Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Patryk Słowik
Patryk Słowik
|

Ludzie przegrywają rozprawy, mimo że mają rację. Jest ustawa, która naprawi ten absurd

193
Podziel się:

Osoba pozywająca korporację będzie mogła zawnioskować o przedłożenie w sądzie informacji zgromadzonych przez Komisję Nadzoru Finansowego, które są objęte tajemnicą. Ma to ułatwić wygrywanie sporów z nierzetelnymi przedsiębiorcami.

Ludzie przegrywają rozprawy, mimo że mają rację. Jest ustawa, która naprawi ten absurd
Minister finansów Tadeusz Kościński (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)

Takie rozwiązanie zawarto w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Został on przygotowany przez Ministerstwo Finansów i właśnie przekazany do konsultacji.

- To świetna i bardzo istotna zmiana dla zwykłych obywateli, którzy inwestowali swe środki. Obecnie bowiem wiele osób ma kłopot z udowodnieniem w sądzie, że mają rację. A Komisja Nadzoru Finansowego ma pomocne dla ludzi materiały, lecz nie może ich przekazać - wskazuje adwokat Radosław Płonka, wspólnik w kancelarii Płonka Ozga i ekspert prawny BCC.

Tymi materiałami mogą być np. protokoły z przeprowadzonych kontroli bądź przesłuchanie pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, który zna sprawę.

Zobacz także: Jeden polityk blokuje Polski Ład? "Okazało się, że jakby nie doczytał pewnych założeń"

Na kłopot ten zwróciła uwagę już Najwyższa Izba Kontroli w 2019 r. W raporcie pokontrolnym dotyczącym działań organów państwa w sprawie GetBacku wskazano, że rygorystyczne przepisy o tajemnicy zawodowej utrudniają ludziom dochodzenie swoich praw w sądach.

NIK zasugerowała, że regulacje trzeba zmienić, bo istotą powinno być dążenie do sprawiedliwości, a nie ochrona informacji dotyczących firm, które wprowadzają w błąd i oszukują nieprofesjonalnych inwestorów.

Pomoc w sądzie

Ministerstwo Finansów właśnie doszło do podobnego wniosku.

"Za wprowadzeniem zmiany przemawia obserwacja zjawisk zachodzących na krajowym rynku kapitałowym w ciągu ostatnich lat i uwzględnienie sygnałów zgłaszanych przez środowisko inwestorów nieprofesjonalnych, którzy zostali poszkodowani przez podmioty rynku finansowego, a w procesie dochodzenia swoich roszczeń napotykają na trudności w uzyskaniu od KNF szeregu informacji związanych z ich położeniem" - twierdzi resort finansów w uzasadnieniu projektu ustawy.

I dodaje, że dziś urzędnicy finansowi odmawiają przekazywania szeregu informacji, bo najzwyczajniej w świecie za ich przekazanie groziłaby im odpowiedzialność karna. Jednocześnie zaś poszkodowany przez korporację finansową człowiek często nie ma możliwości zdobycia dowodów samodzielnie.

Dochodzi więc do tego, że ludzie przegrywają sprawy, mimo że mają rację. Na powodzie, czyli w tym wypadku obywatelu, ciąży bowiem ciężar udowodnienia, że firma dopuściła się nieprawidłowości.

Uchylenie tajemnicy

Dla jasności: przepisy zostaną dodane w ustawie o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Mają wzmocnić pozycję zwykłych ludzi, ale działających na rynku finansowym. Czyli np. osób kupujących akcje, obligacje bądź inne walory firm. Nie zyska więc na nich przeciętny konsument, który ma zatarg z bankiem o niesłusznie naliczoną opłatę za prowadzenie rachunku bankowego.

Nowe rozwiązanie będzie tak skonstruowane, że osoba chcąca wytoczyć powództwo będzie mogła zawnioskować do sądu pierwszej instancji o wydanie informacji przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Sąd, rozważając, czy informację należy wydać, czy nie, oceni, czy jej brak uniemożliwiłby lub poważnie utrudnił powodowi dochodzenie swych roszczeń na drodze sądowej.

- To właściwe rozwiązanie. Zapewnia, że tajemnica zawodowa nadal nią pozostanie, bo nie będzie dochodziło do rozdawania informacji ponad potrzebę. A ludzie wnoszący powództwa do sądów wreszcie uzyskają jakieś wsparcie - uważa mec. Radosław Płonka. I dodaje, że przygotowanej propozycji nie należy postrzegać jako uderzającej w biznes. Ten bowiem bardzo chce, aby go nie kojarzyć z firmami, które oszukują swych kontrahentów.

Istnieje szansa, że nowe regulacje zaczną obowiązywać na przełomie 2021 i 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(193)
zmiana
rok temu
Musi powstać urząd Logika przeciwstawny Idiotyzmom prawniczym!! SĄDY OBYWATELSKIE mogące karać do tej pory BEZKARNĄ KASTĘ PRAWNICZĄ!!!!!!!!!
dj_
rok temu
Nic nowego, w sądzie wygrywa ten kto ma lepszą papugę. Jakaś tam prawda i sprawiedliwość nie mają znaczenia.
Yaa
rok temu
Trzeba się zdecydować. Albo przegrywają bo nie mają racji, albo sądy są bez sensu, należy je zlikwidować i powołać inną instytucję rozstrzygającą kto ma rację.
fccx
rok temu
wiele osób ma coś na sumieniu, albo mają dopiero zamiar łamać prawo i szykują sobie zaplecze bezkarności, bo walczą o te sądy jak o życie. Manipulacje, pomówienia, oskarżenia, haki, nagonki, ośmieszanie, wykpiwanie, zastraszanie, chamskie odzywki… Tak działa elita polityczna i władza! Odsunięcie PISu od władzy nie może być jedynym punktem programu. W polityce niby walka na idee i programy ale chodzi głównie o dobranie się do władzy („jak będziemy rządzić, to nas nie wsadzą i nam nic nie zabiorą, bo to my będziemy karać, wsadzać i zabierać”) i publicznej kasy („będzie czym dzielić między siebie”). Często w brudny sposób. W polityce (u władzy) marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie są normą. Diety w sejmie, senacie lub parlamencie europejskim, subwencje dla partii, zmiany stanowisk i odprawy, posady w urzędach i spółkach państwowych, nagrody, odprawy, służbowe wyjazdy, samochody i mieszkania itd. Zmiana rządu nam nie pomoże. Przeczytajcie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna zobaczycie jak można zbudować majątek w Polsce i bezpieczeństwo finansowe
nie kraść
rok temu
Komuna nadal ma się dobrze.
...
Następna strona