Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
Mecenasem akcji jest: Kongres 590

PKN Orlen stawia na zielony wodór. I buduje pierwszy hub wodorowy w Polsce

4
Podziel się:

Wodór w rafinerii czy przemyśle chemicznym wykorzystywany jest przez PKN Orlen od lat. Wyzwaniem, przed jakim staje dziś koncern, jest zamiana gazu, który pochodzi z paliw kopalnych na zeroemisyjny, pozyskiwany z odnawialnych źródeł energii czy odpadów komunalnych.

PKN Orlen stawia na zielony wodór. I buduje pierwszy hub wodorowy w Polsce
Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN ORLEN (Wirtualna Polska)

Odpowiedzią na to wyzwanie jest budowa pierwszego w Polsce hubu wodorowego.

– Będzie on zlokalizowany w Trzebini i oddany do użytku w listopadzie tego roku – zapowiada Grzegorz Jóźwiak, dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych, PKN ORLEN podczas 6. edycji Kongresu 590 w Warszawie.

Hub powstaje w biorafinerii Orlen Południe i będzie oferował wodór wysokiej czystości do zasilania ogniw paliwowych. Jego zdolność produkcyjna to ponad 350 ton rocznie. Paliwo będzie wykorzystywane przede wszystkim w transporcie miejskim.

Wodór, który nie emituje dwutlenku węgla, jest dla PKN ORLEN pomostem, który ma doprowadzić spółkę do osiągnięcia neutralności emisyjnej. Jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej, PKN ORLEN zadeklarował, że osiągnie ten cel w 2050 roku.

Zobacz także: Kongresu 590_PKN ORLEN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Mecenasem akcji jest: Kongres 590

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Nikodem
3 lata temu
No i spoko, wodór to przyszłość. Patrząc na motoryzację takie Mirai na wodór przejedzie ponad 600 km i szybko się tankuje. Taki elektryk jest spoko. To lepsze niż ładowarki i prąd z węgla. Także jestem za wodorem!
chałupnikom
3 lata temu
Zielony znaczy zanieczyszczony, czysty jest bezbarwny. Da się z niego C2H5 OH.
SUWEREN
3 lata temu
A CO ROBI OPOZYCJA !!!! WSTYD!!! NIE Widziałem ŻADNEGO KRAJU ŻEBY SAM NA SIEBIE DONOSIŁA .... O dopisanie do rezolucji słów krytycznych wobec polskich władz wnioskował europoseł Lewicy Robert Biedroń. W jego opinii była to konieczna zmiana. - Przypomnę, na granicy polsko-białoruskiej zginęło już pięć osób. […] To są informacje, które powinny trafić do opinii publicznej, a polski rząd ma problem z przekazywaniem tych informacji — stwierdził eurodeputowany.
-- Joy --
3 lata temu
.. do tego czasu ogranie nas euforia i rozpoczniemy szczęśliwy okres w naszym życiu