Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Nowe dowody osobiste od 4 marca. Zobacz, co się zmienia

80
Podziel się:

Elektroniczne dowody osobiste stają się faktem. Wizualnie nie różnią się wiele od dotychczasowych dokumentów. Główna zmiana to tzw. warstwa elektroniczna. Choć niewidoczna, może ona diametralnie zmienić przebieg wizyt w urzędach i przyspieszy odprawy na lotniskach.

Tak wygląda e-dowód. W ciągu 10 lat wszyscy Polacy mają korzystać z dokumentów wyposażonych w warstwę elektroniczną
Tak wygląda e-dowód. W ciągu 10 lat wszyscy Polacy mają korzystać z dokumentów wyposażonych w warstwę elektroniczną (Ministerstwo Cyfryzacji, MC)

Wnioski o wydawanie e-dowodów można składać online od północy 4 marca 2019 r. Tego samego dnia z rana urzędnicy w całej Polsce zaczną przyjmować "tradycyjne" wnioski w formie papierowej. Co ważne, urzędy gmin będą wydawać je niezależnie od miejsca zameldowania - wystarczy we wniosku wskazać wybraną gminę, by właśnie tam po kilkunastu dniach odebrać dokument.

Zobacz także: Zobacz, jak będzie działała warstwa elektroniczna:

- Tym, co różni e-dowód od dotychczasowych dokumentów, jest warstwa elektroniczna - mówi w rozmowie z money.pl Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji. W warstwie wizualnej zmieni się tylko kilka szczegółów - w prawym górnym rogu awersu pojawi się oznaczenie chipu (który znajduje się w zupełnie innym miejscu), poniżej znajdzie się tak zwany numer CAN (szczegóły poniżej), a na rewersie kod kreskowy.

Nowy wygląd

Z punktu widzenia użytkownika ważny będzie głównie kod CAN. Będzie on służył przede wszystkim do korzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu, a konieczność jego fizycznego "przepisania" to jeden z elementów zabezpieczających. Uniemożliwi to odczytanie zapisanych w warstwie elektronicznej danych osobom do tego nieuprawnionym. Działanie to można porównać do kodu CVV na kartach kredytowych - by potwierdzić dokonanie transakcji zdalnej, musimy go przepisać.

W blankiecie dowodu (mniej więcej na wysokości czoła osoby na zdjęciu) znajduje się chip, który umożliwia korzystanie z naszego dokumentu w taki sam sposób, w jaki korzystamy ze zbliżeniowych kart płatniczych.

Sami nadamy PIN. Albo dwa

Jak podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski, nikt nie będzie miał obowiązku korzystania z warstwy elektronicznej. Decyzję o tym podejmiemy podczas odbioru dokumentu w urzędzie. Jeśli nie nadamy dowodowi numeru PIN, warstwa elektroniczna pozostanie nieaktywna. W razie zmiany zdania, przez cały okres ważności dowodu (10 lat) możemy nadać mu PIN. Wystarczy wizyta w dowolnym urzędzie gminy.

Numery PIN dla e-dowodu będą dwa. - Pierwszy PIN służy do weryfikacji tożsamości. Jeśli użytkownik zdecyduje się także na korzystanie z elektronicznego podpisu osobistego, to nada drugi PIN. Będzie go używał do zatwierdzania dokonywanych czynności - wyjaśnia Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.

Dzięki e-dowodowi nie będziemy musieli ręcznie wypełniać papierowych formularzy. W urzędach pojawią się specjalne czytniki. Przyłożenie dowodu do takiego czytnika pozwoli na automatyczne uzupełnienie formularza danymi z dokumentu. Ci, którzy zdecydowali się na podpis elektroniczny, mogą też podpisywać cyfrowe dokumenty za pomocą "drugiego PIN-u".

Tę samą procedurę będzie można przeprowadzić w kontaktach bank-klient czy przedsiębiorca-przedsiębiorca. Do tego jednak konieczne będzie kupienie czytnika i dostosowanie systemów bankowych do automatycznego pobierania danych z dowodów. Docelowo czytnikami będą wszystkie smartfony z funkcją komunikacji NFC.

W ocenie Marka Zagórskiego pozwoli to raz na zawsze przerwać nielegalne skanowanie dowodów osobistych i podkradanie w ten sposób naszej tożsamości.

Szybciej na lotniskach

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną ucieszą także wszystkich podróżujących po Europie. Pozwalają bowiem na korzystanie z lotniskowych bramek biometrycznych, co niejednokrotnie znacznie skraca czas odprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
tak
4 lata temu
to jest wywalanie kasy!
Wow
4 lata temu
na czoło? chip? czyście ludzie powariowali???
Olek
4 lata temu
Chazarzy chcą nas mieć na smyczy goje, nic nie rozumiecie...
Szeregowy
4 lata temu
Prosta sprawa dla cyber przestępczości . teraz będą mieli łatwiutki dostęp do czyiś danych . :)
użyszkodnik n...
5 lata temu
Numer CAN aktywujący operacje zdalne bykami na samym wierzchu dowodu (no brawo!! - każdy go może podejrzeć, zeskanować np. bank, lub zczytać za pomocą kamery). Banki (i inne instytucje) nadal żądają do zeskanowania twojego dowodu osobstego kradnąc twoją tożsamość teraz dodatkowo z numerem CAN i kodem kreskowym dowodu osobistego. Brawo.
...
Następna strona