Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Półtora miliona dowodów osobistych do wymiany

69
Podziel się:

1 546 700 Polaków musi w przyszłym roku wymienić dowód osobisty - przypomina resort cyfryzacji. Aby otrzymać nowy dowód jak najszybciej, można złożyć wniosek przez internet, ale trzeba się z tym pospieszyć.

Półtora miliona dowodów osobistych do wymiany
Dowody osobiste do wymiany.

Dowód osobisty jest ważny przez 10 lat. W 2021 roku ważność stracą dowody ponad półtora miliona Polaków.

Resort cyfryzacji zachęca do składania wniosków przez internet.

- Aby przez internet złożyć wniosek o nowy dowód osobisty, potrzebne są profil zaufany i odpowiednie zdjęcie – przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zobacz także: Kary za podrabianie dowodów osobistych. Rząd zaostrza przepisy

Po zalogowaniu się do profilu klikamy zakładkę "złóż wniosek", a następnie wybieramy urząd, z którego odbierzemy dokument.

Do internetowego wniosku trzeba załączyć zdjęcie w formacie .jpg. Następnie sprawdzić, czy dane na wzorze dowodu są poprawne.

Nowy dowód jest wydawany bezpłatnie. Na dokument trzeba czekać maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku.

- Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektronicznym. Takie dokumenty wydawane są w Polsce od 4 marca ubiegłego roku – tłumaczy minister Marek Zagórski. - Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów.

Ze składaniem wniosku o dokument przez internet trzeba się pospieszyć.

W sierpniu 2021 roku wejdą w życie nowe unijne przepisy, które spowodują, że złożenie wniosku o nowy dowód osobisty będzie możliwe jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie.

Dowody osobiste przejdą wtedy zasadniczą zmianę. Znajdą się na nich wzory odcisku palca posiadacza. Na dokument wróci też własnoręczny podpis.

Starych dowodów, które ani podpisu ani odcisku palca nie mają, nie będzie trzeba wymieniać do momentu upłynięcia terminu ważności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(69)
Xyz
3 lata temu
A kogo rani stwierdzenie że dokument obecny to mizerna prawna?
Xyz
3 lata temu
Gdzie te czasy gdy dokument miał zawsze ważność. Był dokumentem. Teraz dokument to mizerota prawna.
george
3 lata temu
kazdego roku traca waznosc jakies dowody
turysta
3 lata temu
Dlaczego na okladce paszportu,na samej gorze,jest napis -Unia Europejska??? Nizej Rzeczypospolita Polska. Czy UE jest jakims panstwem,oficjalnie uznanym i praworzadnym?? Jestem obywatelem Polski I nie mam nic narodowosciowo i tozsamosciowa ,z ta korupcyjna ,lewacka organizacja.Kto pozwolil na tego typu decyzje i jaka jest tego podstawa prawna??Pozdrawiam.
80+++
3 lata temu
Jakoś marna ta informacja, szczególnie dla seniorów!
...
Następna strona