Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Nord Stream 2. Niemcy i USA publikują wspólne porozumienie. Ani słowa o Polsce

835
Podziel się:

Niemcy i USA udostępniły wspólne oświadczenie dotyczące porozumienia w sprawie Nord Stream 2. Kończy to konflikt dotyczący budowy gazociągu omijającego Ukrainę i Polskę.

Nord Stream 2. Niemcy i USA publikują wspólne porozumienie. Ani słowa o Polsce
W porozumieniu nie ma ani słowa o Polsce (PAP, Alex Edelman, POOL)

Porozumienie zakłada, że USA wstrzymają nakładanie sankcji w związku z budową Nord Stream 2, a Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Berlin ma zainwestować na początek co najmniej 175 mln dolarów w projekty związane z "zieloną transformacją" ukraińskiej energetyki. USA i Niemcy mają promować i wspierać inwestycje warte co najmniej 1 miliard dolarów w ramach Zielonego Funduszu dla Ukrainy.

Berlin zobowiązał się również do użycia wszelkich możliwych działań i środków na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu na okres do 10 lat. Obecna umowa wygasa w 2024 roku i przynosi Ukrainie ok. 3 mld dolarów rocznie.

Zobacz także: Aquaparki szykują się na czwartą falę. "Jesteśmy pierwsi do zamknięcia"

Niemcy zobowiązały się, że podejmą działania na szczeblu rządowym przeciwko Rosji, jeśli Rosja będzie używać tranzytu gazu jako środka przymusu wobec Ukrainy.

W porozumieniu Niemcy zobowiązują się do wspierania inicjatywy Trójmorza w ramach UE. Nie ma żadnej propozycji dotyczącej Polski. Porozumienie głównie skupia się na kwestii relacji Rosji z Ukrainą.

Poszumienie zostało skrytykowane przez ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Ukrainy.

"Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja" - czytamy we wspólnym oświadczeniu strony polskiej i ukraińskiej.

Zdaniem strony polskiej i ukraińskiej propozycje USA i Niemiec nie są w stanie zrekompensować w żadnym stopniu wzrostu zagrożenia ze strony Rosji w regionie.

"Niestety, dotychczasowe propozycje skompensowania tego deficytu są powierzchowne i nie mogą być uznane za wystarczające do tego, by w sposób efektywny ograniczyć zagrożenia stworzone przez NS2. Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(835)
Gosia RFN
2 lata temu
Ha ha ha. Reparacji moze chcecie?
xxx
2 lata temu
nick powiedzial co wiedzial ,,,
Patryczek D
2 lata temu
wszystko jedna wielka sciema chodzi o prady xd Niemcy i USA udostępniły wspólne oświadczenie dotyczące porozumienia w sprawie Nord Stream 2. Kończy to konflikt dotyczący budowy gazociągu omijającego Ukrainę i Polskę jak nas mijaja bokiem niech sobie swietlika kupia na wedke droga ryba a dobra i wez im powiedz ze ryba psuje sie od glowy
pobożny
2 lata temu
Te prezes, już wstaliśmy z tych kolan, czy dalej wstajemy, bo nie wiem, czy otrzepać nogawki, czy na razie jeszcze nie warto?
Korfanty
2 lata temu
Jeszcze nie było, żeby ubiegający się prezydent o reelekcję był odcięty od mediów. Łapy Putina nie tylko zawładnęły Europą ale kupiły prezydenta USA. Jeszcze czegoś takiego nie było. Krok II to podwyżka z USA na gaz importowany od nich. Wkrótce się wszyscy osr@my, szczególnie Europa wschodnia prowincjonalna dla P.Merkel z........DDR.
...
Następna strona