Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Nowe dowody osobiste. Od 2 sierpnia wielka zmiana

292
Podziel się:

Tylko niecałe 4 miesiące zostały tym, którzy chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty przez internet. Od 2 sierpnia bez wizyty już się nie obejdzie. To dlatego, że zmienia się wzór dowodu i znajdzie się na nim m.in. odcisk palca.

Nowe dowody osobiste. Od 2 sierpnia wielka zmiana
Od 2 sierpnia obowiązywać będą nowe wzory dowodów osobistych (PAP, PAP/Mateusz Marek)

Jak informuje dział odpowiedzialny za cyfryzację w KPRM, na złożenie wniosku online pozostało tylko 111 dni. Wszystko przez to, że od 2 sierpnia wejdą w życie nowe wzory dowodów osobistych.

Znajdą się na nich wzór podpisu oraz odcisk palca. A ponieważ będzie je musiał pobrać urzędnik, to bez wizyty w urzędzie się nie obejdzie. Tak jak dziś ma to miejsce w przypadku paszportów.

- Zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online – tłumaczył minister Marek Zagórski.

Zobacz także: Masz kredyt? Możesz mieć poważne problemy. Ale nie tak szybko

Co jednak istotne, nie trzeba będzie nagle wymieniać dowodów osobistych. "Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat" - informuje KPRM.

W nowym dowodzie będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian – pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Zmiany są już na ostatniej prostej. We wtorek Sejm zacznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, która wprowadza je do polskiego porządku prawnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(292)
Rudius
3 lata temu
Nie unikniony proces w dobrym kierunku, a przynajmniej zaoszczędzi, to wydawanie 30ml zł w tak zwanym referendum. Obecna technologia umożliwia szybkie potwierdzenie oddanego głosu Skanu lini papilarnych. Zaoszczędzi, to czas i umożliwi obywatelom podejmowanie decyzji. Porządek i ład nowego społeczeństwa w decydowaniu ogółu obywateli, a nie garstki ludzi, którzy tylko się kłócą o władzę.
Wojciech
3 lata temu
Zmiana wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Ale na niemieckim portalu krytyki ue nie uświadczysz, wiadomo - wina pisu.
Wojciech
3 lata temu
Zmiana wyszła na rządanie UE
Jaro 46
3 lata temu
zwijanie naszego kraju..z RP ,na " euroland polen
Maniek
3 lata temu
To już jest państwo policyjne ,a nie którzy narzekają na PRL wtedy to chociaż kler był za mordę trzymany
...
Następna strona