Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Rolnictwo. Ardanowski o branży drobiarskiej: "wielki rozwój może być problemem"

8
Podziel się:

- Wielki rozwój drobiarstwa w Polsce może być problemem ze względu na pojawiające się zagrożenia, jak możliwość wystąpienia chorób i niestabilna sytuacja na rynkach międzynarodowych - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. (PAP, Paweł Supernak)

Minister Ardanowski wziął w sobotę udział w festynie promującym wyroby drobiarskie. W rozmowie z PAP zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie niesie za sobą szybki rozwój branży.

- Drobiarstwo jest jedną z lepiej rozwijających się gałęzi polskiego rolnictwa. Jednak wydaje mi się, że tak wielki rozwój może być problemem. Z jednej strony łatwo sobie wyobrazić, że mogą pojawić się różnego rodzaju choroby, które przecież do rzadkości nie należą, a po drugie - ciągle bardzo niestabilne są rynki międzynarodowe, a my musimy eksportować ok. 60 proc. mięsa drobiowego - mówił Ardanowski.

Minister zwrócił uwagę na zachwiania rynku międzynarodowego, które mogą zaszkodzić polskiej branży drobiarskiej. Jako przykłady, Ardanowski podał umowę pomiędzy Unią Europejską z krajami Mercosur - Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem, oraz bezumowny brexit, który oznacza wstrzymanie bezcłowego eksportu na Wyspy, a polskie drobiarstwo jest w dużej mierze uzależnione od eksportu do Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Oglądaj też: Wyrok TSUE po stronie frankowiczów. "Ludzie którzy brali kredyty w złotówkach podwójnie stratni"

Jak zapewnił Ardanowski, zarówno resort, jak i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pomagają inwestorom w poszukiwaniu innych rynków zbytu. Tych jednak za wielu nie ma, a duże rynki, na które już udało się wejść polskim producentom nie są wolne od problemów.

Jako przykład Ardanowski podał rynek chiński, gdzie Polakom udało się wejść jako jedynym eksporterom drobiu z Europy. Ze względu na różne beztaryfowe bariery, o rozwój współpracy będzie jednak trudno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
brudzizm
3 lata temu
.......kaczyzm, jaroslawizm
Emil
3 lata temu
Szalone krowy, ptasia grypa, ASF... zawsze się coś znajdzie, ale trzeba iść do przodu! Jeżeli będziemy patrzeć jedynie na zagrożenia to nigdy nie zrobimy kroku do dogonienia Holandii czy innych liderów
Twój nick
3 lata temu
Zagrożeniem dla polskiego rolnictwa jest sam *minister* rolnictwa
jo zet
3 lata temu
Niepoprawny kaczy przymułku zagrożeniem dla kurzych hodowli może być tylko kacza grypa.
kopytko
3 lata temu
Z Chinami będzie trudno....bo Tramp nam zabrania handlowania. I tak będzie ze wszystkimi branżami, bo jesteśmy na smyczy USA. Panie Ardanowski. Zahodujmy strusie, może nam pozwolą na eksport.