawnia RMF FM.

Doniesienia rozgłośni potwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. "Prokuratura Krajowa kupiła siedzibę bez uprzedniej rzetelnej oceny jej stanu technicznego i zakresu koniecznej przebudowy, co wymagało wydatkowania na jej remont ponad 76 mln zł - ponad 4 razy więcej niż planowano, a i tak budynek wymaga dalszych nakładów" - czytamy we wpisie NIK w serwisie X.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
księgowa
miesiąc temu
Pytanie od kogo kupiła?
Allo, allo
miesiąc temu
I co to jest w porównaniu z 200 miliardami złotych wydanych na pandemię , której nie było.
ayna
miesiąc temu
i po to jest nik. nie bawic sie w polıtyke tylko ujawniac nıeprawıdlowe dzialanie organow panstwa.
2001r.
miesiąc temu
Trzeba koniecznie na nowo przeliczyć emerytury po 2000 roku bo naprawdę są skandalicznie niskie w stosunku do tych otrzymywanych dzisiaj i z każdym rokiem gwaltownie maleją.ęmeryci nie mają za co życ, zadna 13 i 14 tego nie zastąpi, tylko trzeba zlikwidować stary portfel i podnieśc do realnych wartości.PRZYNAJMNIEJ dać po 800 plus co miesiąc, a nie oszczędzać na emerytach.Moje sugestie są przemyślane i możliwe do realizacji.
misteltou
miesiąc temu
Kiedy NIK zainteresuje się budową Prokuratury w Sosnowcu?? Też budowała Mazovia :)