Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Respect Energy chce osiągnąć 100 mln zł EBITDA w 2020 roku

0
Podziel się:

Spółka Respect Energy (d. TRMEW Obrót) - największy polski podmiot tradingu energii - zakłada osiągnięcie w 2020 roku 100 mln zł EBITDA, podała spółka.

Respect Energy chce osiągnąć 100 mln zł EBITDA w 2020 roku

Firma rozwija intensywnie autorski model biznesowy oparty o cztery filary: hurtowy obrót energią, dostawy zielonej energii do klienta końcowego, inwestycje we własne źródła energii odnawialnej oraz tworzenie platform inwestycyjnych dla szerokiego spektrum klientów, podkreślono.

Główną działalnością spółki jest międzynarodowy obrót hurtowy energią, zaś tegoroczne obroty winny sięgnąć 30 TWh, poinformowano.

Koncept, który skutecznie zadziałał w Polsce jest sukcesywnie przenoszony na kolejne rynki zagraniczne: Niemcy, Szwajcarię, Włochy, Austrię czy Węgry. W przeciągu nadchodzących dwóch lat firma chce być obecna na wszystkich praktycznie rynkach europejskich (włącznie z Turcją), zaś plany dalszej ekspansji obejmują także Stany Zjednoczone i Japonię. Obecnie firma pozyskuje zieloną energię m.in. od ponad dwustu polskich dostawców, natomiast plan na przyszły rok zakłada zakup 4 TWh energii, co stanowi około 25% polskiego rynku zielonej energii, zapowiedziała spółka.

Jednocześnie w związku z budową grupy i rozwojem ekspansji zagranicznej firma zmienia nazwę na Respect Energy.

"Dotychczas koncentrowaliśmy się na obrocie zieloną energią, gdzie odnieśliśmy sukces dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii. Wykorzystanie Big Data i stworzenie własnych algorytmów sztucznej inteligencji pozwala nam na najlepszych na świecie prognoz pogody, co przekładamy na optymalizację naszych transakcji kupując energię tam, gdzie jest w danym momencie najtańsza, aby sprzedać ją z zyskiem. Model wypracowany w Polsce świetnie się sprawdza na kolejnych rynkach" - powiedział prezes Sebastian Jabłoński, cytowany w komunikacie.

Firma rozpoczęła również pierwsze inwestycje we własne źródła zielonej energii. Prowadzone są rozmowy na temat zakupu farm wiatrowych, zaś w obszarze fotowoltaiki przejęcia projektów w fazie rozwoju pod kątem tegorocznej aukcji mocy, wynika także z komunikatu.

Respect Energy zaadresowało specjalną ofertę dla klienta końcowego, który dzięki temu zyskuje szansę na zaopatrywanie się w całości w zieloną energię. Również ta propozycja, po przetestowaniu w Polsce, będzie przenoszona na kolejne rynki zagraniczne. W ten sposób spółka chce docierać do szerokiego spektrum klientów z komplementarną ofertą na prąd z OZE. Jest to jednym z zasadniczych filarów jej strategii, zakładającej wykorzystanie założeń tzw. Green Deal w działalności biznesowej, podano również w materiale.

Czwartym filarem tworzącej się grupy kapitałowo-energetycznej będzie obszar inwestycji finansowych.

"Docelowo instytucje finansowe obecne w naszej grupie mają umożliwiać zarówno polskim inwestorom angażowanie się w projekty poza granicami naszego kraju, jak i obcokrajowcom możliwość inwestycji w polskie projekty. Dom maklerski i fundusz inwestycyjny mają być trwałą bazą dla tego typu przedsięwzięć. Energetyka europejska podporządkowana koncepcji Europejskiego Zielonego Ładu to przyszłość. Jako grupa mamy już w tej dziedzinie kompetencje i rezultaty, a to powinno skłonić inwestorów do udziału w naszym projekcie" - powiedział CFO spółki Adam Guz.

Spółka kupiła już dom maklerski i aktualnie oczekuje na formalną aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego. W planach jest również stworzenie na bazie już istniejącego, nowego, "zielonego" funduszu inwestycyjnego. Model zakłada tworzenie dla szerokiej grupy inwestorów - zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych - ofert angażowania się w projekty w sektorze odnawialnych źródeł energii, podsumowano.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)