Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Program "Mój Prąd". Czy dotacja wlicza się do ulgi? Jest interpretacja ministerstwa

15
Podziel się:

Jeśli dotacja od NFOŚiGW, wypłacana np. w ramach programu "Mój Prąd", została podzielona na dwie części, to w ramach ulgi termomodernizacyjnej uwzględnia się tylko tę kwotę, która została wypłacona w danym roku podatkowym – wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów.

Program "Mój Prąd". Czy dotacja wlicza się do ulgi? Jest interpretacja ministerstwa
Do ulgi termomodernizacyjnej wlicza się tę część dotacji, którą wypłacono w danym roku w ramach programu "Mój prąd" (Getty Images, flik47)

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dokonał pod koniec roku podwyższenia wartości dotacji wypłacanej uczestnikom programu "Mój Prąd". Podwyższenie objęło nie tylko nowe projekty, ale także instalacje sprzed tej daty. W efekcie, jak informował PAP fundusz, ponad 22 tys. osób otrzyma dopłatę do już uzyskanej dotacji.

Dopłata ma wynieść 2 tys. zł i powinna zostać wypłacona w trakcie 2023 r., podczas gdy podstawowa kwota wypłacona w 2022 r. wynosiła 4 tys. zł.

Program "Mój prąd". Podatnicy mogą mieć wątpliwości

Podział dotacji może sprawiać problemy przy rozliczeniu ulgi termomodernizacyjnej. Podatnik może w ramach tej ulgi odpisać od dochodu kwotę wydaną na instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła itd. Możliwa do odpisania kwota jest równa wydatkom, pomniejszonym o otrzymaną dotację. Przy podzielonej dotacji podatnik może mieć problem, o ile pomniejszyć wydatki na instalację wpisane do zeznania podatkowego: czy o pełną kwotę dotacji, nawet jeśli dopłata nie została jeszcze wypłacona, czy wyłącznie o kwotę otrzymaną w ubiegłym roku? A jeśli tylko o kwotę z ubiegłego roku, to jak należy postąpić z dopłatą do dotacji przy kolejnym rozliczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dom weekendowy z prywatnym SPA. Prawie 200 mkw. za mniej niż milion złotych

Przykładowo – jeśli ktoś wydał na instalację fotowoltaiczną 20 tys. zł i otrzymał 4 tys. zł, a dodatkowe 2 tys. zł otrzyma w tym roku, to, co powinien wpisać do zeznania podatkowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej: 16 tys. zł czy 14 tys. zł?

"Podatnicy, którzy w poprzednim roku przeprowadzili przedsięwzięcie termomodernizacyjne (zakładając że ponieśli własny wydatek w wysokości 20 tys. zł, i otrzymali dotację w kwocie 4 tys. zł), w zeznaniu za 2022 r. będą mogli odliczyć od podstawy obliczenia podatku kwotę 16 tys. zł – taki bowiem wydatek został poniesiony przez podatnika z własnej kieszeni" – podało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach przesłanych PAP

Z wyjaśnień MF wynika także, że dopłata do dotacji, która zostanie wypłacona w roku 2023, powinna zostać doliczona do dochodu podatnika w zeznaniu za 2023.

Ulga termomodernizacyjna - najważniejsze założenia

W ramach ulgi termomodernizacyjnej właściciele domów jednorodzinnych (także w zabudowie bliźniaczej czy szeregowej) mogą odliczyć wydatki poniesione na inwestycje m.in. w zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na ogrzewanie i podgrzewanie wody użytkowej oraz ogrzewanie do budynków mieszkalnych, w wykonanie przyłącza do sieci ciepłowniczej w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła oraz w całkowitą częściową zamianę źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.

Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki poniesione przez podatnika, pomniejszone o ewentualne dotacje. Limit ulgi wynosi 56 tys. zł na podatnika, a więc w przypadku małżeństwa będzie to 112 tys. zł. Jeśli kwota odliczenia przekracza kwotę dochodu w danym roku, to podatnik może dokonać odliczenia w kolejnych latach, ale nie dłużej niż przez 6 lat od końca roku, w którym dokonał inwestycji termomodernizacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
B........
rok temu
Limit ulgi termomodernizacyjnej to 53 000,00 zł a nie 56 000,00.
Strachu
rok temu
Jakby to OZE było takie cool, to Klara Sobieraj nie nękałaby społeczeństwa telefonami typu "bierzcie, bierzcie".
Reality
rok temu
Jak ktoś ubzdurał sobie, że ma być czyste powietrze, to niech daje instalację, a nie wciska za dofinansowaniem, jednorazowo wyciągając z kieszeni inwestora równowartość 10lat opłat za energię elektryczną, wbijając go niekiedy w kredyt na wkład własny. Kocioł na ekogroszek+drewno, a drewno z własnych zasobów i po temacie. No i przede wszystkim nikt mnie straszył nie będzie wyłączeniami zasilania energii elektrycznej - taki system sprawdzi się w każdych warunkach. Poza tym, infrastruktura energetyczna nie jest przygotowana na odbiór produkcji z systemów PV i to w najlepszych warunkach produkcyjnych - przekroczone napięcie powyżej 253V w sieci energetycznej odcina system PV od sieci i mamy na dachu mebel i podziurawiony pod niego dach.
healer
rok temu
Każde dziecko wie że u nas lato trwa 10 miesięcy a wieje jak na Szetlandach. Bezapelacyjnie trza budować wiatraczki i instalować FV...
Warmate
rok temu
OZE jest tak opłacalne że potrzebne są dopłaty dla producentów i kupujących Ten ekobareizm przebija nawet gospodarkę planową minionej epoki