Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Nowa benzyna na stacjach. W przyszłym roku ważna zmiana na rynku paliw

4
Podziel się:

Na stacjach paliw pojawi się nowy typ paliwa. Benzyna 95 E10 zawierać więcej bioetanolu niż w obecna benzyna 95 E5. PERN poinformował, że jest gotowy na wprowadzenie jej na rynek w 2024 roku. Laboratoria przeprowadziły już szereg testów kontrolnych.

Nowa benzyna na stacjach. W przyszłym roku ważna zmiana na rynku paliw
(East News, NewsLubuski)

PERN zainwestował prawie 3 mln zł w swoje laboratoria, aby przygotować się do wprowadzenia na rynek benzyny 95 E10. Poinformował, że "wdrożenie formatu benzyny 95 E10 nastąpi od 1 stycznia 2024 r.".

E10 to benzyna o udziale biokomponentów podwyższonym do 10 proc. zmieszana z etanolem, a więc alkoholem, produkowanym z biomasy - z buraków, kukurydzy lub pszenicy czy rzepaku.

Spółka PERN dysponuje obecnie 19 bazami paliwowymi w całym kraju, których potencjał wynosi ok. 2,4 mln metrów sześc. produktów naftowych, oraz czterema bazami ropy naftowej o łącznej pojemności ponad 4,1 mln m sześć. tego surowca.

Wdrożenie benzyny E10 nie jest niczym nadzwyczajnym w Europie i na świecie. To paliwo normatywne w 19 krajach Europy, z czego w 17 należących do Unii. Stosują ją nasi sąsiedzi, można na niej jeździć choćby na Litwie, w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech i wielu innych krajach. Nie jest to więc niczym nowym, co nie oznacza, że nie innowacyjnym - wyjaśniał w rozmowie z money.pl Adam Stępień, dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw.

Bezpieczeństwo kierowców

Jak podkreślono w informacji, "laboratoria PERN przeprowadziły już szereg testów kontrolnych, których celem było przygotowanie do wdrożenia nowego produktu". "Zostały zweryfikowane kwestie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w procesie logistycznym, aby zagwarantować wysoką jakość produktu" - zaznaczyła spółka.

W sumie spółka posiada 11 laboratoriów, w tym 8 paliw i 3 ropy naftowej.

Jednocześnie PERN podkreślił, że inwestycje spółki w laboratoria oznaczają większe bezpieczeństwo klientów odbierających paliwa z jej baz, a w efekcie również bezpieczeństwo kierowców na stacjach paliw.

Rolą laboratoriów PERN jest monitorowanie jakości paliwa wprowadzanego do obrotu przez bazy PERN, tak aby było w 100 proc. zgodne z wymaganiami" - powiedział prezes spółki Mirosław Skowron, cytowany w jej komunikacie.

Specjalistyczny aparatura

Jak dodał, przygotowania PERN do wprowadzenia na rynek paliw z początkiem 2024 r. benzyny 95 E10 wiązało się m.in. z koniecznością doposażenia laboratoriów spółki w specjalistyczną aparaturę chromatograficzną o szerszym zakresie pomiarowym oraz wyższej wydajności.

PERN podkreślił, że jego laboratoria co roku otrzymują pozytywną ocenę Polskiego Centrum Akredytacji, które - jak zaznaczono w informacji - "jest potwierdzeniem, że analizy wykonywane przez ekspertów spółki spełniają wysokie standardy, a to ma kluczowe znaczenie dla klientów i samej jakości paliw, tankowanych na stacjach".

W styczniu spółka zakończyła budowę magistrali produktowej z bazy w Boronowie do terminala PKN Orlen w Trzebini, która zapewnia obecnie wzmocnienie dostaw paliw do województw: małopolskiego i śląskiego.

PERN to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz posiadający na terenie kraju bazy magazynowe surowca i paliw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
CO2
9 miesięcy temu
G...NO PRAWDA . gwarantuje wyższe spalanie .Tak jak każdy układ START STOP. Wielokrotne uruchamianie silnika podczas jazdy w mieście , gwarantuje większą dawkę toksycznych spalin przy każdym kolejnym uruchomieniu silnika na skrzyżowaniach czy po każdym zatrzymaniu pojazdu w ruchu miejskim ..
Sir John III
9 miesięcy temu
Od pół roku jeżdżę w UK na E10 i jest ok, tylko znajomy w starym nissanie 3 ( tak okolo 10-cio letnim) miał problem bo zapalał mu się check engine, ale złomowanie auta pomogło
Rolo
9 miesięcy temu
Na stacjach powinno być dostępne paliwo E5 jak i E10 do wyboru a nie że ja muszę to tankować. W Niemczech jest to do wyboru nie na przymusu.
spenser
9 miesięcy temu
Pewni uczeni z zachodnich stron, ustalili badaniami, że maksymalna (!!!) porcja etanolu w paliwie to 7% co już zagraża każdemu silnikowi w jego trwałości a zarazem sposób spalania (czyli lepiej nie zbliżać się do granicy a lepiej odpuścić do 5 %) powoduje większe szkody dla natury, a tu nagle przechytrzyć się da i 10 % ! Wałki na paliwie to norma złodziejstwa ?