Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Ropa i gaz w Arktyce. UE chce zakazu wydobycia

11
Podziel się:

Unia Europejska zamierza dążyć do wprowadzenia zakazu eksploatacji złóż ropy naftowej, gazu i węgla w Arktyce. Chce w ten sposób chronić region przed dewastacją - wynika z projektu nowej strategii bloku wobec Arktyki opublikowanej przez Komisję Europejską. Arktyka już jest dotknięta zmianami klimatycznymi, ewentualne wydobycie zasobów oznaczałoby dalsze zniszczenia.

Ropa i gaz w Arktyce. UE chce zakazu wydobycia
Unia cce zakazu wydobycia ropy w Arktyce. (Wikimedia Commons)
bEKeMVcR

Unia Europejska ma niewielki wpływ na Arktykę, bo nie jest członkiem Rady Arktycznej. Jednak trzy państwa członkowskie - Dania, Finlandia i Szwecja - wchodzą w skład Rady. Stąd wysiłki na rzecz zwiększenia politycznej roli UE.

Komisja Europejska proponuje, by UE współpracowała z partnerami na rzecz wielostronnego prawnego zobowiązania do zakazania dalszego rozwoju wydobycia węglowodorów w Arktyce lub regionach przyległych i zakupu takich węglowodorów, jeśli miałyby być produkowane.

Rosja skorzysta

Jak podaje agencja Reutera, na zakazie wydobycia skorzysta Rosja, która jest jednym z największych eksporterów paliw kopalnych na świecie.

bEKeMVcT
Zobacz także: Inflacja nie zwalnia, będzie drożej. Cena drobiu nawet o 25 proc. wyższa

- Jeśli takie decyzje doprowadzą do pewnej zmienności cen, rosyjska gospodarka nie ucierpi tak bardzo. To dlatego, że zmniejszymy produkcję, ale uzyskamy pożądane ceny – powiedział Władimir Putin na konferencji energetycznej w Moskwie.

bEKeMVcZ

Zmiany klimatyczne niszczą Arktykę

Arktyka jest jednym z regionów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi. Ogrzewała się trzy razy szybciej niż pozostała część planety w ciągu ostatnich 50 lat, powodując topnienie lodu pokrywającego ląd i morze, podnoszenie się poziomu mórz i topnienie wiecznej zmarzliny.

W ramach nowej strategii UE dąży również do wzmocnienia badań nad skutkami rozmrażania wiecznej zmarzliny, które mogą zagrozić polom naftowym i spowodować uwolnienie gazów cieplarnianych, a także niebezpiecznych zarazków uwięzionych w zamarzniętym gruncie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKeMVdu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
silverainbow
1 tyg. temu
HAHAHA a co EU ma do Arktyki? tym w unii serio coś się w głowach poprzewracało. Masakra z ta Unią same problemy, wszyscy w około maja elektrownie atomowe ale nie , my nie możemy - Bo za bardzo i szybko sie rozwijamy - BO POLACY TO NARÓD który da sobie zawsze radę wyjść z opałów
leb
1 tyg. temu
Używanie szlachetnych idei do podłych czynów. Obrona praw człowieka LBGT i zabijanie w okresie prenatalnym . OK mogą mówić o WOLNOŚCI CZŁOWIEKA ale nie o jego prawach, bo podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia. Niestety tutaj rodzi się konflikt pomiędzy tym co chcemy a tym co powinniśmy a tak naprawdę powodem tego wszystkiego jest to, że z seksu urządziliśmy sobie przyjemność, zabawę a miało służyć do rozmnażania się :))) Niestety skutki tej ZABAWY są POWALAJĄCE jeżeli powstaje niezamierzony efekt jakim jest NOWE ŻYCIE ...
Nowy
1 tyg. temu
A PO straszy Polaków Rosją jak odejdą z UE :))) Niestety Merkel - Niemcy nie zrobią nic co by się Putinowi nie spodobało.. a wręcz działają w jego interesie i przy okazji swoim własnym. Ponieważ jesteśmy w UE to należy się zastanowić co dalej. Albo siedzieć cicho i potakiwać tak jak Niemcy albo wystąpić. Bycie w UE i opór Rosji nie ma sensu. Mamy skutki wypowiedzi Premiera, że NS2 to zły i niebezpieczny projekt, to uderza w Niemcy i Rosję. Nie do takiej UE wstępowaliśmy, to jest bardzo niebezpieczny twór , jeżeli zechcą to wykończą naszą gospodarkę....WB patrząc na relacje UE i Polska doszli do wniosku, że zrobili dobrze opuszczając UE. Niestety to jest coś w stylu III Rzeszy pod płaszczykiem DEMOKRACJI i ZAKŁAMANIA. Osobiście jestem za jak najszybszym opuszczeniem UE bez względu na trudności jakie mogą nas spotkać , nie podoba mi się ta cała organizacja i ma coraz więcej wątpliwości.....
bEKeMVdv
Zbogniew
1 tyg. temu
Cala unia gra na rękę Putinowi z Niemcami na czele tylko ślepy tego nie zauważa
Polinteligent
1 tyg. temu
UE wszystkim zabroni tylko Rosji pozwoli