Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nord Stream 2 będzie podlegał przepisom UE. Jest decyzja Niemiec

68
Podziel się:

Niemiecki regulator odrzucił wniosek Nord Stream 2 o zwolnienie z konieczności spełnienia unijnych wymogów dotyczących gazociągów.

Nord Stream 2 będzie podlegał przepisom UE. Jest decyzja Niemiec

O swej decyzji Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur) poinformowała oficjalnie w opublikowanym w piątek (15.05.2020) komunikacie. Już na początku maja dziennik "Handelsblatt" podał, że niemiecki regulator zamierza odrzucić wniosek konsorcjum Nord Stream 2 o wyłączenie spod unijnej dyrektywy gazowej tego odcinka podmorskiego gazociągu, który przebiega przez wody pod jurysdykcją Niemiec.

Zgodnie ze znowelizowaną dyrektywą gazową UE, zwolnione z konieczności spełnienia jej wymogów mogą zostać te gazociągi łączące terytorium UE z krajami trzecimi, które zostały ukończone przed 23 maja 2019 roku, czyli dniem wejścia w życie dyrektywy.

Kłopot dla Gazpromu

"Ponieważ do 23 maja 2019 roku Nord Stream 2 nie był jeszcze w całości ułożony, Federalna Agencja ds. Sieci odrzuciła wniosek Nord Stream 2 AG o wyłączenie" – poinformowano w komunikacie. Tym samym – dodano – Nord Stream 2 w chwili oddania do użytku będzie podlegać niemieckim regulacjom oraz europejskim przepisom. Zgodnie z nimi operator gazociągu nie może być jednocześnie dostawcą przesyłanego nim gazu i musi zapewnić dostęp innym podmiotom do jego przepustowości. Zobowiązuje też do niezależnego wyznaczania taryf.

Zobacz także: Obejrzyj: Siłownie i kluby fitness czekają na odmrażanie. Zapytaliśmy ministra, kiedy następny etap

Konieczność spełnienia tych wymogów obniży rentowność Nord Stream 2, a jego właściciel, rosyjski Gazprom, od początku protestował przeciwko znowelizowanej unijnej dyrektywie. Można się spodziewać, że konsorcjum budujące gazociąg odwoła się do sądu od decyzji niemieckiego regulatora.

Spór o definicję ukończenia gazociągu

We wniosku o przyznanie wyłączenia spółka Nord Stream 2 argumentowała, że kryterium dotyczące ukończenia gazociągu przed 23 maja 2019 roku powinno być interpretowane szerzej, niż tylko jako wymóg fizycznego ukończenia budowy. Zanim bowiem dyrektywa weszła w życie, zainwestowano ogromne środki, kierując się obowiązującym wcześniej stanem prawnym. Pod koniec maja zeszłego roku budowa gazociągu była już bardzo zaawansowana (był gotowy w ponad 50 procentach), szczególnie na wodach pod jurysdykcją niemiecką.

Regulator odrzucił jednak te argumenty. Jak informuje, warunek ukończenia gazociągu rozumiany jest tu w sensie techniczno-konstrukcyjnym, a nie "gospodarczo-funkcjonalnym", jak proponuje wnioskodawca.

USA uderzają sankcjami

Niemiecka agencja zwraca także uwagę, że żaden z krajów UE oraz spółek, które brały udział w konsultacjach w trakcie rozpatrywania wniosku, nie podzieliło argumentacji Nord Stream 2 AG w sprawie definicji ukończenia inwestycji. Do konsultacji tych zaproszono m.in. PGNiG.

Budowa Nord Stream 2 jeszcze trwa, choć jest on już gotowy w 90 procentach. Jego ukończenie jeszcze się opóźni, bo przed końcem ubiegłego roku Stany Zjednoczone przyjęły przepisy umożliwiające nałożenie sankcji na przedsiębiorstwa, które uczestniczą w inwestycji. W obawie przed sankcjami prace nad inwestycją wstrzymała szwajcarska firma Allseas. Należące do niej specjalistyczne statki układały rurociąg na dnie Bałtyku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(68)
Rura nr 2
4 lata temu
ma 2 razy większy przesył niż rura nr 1. Rura 2 będzie podlegać regulacjom unijnym tzn. dojczlandzkim. Rura 2 jest więc dojczlandzka.
antyliberał
4 lata temu
Troszkę faszyści-imperialiści z Rosssji przyhamują.....
jur
4 lata temu
schreder z niemiec to się chyba zapłacze
jk
4 lata temu
28 maj kończy się kontrakt z Rosją na dostawę gazu rurociągiem Przyjaźń! I co dalej z gazem? USA przyśle 10 statków na miesiąc i w bańkach będziemy nosić do domu?
olo
4 lata temu
nie piszcie bzdur .Rosjanie już przymierzają się do podzielenia gazociągu NS2 pomiędzy swoje trzy największe koncerny energetyczne ,których właścicielem jest państwo.Więc panowie to będzie w całkowitej zgodności z nową dyrektywą UE. Tak to już jest ,że należy "mieć na czym czapkę nosić"
...
Następna strona