Notowania

Nord Stream 2. Media: opóźnienie w budowie nie zaszkodzi eksportowi gazu

Choć opóźnienie uruchomienia Nord Stream 2 może wynieść nawet rok, to nie zaszkodzi to Gazpromowi w eksporcie gazu. Rosyjska prasa wskazuje, że koncernowi problemy może sprawiać inny czynnik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Nord Stream 2 mogłoby wystartować jeszcze pod koniec 2020 roku. (Fot: Nord Stream AG)

Dziennik "Kommiersant", cytowany przez PAP, wskazuje, że Władimir Putin po spotkaniu z Angelą Merkel, po raz pierwszy podał oficjalnie nowy termin uruchomienia Nord Stream 2. Według słów prezydenta Rosji, dostawy gazociągiem miałyby się rozpocząć pod koniec 2020 roku, lub w pierwszym kwartale 2021 roku.

Zdaniem "Kommiersantu" fakt, że Nord Stream 2 nie będzie działać przez cały 2020 rok, wcale nie będzie miał znaczącego wpływu na Gazprom. Dziennik przypomina, że już teraz uruchomiona jest jedna nitka gazociągu EUGAL. Pozwala to omijać ograniczenia nałożone w koncern, jeśli chodzi o wykorzystanie gazociągu OPAL.

"Choć Gazprom nie zdołał uruchomić Nord Stream 2 (z początkiem) tego roku, to w praktyce stracił jedynie około 15 mld metrów sześciennych mocy przesyłowych" - ocenia "Kommiersant", cytowany przez PAP.

Zobacz: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

Dziennik jednocześnie wskazuje, że zobowiązania Gazpromu mogą sprawić, że Rosjanie zwiększą w tym roku transport gazu przez Ukrainę. Według obecnych ustaleń koncern może przesyłać przez terytorium naszych sąsiadów 65 mld metrów sześciennych gazu.

Angela Merkel spotkała się z Władimirem Putinem i nie szczędziła Rosji ciepłych słów.
Angela Merkel w Moskwie. Niemieckie media piszą o ociepleniu relacji niemiecko-rosyjskich

Jednak najgorszą, z perspektywy Gazpromu, jest perspektywa konkurencji w postaci gazu skroplonego. Według rosyjskiego dziennika większe wykorzystanie tego surowca może zmusić koncern do wyboru między utratą części rynku w Europie a pogodzeniem się z dalszym spadkiem cen gazu.

Władimir Putin jest zdeterminowany, by dokończyć Nord Stream 2
Co dalej z Nord Stream 2? Putin zapewnia, że Rosja sama dokończy gazociąg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2020

sPiSekcieszą mnie porażki bandyckiej Rosji jaką jest za tego putinokia. Dowody ? Napaść na Czeczenię, Gruzję, Krym i wschodnią Ukrainę, porwania osób jak … Czytaj całość

13-01-2020

aaaaZa kadencji śniadego by przepchali NS2. Trump ma jaja że potrafił to zatrzymać tuż przy granicy lądowej niemiec.

13-01-2020

Trol-porJa mam nadzieję nie oglądania już tej paskudnej geby putinka.

Rozwiń komentarze (58)