Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Nowa Biała: ruszyła wypłata zasiłków do 6 tys. zł dla pogorzelców, PZU liczy straty

14
Podziel się:

Pogorzelcy z Nowej Białej otrzymują wszelką pomoc, mają do dyspozycji pensjonat, rusza wypłata zasiłków do 6 tys. zł, a PZU szacuje straty – poinformował w niedzielę starosta nowotarski Krzysztof Faber.

Nowa Biała: ruszyła wypłata zasiłków do 6 tys. zł dla pogorzelców, PZU liczy straty
Pożar w Nowej Białej objął 21 domów i 23 budynki gospodarcze. (PAP, Grzegorz Momot)

- Dotychczas poszkodowani w pożarze zdecydowali się pozostać u swoich rodzin, ale do ich dyspozycji jest pensjonat, gdzie wydawane są także posiłki dla potrzebujących. PZU zaczęło oceniać szkody już o godz. 3 w nocy, tak aby jak najszybciej poszkodowani dostali pieniądze na odbudowę - zapewnił starosta nowotarski.

Ruszyła także wypłata zasiłków po 6 tys. zł dla poszkodowanych rodzin na pierwsze potrzeby. W najbliższych dniach będą wypłacane odszkodowania, bo według zapowiedzi, decyzje PZU mają być wydawane do 24 godzin, czyli w ciągu kilku dni pieniądze powinny być na kontach poszkodowanych osób.

Zobacz także: Zmiany w programie "Czyste powietrze". Nacisk na osoby mniej zamożne

- To był bardzo intensywny pożar, w którym padły zwierzęta gospodarskie, jednak inspekcja weterynaryjna oszacuje te straty. Według wstępnych oględzin spłonął także sprzęt rolniczy - dodał Faber.

Już w trakcie akcji ratowniczej ruszyła spontaniczna pomoc lokalnych restauracji i pizzerii, które dostarczały posiłki dla służb ratowniczych. Ruszyły także zbiórki pieniędzy dla poszkodowanych.

Pożar wybuchł w sobotę po godz. 18. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 100 jednostek OSP i PSP. Pożarem objętych było 21 domów i 23 budynki gospodarcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
rotucha
11 miesięcy temu
ja pomimo, że pożar spowodował sąsiad nie dostałam zapomogi i wsparcia ponieważ mieszkanie własnościowe...
MArta
11 miesięcy temu
Współczuje tym ludziom, wielka tragedia. Ale jestem przeciwna wypłacania im odszkodowań z PZU jeśli nie byli ubezpieczeni. Ja co roku płacę ponad 400 zł składki na ubezpieczenie i zastanawiam się po co.......
Zgred
11 miesięcy temu
Rozumiem, że część z tych budynków była zabytkowa ale co z resztą ? Kto wydał pozwolenie na taką zabudowę bez odpowiednich ich zabezpieczeń przeciwpożarowych ? Takie grupowanie budynków bez ścian oddzielenia pożarowego to jest jakaś kpina z przepisów. Nawet nie zgaduję, że oni byli ubezpieczeni bo żaden ubezpieczyciel by takich samowoli budowlanych nie ubezpieczył i żaden kominiarz nie podpisałby się pod protokołami z kontroli takich obiektów.
malew
11 miesięcy temu
Jeśli PZU wypłaca pieniądze nieubezpieczonym to ja przechodzę do konkurencji. Nie będę finansował moimi składkami beztroskich wieśniaków.
dzepeto
11 miesięcy temu
Pinokio zaraz ogłosi w tv że im domy wybuduje,tylko nie ze swoich