Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KB
|

Norwegowie wydrążą w skale tunel dla statków. To będzie światowy unikat

13
Podziel się:

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 3,4 mld koron (ok. 350 mln euro). Tunel będzie miał 1,7 km długości i pozwoli statkom ominąć niebezpieczne wody. Tor wodny przy półwyspie Stadlandet to najbardziej niebezpieczny odcinek norweskiego wybrzeża.

Norwegowie wydrążą w skale tunel dla statków. To będzie światowy unikat
Norwegia, zdjęcie ilustracyjne (Pixabay, nextvoyage)
bEUTCqCt

Tunel powstanie u nasady półwyspu Stad na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Będzie to pierwszy tego typu taki obiekt na świecie – dotychczas podobne tunele budowano jedynie na śródlądowych drogach wodnych.

- Będzie to pierwsza na świecie pełnowymiarowa przeprawa dla statków wykuta w skale - podkreśla Pal AreLilleheim z Kystverket.

Zobacz także: Obniżka akcyzy na paliwa. To możliwe? Minister tłumaczy
bEUTCqCv

Nie skróci on znacząco trasy opływających Skandynawię statków, ale sprawi, że jednostki unikną wypłynięcia na połączone z Oceanem Atlantyckim Morze Norweskie. - Ze względu na warunki pogodowe tor wodny przy półwyspie Stadlandet to najbardziej niebezpieczny odcinek norweskiego wybrzeża - zaznacza Lilleheim.

Na wodach okalających półwysep Stadlandet sztormy występują przez 100 dni w roku. Silne prądy z Morza Północnego utrudniają nawigację, a wiele statków musi czekać na przepłynięcie nawet kilka dni.

bEUTCqCB

Dzięki inwestycji podróż statkiem między norweskimi miejscowościami będzie znacznie krótsza. Podróżując tą drogą wodną często trzeba było opływać półwysep Stad, który zaliczany jest do najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych do nawigacji obszarów morskich w Europie.

Okolice półwyspu Stad porównuje się pod tym względem tylko z Hebrydami na północy Szkocji. Fale sięgają tam nawet 33 m wysokości, a w ciągu ostatnich lat na tym fragmencie morza śmierć poniosły setki osób.

Tunel będzie miał 1,7 km długości, 50 metrów wysokości oraz 36 metrów szerokości. Będą mogły nim przepłynąć zarówno frachtowce, jak i statki pasażerskie o wyporności do 16 tys. ton.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUTCqCW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Hugo
miesiąc temu
Coś kłamią. Kiedyś czytaĺem, że taki tunel już gdzieś jest.
Krzysztof
miesiąc temu
Autor artykułu jest idiotą który raz pisze że tunel nie skróci znacząco trasy a potem w kilka wierszy dalej pisze że znacząco skróci trasę
cynik
miesiąc temu
Jak to to ma się do naszego kanału pełnego bursztynu.
bEUTCqCX
v12
miesiąc temu
KODawa-Błońska: "Gdyby natura chciała, żeby tam był tunel, to by był.
Michu
miesiąc temu
Ciekawe. W artykile z 2017 jest informacja o 33 ofiatach smiertelnych od II wojny swiatowej. Koszt podany ale chyba podobny co 4-5 lata lat temu to bedzie 2x drozej.