Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Nowe 500+ przywróci kobiety do pracy. Zaskakujące wyniki badania

159
Podziel się:

500+ na każde dziecko może przynieść skutek odwrotny do tego, przed którym przestrzegali krytycy programu. Więcej pieniędzy na dzieci może zachęcić kobiety do powrotu na rynek pracy – wynika z analizy Michała Mycka i Kajetana Trzcińskiego z Centrum Analiz Ekonomicznych.

500 Plus może pomóc kobietom w powrocie do pracy
500 Plus może pomóc kobietom w powrocie do pracy (Wikimedia Commons CC BY-SA)

Wyniki badania, które pokazuje skutki bezwarunkowego wypłacania wsparcia rodzinom z dziećmi, przytacza "Gazeta Wyborcza".

Co dokładnie w swoich badaniach udowodnili analitycy? Otóż wskazali, że gdyby od samego początku obowiązywania programu "Rodzina 500+" wypłacano pieniądze na każde dziecko, wpływ na rynek pracy zamknąłby się gdzieś pomiędzy odpływem z niego 21 tys. kobiet a pojawieniem się 15 tys. nowych.

Zamiast tego, w 2016 r. wprowadzono program w ograniczonej formule (próg dochodowy i środki tylko na drugie dziecko). Analizy z tamtego okresu mówiły, że jego wpływ na rynek był jednoznacznie negatywny – miał odciągnąć od pracy nawet 200 tys. kobiet.

Zobacz także: 500+ może wpływać na długość życia? "Kod pocztowy ważniejszy niż kod genetyczny"

Wszystko przez dramatyczny wybór, przed którym w 2016 r. postawiono kobiety. Mogły wybierać – albo słaba wypłata i pieniądze na jedno dziecko, albo pieniądze na dwójkę, ale bez pracy. Przy najniższych wynagrodzeniach i cząstkach etatu decyzje o odejściu z pracy były na porządku dziennym.

Od lipca kobiety mogą dostawać świadczenie na każde dziecko i dowolnie podejmować pracę bez ryzyka utraty prawa do 500+.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(159)
Kj
4 lata temu
Ojciec który płaci alimenty powinien otrzymać połowę 500+
Matka nie mat...
4 lata temu
Zajmijcie się trudnymi dziećmi, a później oceniajcie. Spytajcie swojej mamy jak było cudownie was rodzić i zapewniać wikt i opierunek.. a jeszcze ktoś wam musiał kilka razy dziennie tyłek podcierać.
Om
4 lata temu
50 zł n każde dziecko i ani grosza wiecej
Fiu
4 lata temu
Z prace należy się pensja a nie 500 + dla pracujących. Zlikwidować całkiem i do roboty nieroby
naprodukowali...
4 lata temu
trutni nierobów oj do tego 75% kalek ---szkolnictwo skrócił nauki PO ...wiec mamy ludzi gotowych do pracy nie wszyscy chcą i mogą mieć dzieci i to trzeba uszanować jak dzieciorób dostaje to ludzie także powinni dostać na utrzymanie z budżetu PO bo on przejęli przemysł
...
Następna strona