Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Nowe dopłaty do pomp ciepła. Rusza rozszerzony program "Mój prąd"

15
Podziel się:

W kwietniu ma ruszyć piąta już edycja programu promocji fotowoltaiki "Mój prąd" rozszerzona o dopłaty do instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych służących podgrzaniu wody użytkowej. Do 28 tys. zł mogą wynieść dopłaty do pomp ciepła.

Nowe dopłaty do pomp ciepła. Rusza rozszerzony program "Mój prąd"
Pompa ciepła podczas instalacji. Program rządowy oferuje dopłaty od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł (East News, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

Od 4,4 tys. zł do 28 tys. zł mogą wynieść dopłaty do pomp ciepła w piątej odsłonie programu "Mój prąd"; w przypadku kolektorów ma być to do 3,5 tys. zł - poinformował wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że "Mój prąd" 5.0 miałby ruszyć w drugiej połowie kwietnia.

W marcu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w kwietniu ma ruszyć piąta już edycja programu promocji fotowoltaiki "Mój prąd" rozszerzona o dopłaty do instalacji pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych służących podgrzaniu wody użytkowej.

Nowy "Mój prąd"

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Paweł Mirowski poinformował, że nowy "Mój prąd" ma ruszyć w drugiej połowie kwietnia.

Nabór wniosków powinien ruszyć w drugiej połowie kwietnia br. Nowa odsłona programu jest odzwierciedleniem utrzymującego się przez cały czas dużego zainteresowania własnym źródłem energii, panelami fotowoltaicznymi - powiedział.

Poprzednia czwarta edycja programu zakończyła się 17 marca br. w związku z wyczerpaniem budżetu, który był łączny dla trzeciego i czwartego naboru. Środki na ten cel pochodzą z POIiŚ 2014-2020. Pierwotnie "Mój prąd" 4.0 miał się zakończyć 22 grudnia ub.r. W połowie grudnia 2022 r. postanowiono jednak o podwyższeniu dotacji do paneli PV oraz magazynów energii elektrycznej. To spowodowało zwiększenie zainteresowania programem - zauważył wiceprezes.

Dotychczasowy poziom dofinansowania

Wiceszef NFOŚiGW wyjaśnił, że zgodnie z propozycją, jaka po przyjęciu przez zarząd NFOŚiGW zostanie przesłana do akceptacji resortu klimatu i środowiska, "Mój prąd" 5.0 zachowa dotychczasowy poziom dofinansowania i będzie rozszerzony o nowy zakres rzeczowy - o urządzenia grzewcze, tj. pompy ciepła oraz kolektory słoneczne, służące do podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Wychodzimy na przeciw głosom płynącym od beneficjentów. W "Czystym powietrzu" trzeba wymienić kocioł na paliwo stałe, aby móc skorzystać z dodatkowych komponentów. Nie jest możliwe pozostawienie sobie kotła gazowego jako ogrzewania szczytowego i otrzymania dotacji do pompy ciepła. Dlatego też, aby zaopiekować się potrzebami i oczekiwaniami osób, które nie mogą skorzystać z "Czystego powietrza" dokładamy pompy ciepła do "Mojego prądu" - wskazał Mirowski.

Od 4,4 tys. dopłaty

Wiceprezes poinformował, że zgodnie z propozycją Funduszu, wysokość dopłat do pomp ciepła w "Moim prądzie" ma być taka, jak w podstawowym poziomie dofinansowania "Czystego powietrza". Oznacza, to że w przypadku pomp powietrze-powietrze dotacja ma wynieść do 4,4 tys. zł; do pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności - do 12,6 tys. zł; do pomp powietrze-woda o podwyższonej efektywności - do 19,4 tys. zł; do pomp gruntowych - do 28 tys. zł. W przypadku kolektorów słonecznych ma być to do 3,5 tys. zł.

Zgodnie z propozycją NFOŚiGW dotacja do instalacji paneli fotowoltaicznych w nowym "Moim prądzie" ma wynieść do 6 tys. zł. Jeśli jednak zdecydujemy się rozszerzyć inwestycję o komponenty dodatkowe, to dopłata do instalacji PV wzrasta do 7 tys. zł. W przypadku decyzji o zainwestowaniu w dodatkowe elementy można uzyskać wsparcie w formie dotacji w wysokości: dla magazynu energii elektrycznej do 16 tys. zł; magazyn ciepła - do 5 tys. zł; system zarządzania energią - do 3 tys. zł.

Maksymalnie będzie można uzyskać do 58 tys. zł dofinansowania w formie dotacji. Dofinansowanie do dodatkowych komponentów programu nie będzie niższe niż było w czwartej edycji "Mojego prądu" - podkreślił Mirowski.

Przedstawiciel Funduszu przypomniał, że warunkiem przystąpienia do programu "Mój prąd" jest rozliczanie się prosumentów w systemie obowiązującym od 1 kwietnia 2022 r., czyli tzw. net-billing.

Ostateczny budżet może się zwiększyć

- Na razie nie informujemy o ostatecznym budżecie +Mojego prądu+ 5.0, ponieważ jest to jeszcze ustalane z resortem klimatu i środowiska. To, na co już się umówiliśmy, to stały monitoring programu wynikający z już złożonych wniosków. Jeśli będziemy widzieli, że dochodzimy do granicy dostępnych środków, to chcemy płynnie je zwiększać. Nabór w +Moim prądzie+ ma być ciągły"- dodał Mirowski.

Wiceprezes dodał, że w czwartej odsłonie "Mojego prądu" złożono ponad 60 tys. wniosków na kwotę prawie 404 mln zł. Z wstępnej analizy złożonych wniosków o dofinansowanie wynika, że w ok. 2300 przypadkach zawnioskowano o dopłaty do magazynów energii, w ok. 2700 były to magazyny ciepła, a w blisko 2 tys. przypadków wnioski dotyczyły dopłaty do systemów zarządzania energią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
ekspert OZE, ...
miesiąc temu
Pompa ciepła z fotowoltaiką, a potem blokada fotowoltaiki, bo za dużo energii. Jak się zmieni władza, wówczas mogę coś planować. Chciałem swego czasu zrobić pompę ciepła woda-woda czyli studnia, z której przepompowywałbym wodę do drugiej studni. Współczynnik COP około 5 czyli 20% energii z prądu. Niestety rząd wymaga pozwolenia wodnoprawnego. Po co? Przecież wody nie pobieram tylko przepompowuję o około 15m dalej, a pobieram tylko ciepło. Teraz mi się oferuje powietrzną pompę ciepła COP 3, to znaczy, że 30% ciepła będzie pochodziło z prądu. A wypchajcie się z waszą pompą i dopłatą.
Zibi
2 miesiące temu
A pytał ktoś PiSu dlaczego mamy 23% vatu na prąd, gaz i węgiel? Zapracujesz człowieku, tyrasz cały miesiąc , a tu rząd ciach Ci 20% dochodowego. Chcesz mieć ciepło w domu, a tu ciach 23% vatu. Chcesz mieć obiad, ciepłą wodę oddajesz 23% . Może by tak energia i gaz 5% vatem? Panowie baronowie z PiS, miało być tanie państwo!
olek
2 miesiące temu
Tra la la a jak ktoś ma działalność to dotacje spadną do 15%, a jak ktoś zarabia powyżej 1750 zł/os to dotacja też spada dramatycznie i tak dalej i dalej na końcu jeśli nie oszukujesz typu zarabiasz na czarno to nie masz czego szukać w dotacjach, a sądząc z dotacji na węgiel w tym roku dobrze/najlepiej mieć kocioł na węgiel wziąć dotację i grzać gazem.
Observer
2 miesiące temu
Nie idźcie tą drogą
III
2 miesiące temu
Pompy ciepła jak i kolektory słoneczne to dobry interes ale tylko dla producentów tychże. Dla samych użytkowników już nie .