Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nord Stream 2. Gazprom szykuje się do dokończenia budowy

29
Podziel się

Należący do Gazpromu operator gazociągu Nord Stream 2 szykuje się - zdaniem dziennika "Kommiersant" - do dokończenia układania rur na dnie Bałtyku. Właśnie wystąpił do Danii o udzielenie odpowiednich zgód.

Statek Akademik Czerski - jedna z jednostek, które miałyby ukończyć układanie Nord Stream 2.
Statek Akademik Czerski - jedna z jednostek, które miałyby ukończyć układanie Nord Stream 2. (GETTY, Vitaly Nevar/TASS)
bErusEtN

Spółka Nord Stream 2 AG poprosiła duńskiego regulatora o pozwolenie na wykorzystanie statków niewyposażonych w system dynamicznego pozycjonowania - podaje Polska Agencja Prasowa.

Jak twierdzi przywoływany przez PAP "Kommiersant", ma to oznaczać, że Rosjanie (spółka Nord Stream 2 AG należy w całości do Gazpromu) chcą wykorzystać do ułożenia brakującego odcinka rurociągu na dnie morskim dwa statki. Są to: statek Akademik Czerski (z systemem dynamicznego pozycjonowania) i barka Fortuna (bez tego systemu).

Do ułożenia zostało 65 kilometrów jednej nitki gazociągu i 85 kilometrów drugiej. W ostatnim czasie Rosjanie mają z budową Nord Stream 2 pod górkę.

bErusEtP
Zobacz także: Obejrzyj też: Gazprom odda 6 mld zł PGNiG. "Potężne pieniądze. To pokazuje, jak duże były nadużycia"

W grudniu 2019 r., na skutek ryzyka sankcji ze strony USA, z dalszego układania Nord Stream 2 na dnie Bałtyku wycofała się szwajcarska firma Allseas - przypomina PAP. Mimo to wiceminister spraw zagranicznych Rosji Aleksandr Pankin mówił w lutym 2020 roku, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zostanie ukończona bez względu na ewentualne sankcje ze strony USA.

Z kolei na początku czerwca w USA przedstawiono projekt ustawy, przewidujący rozszerzenie sankcji USA wobec Nord Stream 2. Projekt zakłada wprowadzenie sankcji nie tylko wobec firm, które dostarczają statki do układania rur na dnie morskim, ale też m.in. wobec towarzystw ubezpieczeniowych, które te statki ubezpieczają.

bErusEtV

Dodatkowo w maju niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci poinformowała, że zamierza odrzucić wniosek konsorcjum Nord Stream 2 o wyłączenie spod unijnej dyrektywy gazowej tego odcinka podmorskiego gazociągu, który przebiega przez wody pod jurysdykcją Niemiec. To oznacza niższą rentowność Nord Stream 2.

Swój sprzeciw wobec nowej inwestycji Gazpromu, obok USA, wyraziły też Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErusEuq
KOMENTARZE
(29)
Maria z Torun...
rok temu
Amerykański gaz niesie woń wolności i demokracji a ruski śmierdzi onucami.
Campagnolo
rok temu
Postanowili i tak dokończa ten rurociąg. Opinia świata ich nie obchodzi.
zeglarz
rok temu
Putin powinien zawsze prosic Dude o pozwolenie na jakakolwiek inwestycje. W koncu po USA to Polska jest najwazniejszym krajem swiata.
bErusEur
Palmel
rok temu
Rosjanie dokończą nordstrima a po swojej stronie zdemontują rury w 22 roku tak jak to robią teraz na rurociągu idącym przez Ukrainę i powiedzą nam że możemy sobie kupować od Niemców ich gaz
zxc
rok temu
Założę się że Moskale oprócz rury zakładają czujniki do śledzenia statków i okrętów UE i USA !!!!!!!!!!
...
Następna strona