Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
JCK
|

Nowe badania. GUS: rośnie optymizm wśród branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii

16
Podziel się:

Wraz z poluzowaniem rządowych obostrzeń rośnie optymizm, szczególnie w sektorach najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Tak wynika z najnowszego badania GUS.

Nowe badania. GUS: rośnie optymizm wśród branż najbardziej dotkniętych skutkami pandemii
GUS: Coraz więcej osób pracuje w biurze (Pixabay)
bEDIukyJ

GUS opublikował wyniki lipcowego badania wpływu pandemii na koniunkturę. Pokazują one, że spadek odsetek podmiotów wskazujących na poważne lub zagrażające stabilności firmy negatywne skutki pandemii.

Najbardziej wyraźna poprawa nastąpiła w przypadku największych podmiotów handlu detalicznego (spadek wskazań w porównaniu z poprzednim miesiącem o 19,6 p.proc.), a także w branży tekstylia, odzież, obuwie (spadek o 31,3 p.proc.) i pojazdy samochodowe1 (spadek o 18,8 p.proc).

- Znaczna poprawa wystąpiła również w przypadku jednostek budowlanych zajmujących się robotami związanymi ze wznoszeniem budynków (spadek o 20,0 p.proc.) oraz w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (spadek o 13,6 p.proc)” – napisano w informacji GUS.

bEDIukyL
Zobacz także: Wakacje 2021. UOKiK kontroluje bary i restauracje. Walka z paragonami grozy

Coraz mniej pracy zdalnej

Z danych zaprezentowanych przez GUS widać, że w lipcu spadł odsetek pracowników, wykonujących pracę zdalną. Największe zmiany w porównaniu z poprzednim miesiącem wystąpiły w przypadku podmiotów z sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (spadek o 8,0 p.proc.) oraz jednostek usługowych o liczbie pracujących od 50 do 249 osób (spadek o 5,5 p.proc.).

Inaczej sytuacja wygląda w mniejszych firmach usługowych, w których nastąpił niewielki wzrost odsetka osób, pracujących z domu.

bEDIukyR

Wpływ pandemii nadal widoczny jest w deklaracjach dotyczących inwestycji. Większość sygnalizowała, że zamierza utrzymać nakłady na środki trwałe w tym roku na poziomie z roku 2020. Najwięcej podmiotów, które deklarują brak zmian w inwestycjach, jest w wśród firm zajmujących się handel detalicznym w branży pojazdy samochodowe (88,8 proc. podmiotów) oraz tych, które zajmują się robotami specjalistycznymi (88,0 proc. podmiotów).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDIukzm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
mieszkanka
2 miesiące temu
śmieszna ta praca zdalna siedzą w domu wychowuj,ą wnuczki robią inne prace remontują malują i śmieją że im płaca fajna ta epidemia tak dobrze to jeszcze nigdy nie było jak w czasie epidemii Kanada w Polsce
najlepiej
2 miesiące temu
ma się medycyna telekomutacja on kasę pobiera a chory umiera itp urząd bezkarnie dalej dzieli z samorządem nasze mienie ,politycy jakoś w grupie się tłoczą i zakażenia brak w tej grupie polityków dziwna selekcja
ONZ
2 miesiące temu
"Łukaszenka zaatakuje Polskę". Robi się gorąco. Dronami od Pomorza, przez Warmię.
bEDIukzn
asda
2 miesiące temu
Bo nie kazde stanowisko nadaje sie do tego. Tak ciezko to zrozumiec? Jak ktos stolarza na zdalne wysyla i sie dziwi ze roboty nie widac to gratuluje.
Menago
2 miesiące temu
Pracownik w domu nic nie robi. Praca zdalna to porażka. Pracownik musi siedzieć w biurze bo inaczej nie widzę czy posłusznie gapi się w monitor czy też pije browarka. Rok 2020 się nie wydarzył, a wszelkie dane dotyczące tego, że pracownicy robili swoją robotę zdalnie i działało, to dane fałszywe. Nikt mnie nie przekona, że białe jest biał, a czarne jest czarne. To ja jestem menago i wiem jak moi ludzie mają pracować!