Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Nowe dowody osobiste. Dokumenty z odciskiem palca od listopada

72
Podziel się:

Dokumenty z drugą warstwą biometryczną miały być wprowadzane już w sierpniu, ale termin się opóźnił. Jak tłumaczy minister Janusz Cieszyński, winny był sprzęt do pobierania odcisków palców.

Nowe dowody osobiste. Dokumenty z odciskiem palca od listopada
Nowe dokumenty mają zawierać odcisk palca i podpis posiadacza. (KPRM, KPRM)

Najnowsze dowody osobiste będą zawierały odciski palców, czyli drugą obok zdjęcia cechę biometryczną oraz podpis. Mają być wdrażane od 7 listopada, poinformował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Odciski mają być odwzorowywane w urzędzie, czyli analogicznie do wydawania paszportów. Stąd też była konieczność zakupienia właściwego sprzętu. I tu pojawiły się problemy, które spowodowały dwumiesięczny poślizg. Pierwotnie bowiem nowe dokumenty miały być wdrażane od początku sierpnia.

- Przyczyna była bardzo prozaiczna. Okazało się, że sprzęt, który został pierwotnie dostarczony, nie spełniał wymogów bezpieczeństwa -wyjaśniał minister Cieszyński. - Postąpiliśmy zgodnie z rekomendacją Agenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Dzięki temu, że udało się szybko i sprawnie przeprowadzić postępowanie zakupowe dzisiaj już we wszystkich gminach w Polsce są już te nowe czytniki linii papilarnych.

Minister zaznaczył, że obecnie urządzenia te spełniają wszystkie normy i przeszły gruntowne testy bezpieczeństwa.

Zobacz także: Money. To się liczy

Jak będzie wyglądać wydawania nowych dowodów? Według Janusza Cieszyńskiego, "z punktu widzenia obywatela, to się nie będzie wiele różnić, bo będzie wymagane tylko dodatkowo pobranie odcisków palców".

- Wszystkie samorządy już te czytniki dostały, są gotowe, trwają szkolenia, trwa przygotowanie, tak, żebyśmy w poniedziałek 8 listopada byli wszyscy do tego gotowi - zaznaczył.

Wszystkie dowody osobiste wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne 10 lat, ponieważ wszystkie takie osoby będą składały odciski palców. Młodsze osoby nie będą składały odcisków palców, ale ich dowody będą ważne 5 lat.

Skąd konieczność zmian? Jak wyjaśnia resort cyfryzacji, wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców i odręcznego podpisu posiadacza dowodu.

Jest jeszcze jedna zmiana. Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(72)
SQRT
3 lata temu
hmmm ciekawy pomysł ostatnio czytałem, że Chiny "pożyczają na wieczne nieoddanie" dane biometryczne oraz dane dotyczące badań pacjentów (badan również DNA). Ni dan swoich danych biometrycznych żadnej placówce szczególnie rządowej, bo oni nic nie potrafią zabezpieczyć a jak znam życie, to żeby się nachapać sami będą te informacje sprzedawać za plecami obywateli.
niekryminalis...
3 lata temu
proszę o podanie kraju w których obowiązują takie przepisy,linie papilarne na dowodzie osobistym,czy nie jest to chęć tworzenie bazy danych linii papilarnych.
STOPhejt
3 lata temu
Zbierane odciski od razu wylądują w bazie przestępców Interpolu. Tak jak dane pobierane z nosa lądują w Chinach. A RODO? A to jet jak dasz w internecie zdjecie źle zaparkowanego samochodu. WOLNOŚĆ.... co znaczy to słowo?
Tato
3 lata temu
Cieszycie się, że od was będzie pobrany odciska palca, a islamska dzicz atakująca Europę nie musi posiadać (i nie posiada) żadnego dokumentu, a podawane przez nią dane osobowe są wyssane z palca - i jest OK, Willkommen ?
cxx
3 lata temu
Z dowodów zniknął adres, żeby było bezpieczniej, a teraz będzie odcisk palca?
...
Następna strona