Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Nowatorskie rozwiązania BGK w tarczy antykryzysowej – program gwarancji faktoringowych

0
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego – wspólnie z faktorami, czyli bankami i firmami udzielającymi faktoringu – wprowadza ofertę gwarancji faktoringowych. Program jest unikatowy na skalę Unii Europejskiej.

Oferta gwarancji faktoringowych jest jednym z elementów pakietu pomocowego BGK dla polskich przedsiębiorców
Oferta gwarancji faktoringowych jest jednym z elementów pakietu pomocowego BGK dla polskich przedsiębiorców (Adobe Stock)

Artykuł powstał we współpracy z ImpactCEE.

Program jest dostępny dla przedsiębiorców ze wszystkich branż i bez względu na wielkość prowadzonej działalności. Ułatwi dostęp do faktoringu firmom, których sytuacja finansowa była trudniejsza. Pozwoli im też na poprawę płynności.

Bank Gospodarstwa Krajowego zabezpieczy do 80 proc. wartości limitu faktoringowego. Całkowita wartość limitów zabezpieczonych przez BGK może wynieść 14,4 mld zł, a udzielonych gwarancji 11,5 mld zł.

„Faktoring jest produktem dobrze znanym na rynku. Jednak formuła dzielenia ryzyka limitów faktoringowych pomiędzy faktorów a BGK w formie udzielania gwarancji jest nowa. To pionierskie rozwiązanie na skalę Europy, które może być inspiracją dla innych krajów. Poprzez takie nowatorskie systemy, dotąd nieznane na rynkach, jeszcze silniej wpływamy na rozwój sektora finansowego w Polsce” - mówi prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Oferta gwarancji faktoringowych jest jednym z elementów pakietu pomocowego BGK dla polskich przedsiębiorców. Ma ograniczyć negatywne skutki pandemii COVID-19. Powstała przy współpracy z Polskim Związkiem Faktorów.

- Tarcza faktoringowa to rezultat doskonałej współpracy pomiędzy BGK i PZF. To także efekt potężnego wysiłku całego rynku skupionego wokół PZF i wytężonej pracy nad stworzeniem programu spełniającego twarde unijne kryteria. Dzięki niemu będziemy mogli wspierać finansowaniem polskie firmy dotknięte skutkami pandemii – mówi Jarosław Jaworski, przewodniczący komitetu wykonawczego PZF.

Program umożliwia firmom korzystniejsze od standardowych warunki finansowania np. niższe koszty, wyższe limity czy udzielenie limitu faktoringowego na dłuższy okres. Wszystkie formalności związane z przyznaniem gwarancji realizowane są w jednym miejscu, tj. u faktora.

Z programu gwarancji faktoringowych przedsiębiorcy mogą korzystać do końca 2020 r.

Więcej informacji o programie wraz z listą faktorów, u których można złożyć wniosek o gwarancję, znajduje się na stronie internetowej BGK.

*Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne, które dziś działają już w Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Amsterdamie. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.

Artykuł powstał we współpracy z ImpactCEE.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)