Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa centrala związków zawodowych. W składzie Piotr Szumlewicz i Monika Żelazik

23
Podziel się:

Związkowa Alternatywa – tak nazywać się będzie nowa organizacja związków zawodowych. Jej przewodniczącym został Piotr Szumlewicz, a zastępcą Monika Żelazik – jedna z liderek strajku w Locie.

Szumlewicz to dziennikarz, działacz lewicowy a do niedawna także przewodniczący Rady Mazowieckiej OPZZ
Szumlewicz to dziennikarz, działacz lewicowy a do niedawna także przewodniczący Rady Mazowieckiej OPZZ (WP.PL)
bEKqUovF

"Nasza organizacja powstała, aby walczyć z masowym łamaniem praw pracowniczych, gigantyczną skalą umów śmieciowych i brakiem stabilności zatrudnienia, olbrzymimi nierównościami dochodowymi, niskimi płacami w sektorze budżetowym i samorządowym" – napisał szef Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz.

Szumlewicz to dziennikarz, działacz lewicowy a do niedawna także przewodniczący Rady Mazowieckiej OPZZ, skąd został odsunięty po tym, jak zaczął domagać się jawności finansów.

Jakie cele stawia sobie nowa organizacja? "Będziemy dążyć do przeforsowania 2,5 razy wyższych wynagrodzeń za pracę w niedzielę i święta niż za pracę w dni powszednie. Będziemy związkiem w pełni transparentnym i opowiadamy się za pełną jawnością płac. Nie boimy się też mówić o patologiach obecnych w związkach zawodowych. Naszym zdaniem związki zawodowe w Polsce powinny być silniejsze i powinna na nich spoczywać większa odpowiedzialność. Dlatego przedstawimy nowe rozwiązania odnośnie funkcjonowania ruchu związkowego, w tym zmiany dotyczące usytuowania działaczy związkowych w zakładzie pracy" – czytamy w komunikacie.

bEKqUovH
Zobacz także: Obejrzyj: Lider rolników ostro o PiS: "Kaczyński padł na kolana przed deweloperami"

Szumlewicz nie pozostaje dłużny pozostałym centralom związkowym. Jak przyznaje, obecny duopol nie przynosi niczego dobrego: "Solidarność jest przystawką rządu, szczególnie w spółkach skarbu i instytucjach publicznych. Ponadto centrala Piotra Dudy przynosi wstyd ruchowi związkowemu swoim ksenofobicznym, nacjonalistycznym przekazem. Dla odmiany OPZZ to skostniała instytucja, kolos na glinianych nogach, który skupiony jest przede wszystkim na sobie, a nie na ludziach pracy".

bEKqUovN

Wiceprzewodniczącą nowej organizacji została Monika Żelazik. W przeszłości byłą szefową Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego w LOT. Jej zwolnienia stało się jedną z przyczyn strajku części pracowników w przewoźnika pod koniec ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKqUowi
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(23)
Euzeb
3 tyg. temu
Na kolei zwiazki rozwaliły swoją niekompetencją, pozwoliły na upadek struktur kolejowej telekomunikacji. Szczególnie pani z solidarności, ale inni związkowcy to czarodzieje. Tak omamili pracowników, ze oni należą dalej i płacą skladki, a one się bawią. 35 lat federacji, imprezy za imprezą, a nam zabrano wszystko, fizycznym i zabawa trwa. A frajerstwo płaci. I ten Szmulejewicz to następny do lekkiego życia, nic nie robiç, ino bywać i być w "układach".
Syn Kliszki
2 lata temu
To są hasła ze statutu CRZZ
PL
2 lata temu
Szumilewicz niech nosi pejsy i placek na łbie albo żółtą gwiazdę na ciuchach zamiast udawać Polaka!!!
bEKqUowj
n/n
2 lata temu
...jakiekolwiek związki zawodowe powinny funkcjonować poza strukturami firm, w innym przypadku zawsze będzie możliwość manipulacji poprzez osadzanie stanowisk, pieniądze, szeroko rozumiane profity. Jedynie brak wzajemnych powiązań mogłaby zminimalizować obecną patologię zależności.....
polok
2 lata temu
Ty Szumlewicz i tobie podobni przynosisz wstyd POLSCE.
...
Następna strona