Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
PRC
|

Nord Stream 2 gotowy do pracy. Wicepremier Rosji mówi o "najbliższych dniach"

17
Podziel się:

Nord Stream 2 jest właśnie zapełniany gazem w ramach procedur technologicznych, poinformowała strona rosyjska. Aleksandr Nowak, wicepremier Rosji podkreślił, że rurociąg został dobudowany i teraz trwają prace przy uruchamianiu.

Nord Stream 2 gotowy do pracy. Wicepremier Rosji mówi o "najbliższych dniach"
Nord Stream 2 został ukończony i teraz trwają prace przy uruchamianiu. (East News, HANDOUT, AFP)
bEKllbit

- Trwają prace przy uruchamianiu i napełnianiu rurociągu niezbędną technologiczną ilością gazu. Myślę, że w najbliższych dniach będzie on gotów do pracy, do uruchomienia - ponformował w czwartek Aleksandr Nowak, wicepremier Rosji.

Jak podkreślił, Nord Stream 2 został zbudowany, ale dalsza działalność gazociągu zależna jest od regulatora europejskiego.

bEKllbiv

Nord Stream 2 powinien uzyskać certyfikację regulatora niemieckiego. Rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta" prognozował, że decyzja w sprawie certyfikacji zapadnie 8 stycznia 2022 roku.

Zobacz także: Zielone światło od USA dla Nord Stream 2. Ekspert: ''Polska ma prawo czuć się zaniepokojona''

Jeszcze w środę prezydent Władimir Putin przyznał, że Nord Stream 2 napotyka bariery administracyjne. Wskazał w tym kontekście na unijny trzeci pakiet energetyczny.

bEKllbiB

Jak ocenił Putin, jeśli Rosja mogłaby zwiększyć dostawy gazu tą trasą przesyłu surowca, to "napięcie na europejskim rynku energetycznym spadłoby znacznie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKllbiW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
Polak-Katolik
7 dni temu
Mam nadzieję, że nie braknie wśród nas współczesnego Rejtana, który przywdziawszy pas Szahidów zanurkuje do tej przeklętej przez Boga rury.
rozmowy kontr...
7 dni temu
Polska ma swój gaz i ropę . Ale zakazy wydobycia są aktualne od czasu ZSRR.
Cuba Libre
1 tyg. temu
Dostawy gazu gazociągiem NS2 mają ruszyć wkrótce. Termin rozpoczęcia dostaw gazu do europejskiego systemu transportowego nadal zależy od decyzji niemieckiego regulatora. Czyli niemiecki regulatorze ( i cała unio) przybić pieczątkę i gaz popłynie. Generalnie UE nie chce rosyjskiego gazu. O tym świadczą wypowiedzi unijnych i polskich prominentów oraz działania UE i Polski (nakłada sankcje, blokuje, nie zawiera długoterminowych umów o dostawy, skarży do sądów i arbitraży). Gazprom nie jest monopolistą. Nie tylko Rosjanie wydobywają gaz. Wydobywa go też Norwegia oraz USA, Arabia Saudyjska, Katar, ZEA. Czy oni nie zarabiają na podwyżce cen ? USA, Arabia Saudyjska, Katar, ZEA nie wysyłają LNG do Europy lecz przekierowali dostawy do Azji ponieważ tam lepiej płacą. Ceny gazu poszybowały z kilku powodów: 1. zwiększenie zużycia gazu spowodowane ożywieniem gospodarczym po pandemii, 2. zwiększenie zużycia gazu spowodowane mroźną zimą (grzanie i produkcja en. Elektrycznej), 3. zwiększenie zużycia gazu spowodowane gorącym latem (chłodzenie i klimatyzacja i produkcja en. Elektrycznej), 4. dostawcy LNG (USA, Arabia Saudyjska, Katar, ZEA) przekierowali ładunki na bardziej dochodowe rynki azjatyckie … i podstawowe pytanie – Czy wywiązują się z umów/kontraktów?, a na końcu 5. Gazprom i ograniczone aktualne dostawy. Ale wywiązują się z dostaw i umów kontraktowych, a o to przecież chodzi w biznesie. Nikt nie może zmusić podmiot gospodarczy, aby sprzedawał …. więcej i to …. po niższych cenach. Czy nie na tym polega KAPITALIZM i tzw WOLNY RYNEK (czy on jest wolny?). UE a zwłaszcza Polska, chciała wolnego rynku gazowego, nie chciała długoterminowych umów na dostawy gazu z Rosji, szczyciła się tym, że umowy się kończą a nowe nie będą podpisane (czyli zakupy gazu na rynku spotowym), głośno postulowała i "wychodząc jak zawsze przed szereg" wreszcie nałożyła sankcje i co chwila je rozszerza i dokłada nowe. A teraz zdziwienie, że Rosja odwróciła się plecami do Europy? Nie pozostało jej nic innego niż frontem ustawić się do lepszego klienta - Azji. I to tyle na temat całego gazowego zamieszania. Gazprom i Rosja pokazały ... nie książkowy przykład monopolu - bo nim nie są. Gazprom i Rosja pokazał książkowy przykład robienia dobrego interesu pomimo niesprzyjających warunków "brzegowych".
bEKllbiX
Nowy
1 tyg. temu
Ale teraz Niemcy są pod butem Putina, zobaczą jak to smakuje być szykanowanym i wymuszać na kimś kto jest na pozycji przegranej. Teraz Niemcy będą się uczyć ŁYKAĆ JAK PELIKAN wiele wiele żabek z Putinem zapewne do przełknięcia będzie i to nie jasnowidztwo a doświadczenie :)))
Michail
1 tyg. temu
Teraz od niemiaszkow powinniśmy brać co dziennie odszkodowanie za NS2, bo działali na szkodę całej UE