Notowania

Niższa akcyza na cydr? Ardanowski: "będę przedstawiał taką propozycję"

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że będzie dążył do uregulowania opodatkowania napojów "piwopodobnych".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Minister Ardanowski uważa, że produkcja cydru jest "przedłużeniem działalności rolnej". (Fot: Jan Bielecki)

- Nowy rząd powinien zająć się obniżeniem akcyzy na cydr, będę przedstawiał taką propozycję - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak dodał, rozwój produkcji cydru i perry jest naturalnym przedłużeniem produkcji rolniczej w Polsce.

- Jeżeli chcemy utrzymać dużą produkcję jabłek w Polsce - również poniesione nakłady przez sadowników, to musimy szukać różnych sposobów ich zagospodarowania - wyjaśnił minister.

Zaznaczył przy tym, że ewentualne obniżenie akcyzy na cydr jest w gestii ministra finansów, a nie ministra rolnictwa. Pytany, czy wystąpił do Ministerstwa Finansów z propozycją obniżenia akcyzy na cydr odparł, że tak, ale od razu dodał, że w końcówce kadencji nie należy "dotykać tego kontrowersyjnego dla niektórych tematu".

- Resort nie wypracował jeszcze jej szczegółów. To powinna być mało uciążliwa forma poboru akcyzy, która w jakiejś niewielkiej wysokości powinna być przy wszystkich napojach alkoholowych. Tu jest wiele innych kwestii do ustalenia: dostępności punktów sprzedaży, dostępności reklamy, z której korzysta piwo, a nie korzystają inne napoje alkoholowe, skutecznej promocji cydru - wyjaśnił Ardanowski

Jak twierdzi, trzy największe koncerny, które opanowały polską i europejską produkcję piwa, są przeciwne dopuszczaniu cydru, bo obawiają się, że spowoduje to spadek sprzedaży piwa.

Obejrzyj: Ardanowski za legalizacją okowit. Palikot: "bardzo to popieram, ludzie chcą prawdziwej wódki"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: akcyza, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2019

ZGROZA207 tysięcy głosów nieważnych w obecnych wyborach robionych przez PiS i ponad 5 milionów 300 tysięcy głosów nieważnych w wyborach samorządowych 2014 … Czytaj całość

23-10-2019

OloDobrze dziś obnizycie akcyzę ludzie zainwestują rozkręca biznes a tu łubudu podatki w górę skąd my to znamy

24-10-2019

byrA co robiłeś przez 4 lata ?!

Rozwiń komentarze (11)