Notowania

gospodarka
06.10.2019 09:12

Rolnictwo. Ardanowski o branży drobiarskiej: "wielki rozwój może być problemem"

- Wielki rozwój drobiarstwa w Polsce może być problemem ze względu na pojawiające się zagrożenia, jak możliwość wystąpienia chorób i niestabilna sytuacja na rynkach międzynarodowych - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. (Fot: Paweł Supernak)

Minister Ardanowski wziął w sobotę udział w festynie promującym wyroby drobiarskie. W rozmowie z PAP zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie niesie za sobą szybki rozwój branży.

- Drobiarstwo jest jedną z lepiej rozwijających się gałęzi polskiego rolnictwa. Jednak wydaje mi się, że tak wielki rozwój może być problemem. Z jednej strony łatwo sobie wyobrazić, że mogą pojawić się różnego rodzaju choroby, które przecież do rzadkości nie należą, a po drugie - ciągle bardzo niestabilne są rynki międzynarodowe, a my musimy eksportować ok. 60 proc. mięsa drobiowego - mówił Ardanowski.

Minister zwrócił uwagę na zachwiania rynku międzynarodowego, które mogą zaszkodzić polskiej branży drobiarskiej. Jako przykłady, Ardanowski podał umowę pomiędzy Unią Europejską z krajami Mercosur - Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem, oraz bezumowny brexit, który oznacza wstrzymanie bezcłowego eksportu na Wyspy, a polskie drobiarstwo jest w dużej mierze uzależnione od eksportu do Wielkiej Brytanii.

Oglądaj też: Wyrok TSUE po stronie frankowiczów. "Ludzie którzy brali kredyty w złotówkach podwójnie stratni"

Jak zapewnił Ardanowski, zarówno resort, jak i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pomagają inwestorom w poszukiwaniu innych rynków zbytu. Tych jednak za wielu nie ma, a duże rynki, na które już udało się wejść polskim producentom nie są wolne od problemów.

Jako przykład Ardanowski podał rynek chiński, gdzie Polakom udało się wejść jako jedynym eksporterom drobiu z Europy. Ze względu na różne beztaryfowe bariery, o rozwój współpracy będzie jednak trudno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, rolnictwo, mięso z polski
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-10-2019

miłej niedzieliTusk i Kopacz w przypadku jakichkolwiek problemów mówili -niedasie- i -to nie jest sprawa rządu-, dzisiaj niejaka Kidawa i Błońska, na 90% pytań … Czytaj całość

06-10-2019

kopytkoZ Chinami będzie trudno....bo Tramp nam zabrania handlowania. I tak będzie ze wszystkimi branżami, bo jesteśmy na smyczy USA. Panie Ardanowski. … Czytaj całość

06-10-2019

jo zetNiepoprawny kaczy przymułku zagrożeniem dla kurzych hodowli może być tylko kacza grypa.

Rozwiń komentarze (7)