Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Nowe miasta. Zobacz co się zmieni w przyszłym roku

3
Podziel się:

W przyszłym roku na mapie administracyjnej przybędzie 10 miast. Zmieni się też nazwa jednego powiatu, a w kilku miejscach nastąpią korekty nazw.

Nowe miasta. Zobacz co się zmieni w przyszłym roku
Rynek w Sochocinie. Od przyszłego roku miejscowość stanie się miastem. (Wikimedia Commons)
bFdUskCt

Kamieniec Ząbkowicki na Dolnym Śląsku, Goraj w powiecie biłgorajskim, Kamionka na Lubelszczyźnie, Sochocin, Wiskitki i Solec nad Wisłą na Mazowszu, Dubiecko w Przemyskiem, Wodzisław w Świętokrzyskiem, Budzyń i Koźminek w Wielkopolsce - te miejscowości w 2021 roku staną się miastami.

Od nowego roku w Polsce będą oficjalnie 954 miasta. Z tego 2/3 wchodzi w skład gmin miejsko- wiejskich, 66 to miasta na prawach powiatu, a pozostałe to samodzielne gminy.

Oficjalnie, aby zostać miastem, miejscowość musi liczyć przynajmniej 2 tys. mieszkańców, mieć odpowiedni układ architektoniczny, a większość ludności powinna utrzymywać się z działalności pozarolniczej.

bFdUskCv
Zobacz także: W Karpaczu rośnie bezrobocie. Czarny scenariusz coraz bardziej realny

W praktyce od tych reguł robi się jednak ustępstwa.

Dotyczy to zwłaszcza miejscowości położonych w dawnym Królestwie Kongresowym, które prawa miejskie już kiedyś miały i zostały im odebrane np. w wyniku represji po powstaniu styczniowym.

bFdUskCB

Dotyczy to np. Sochocina, który był miastem od 1385 do 1869 r.

W przyszłym roku zmieni się nie tylko liczba miast, ale i niekiedy nazewnictwo jednostek terytorialnych.

Jedną z ważniejszych zmian jest zastąpienie powiatu jeleniogórskiego karkonoskim.

bFdUskCC

– Przede wszystkim jednak chodziło nam o to, aby wokół tej miłej nazwy, której używa już wiele miejscowych instytucji, budować tożsamość naszej społeczności – powiedział "Rzeczpospolitej" Krzysztof Wiśniewski, od 1 stycznia 2021 r. starosta karkonoski.

Skorygowanych zostanie w sumie ok. 300 nazw miejscowości i ich części. Zmiany są niewielkie i dotyczą przeważnie kwestii administracyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdUskCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Buka
rok temu
Sejny w woj. podlaskim. Cztery i pół tysiąca mieszkańców (zameldowanych, bo faktycznie na stałe mieszkających to maksymalnie trzy tysiące) i siedziba powiatu. A o rzut beretem spore, prawdziwe miasta Suwałki i Augustów. Mniejszość litewska wymusiła na władzach Polski utworzenie swego powiaty w "pipidówie". Ale na Litwie, to mniejszość polska, musiała w tym czasie, nawet swe nazwiska pisać i wymawiać po litewsku. Kowalski musiał przedstawiać się i podpisywać się- Kawalkas albo chyba- Kowalkasas.
TTT
rok temu
O co chodzi? Taka wieś Kozy, jest zamieszkała przez prawie 12 000 osób, i nawet nie zamierza ubiegać się o prawa miejskie. A inne mikro osady trzytysięczne, co roku chcą być nowymi miastami.
wojtek
rok temu
Jest kościół jak na zdjęciu to musi być miasto ha ha ha