Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Będą nowe dowody osobiste. Zapiszą w nich odcisk twojego palca

54
Podziel się:

Ma być bezpieczniej, bo dzięki umieszczeniu na dowodach osobistych podpisu i odcisku palców trudniej będzie je podrobić. Niestety, nie idzie to w parze z "łatwiej", bo już wkrótce nowego dokumentu tożsamości nie wyrobimy przez internet, lecz konieczna będzie wizyta w urzędzie.

Będą nowe dowody osobiste. Zapiszą w nich odcisk twojego palca
W drugiej połowie roku wyrabiając nowy dowód, będziemy musieli odcisnąć palec (Flickr)

Do zmian w dowodach tożsamości wszystkie kraje zobowiązuje Unia Europejska. Wymaga ona, by nowe dokumenty zawierały dane biometryczne – odciski palców. W efekcie dokumenty mają być trudniejsze do podrobienia, co ma dawać nam, ich posiadaczom, większe poczucie bezpieczeństwa.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie zmian w "plastikach". Odciski palców będą pobierane podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego. Do dnia odbioru dowodu, lecz nie więcej niż 90 dni, odciski będą przechowywane w Rejestrze Dowodów Osobistych.

Konieczność pobrania odcisków spowoduje, że zniknie wygodna możliwość wnioskowania o dowód przez internet. Konieczne będą dwie wizyty.

Od zasady pobierania odcisków przewidziano jednak wyjątki. Odcisków nie będzie się pobierało od dzieci do 12. roku życia, ale też ważność takich dowodów będzie krótsza, bo wyniesie tylko pięć lat. Dokumenty wydane posiadaczom, którzy w chwili wydania dowodu mieli więcej niż 12 lat, wyniesie 10 lat.

Odciski nie będą też pobierane, co oczywiste, od osób, od których nie jest to możliwe (z powodów medycznych – oparzenie lub inny wypadek). Tyle że również ich dokument będzie ważny krócej, bo jedynie 12 miesięcy.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. Ile wyniesie podwyżka? Kiedy emeryci dostaną wyższe świadczenie?

Nie trzeba wymieniać ważnych dowodów

To nie koniec zmian. Do dokumentu wróci podpis posiadacza. Podpisu nie będą zamieszczały dzieci do 12. roku życia i osoby powyżej 12. roku życia, jeśli nie mogą złożyć podpisu.

Na koniec dobra wiadomość dla tych, którzy wcale nie mają ochoty pojawiać się w urzędzie. Posiadacze ważnych dowodów nie muszą się martwić wymianą, gdyż nowe obowiązki dotyczą wyłącznie dokumentów wydawanych po wejściu rozporządzenia w życie. Wymiana dokumentów na nowe z odciskami i podpisem ma przebiegać naturalnie, czyli wraz z końcem ważności starego dokumentu.

Nowe przepisy wejdą w życie 2 sierpnia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(54)
To te szkolen...
5 miesięcy temu
po co urzędniczka pobiera drugi raz przy odbiorze dowodu jeszcze raz karze palce przykładać do czytnika i zczytuje drugi raz odciski palców po co? Czy popełniła wykroczenie?
Polena2000
rok temu
To jest skandal! Może od razu powiedzcie, że obywatel jest tylko cyferką, i róbcie nam kod kreskowy na czole, co?! A tak, to w następnym etapie, nie za szybko. Bo jeszcze ktoś zacznie się zastanawiać, czy to faktycznie dla jego dobra. Wpierw pieniądz cyfrowy i system kredytu społecznego.
Pimples
3 lata temu
Odciski palców na dowodach to żadna nowość. Za okupacji na kennkartach też były.
fly
3 lata temu
to kolejna akcja nazistów, nie myślcie ludzie, że cokolwiek jest dla waszego dobra i że oni przegrali wojnę w 45-ym
PawelW
3 lata temu
To jest bzdura, że wymaga tego Unia Europejska. W Niemczech to jest dobrowolna decyzja każdego obywatela, czy chce umieścić informacje o odciskach palców w swoim dowodzie osobistym.
...
Następna strona