Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Nowe fakty ws. Turowa. Polska nie ma na razie strategii negocjacyjnej

21
Podziel się:

Premier Morawiecki przyznał, że rząd w ciągu 1-2 dni przyjmie "instrukcję negocjacyjną ws. Turowa". Rozmowy z Czechami mogą potrwać kilka dni albo tygodni. Do Pragi będzie się musiał udać któryś z naszych ministrów.

Nowe fakty ws. Turowa. Polska nie ma na razie strategii negocjacyjnej
Negocjacje z Czechami w sprawie Turowa mogą potrwać nawet kilka tygodni - mówi premier. (Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Anna Uciechowska)

- Jestem dobrej myśli, ale przed nami pewnie kilka dni, albo kilka tygodni rozmów w tym temacie – ocenił Morawiecki, pytany o strategię w sprawie Turowa i negocjacji ze stroną czeską. Premier przyznał, że przyjęcie instrukcji negocjacyjnej zajmie 1-2 dni. Czesi już ją mają.

Wiadomo, że rząd Czech będzie wnioskować o 5 mln euro kary za każdy dzień zwłoki w wykonaniu przez Polskę postanowienia TSUE o wstrzymaniu wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów.

Morawiecki powiedział, że poprosi ministra, który będzie szefem zespołu negocjacyjnego o to, by udał się do Czech "na długie, albo może krótsze rozmowy, które mam nadzieję doprowadzą do pojednania tych stanowisk i wycofania tej skargi, którą Czechy złożyły".

Zobacz także: Kopalnia Turów musi wstrzymać wydobycie. Borowski: każdy kolejny dzień pracy będzie nas kosztować

Morawiecki powiedział, że liczy na pozytywny finał sprawy, który zostanie odzwierciedlony we wspólnej transgranicznej umowie między Polską a Czechami.

Osią sporu jest funkcjonowanie kopalni i elektrowni Turów w Bogatyni. Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Tuż po decyzji TSUE Morawiecki informował, że obie strony są bliskie porozumienia i Czesi zgodzili się na wycofanie wniosku do TSUE. Niemal natychmiast odpowiedział mu czeski premier, który podkreślił, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
asdf12
rok temu
Jak to? Przecież Premier Morawiecki ogłosił, że Czesi wycofują pozew i "wszystko jest na dobrej drodze". Jakie negocjacje? Za mówienie kłamstwa Morawiecki ma już wyrok sądowy.
lipaPSUE.cz
rok temu
Wielka dziura w ziemi a wody czeskiej jakoś w niej nie widać. Czeska ściemaa i lipa. Jak to mozliwe, że w Czechach spada poziom wody a w kopalni jej nie ma. Te wyroki PSU E, to z d u p ska wziete a nie z realiów.
biniu
rok temu
Nikt ale to nikt nie toleruje pisiorow - Wolska to stracony kraj - zasluguja na mocne kopy od wszystkich - dyplomatoly z Paranoja i Schizofrenia!
mim
rok temu
dziwicie się że Brytole dali sobie spokój ..?
Polak
rok temu
Wystosować WNIOSEK DO TSUE O ZAMKNIĘCIE nieekologicznych KOPALŃ CZESKICH i NIEMIECKICH!!! Z takimi dziadami po dobroci nie wygrasz!!!
...
Następna strona