Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

Nowe dowody osobiste. Kiedy będziemy zmuszeni pozbyć się starych?

9
Podziel się

Już 2 sierpnia br. do użytku wejdą nowe dowody osobiste. Z tej okazji wiele osób zadaje sobie podstawowe pytanie: do kiedy będę mógł skorzystać ze starego dokumentu? Odpowiadamy.

Nowe dowody osobiste. Kiedy będziemy zmuszeni pozbyć się starych?
"Stare" dowody osobiste jeszcze nam się przydadzą (mondaynews)
bDZSimEl

Choć do sierpnia jeszcze sporo czasu, wielu Polaków zdążyło już złożyć odpowiedni wniosek o wydanie dowód osobisty u w nowej formie. Tym, którzy zastanawiali się, kiedy z użytku wejdą dotychczasowe dokumenty, podpowiadamy, że to chwilę potrwa.

Okazuje się bowiem, że z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. W niektórych przypadkach może więc być to nawet dekada.

Tym samym owe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.

bDZSimEn

Resort cyfryzacji wyjaśnia przy okazji, że wszyscy, którym właśnie kończy się dowód, albo z jakichś powodów wolą poczekać na nowe kolejne 10 lat (tyle ważny jest ten dokument), mogą jeszcze złożyć wniosek przez internet przez 111 dni.

Stojący na czele ministerstwa Marek Zagórski stwierdza, że choć nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, to jednocześnie uniemożliwi nam składanie wniosków online.

Jak wyjaśnia, ma to związek ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

bDZSimEt

"W tym roku dowód osobisty będzie musiało wymienić 1 546 700 Polaków z powodu utraty ważności dokumentu. Do tego 358 tys. osób kończy w tym roku 18 lat i będzie wnioskować o dowód osobisty" - wskazuje resort.

Zobacz także: Sputnik V w Polsce? Dr Cessak ujawnia, co ze szczepionką z Rosji
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZSimEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Rivnin
2 tyg. temu
czyli jeśli dobrze rozumiem - jeśli mój dowód traci ważność za kilka lat to wtedy mogę się zgłosić po nowy? Nie muszę teraz wymieniać? O co chodzi z tym złożeniem wniosku? Gdzie, jaki wniosek??
Greg
miesiąc temu
Ja w USA nie potrzebuje dowodu,wszystko załatwiam na paszport 😜
segb
miesiąc temu
nie ma resortu cyfryzacji wiec zagórski nie stoi na jego czele
bDZSimEP
anna
miesiąc temu
wszystko tzw on line dotyczące pieniędzy powinno się skończyć, szczególnie pożyczki przez internet powinny sie skończyć, ile tragedii ludzkich z tego jest to niewyobrażalne
Instrybutor
miesiąc temu
Czy na nowym wzorze dowodu osobistego będzie apel smoleński?