Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Brexit a roaming. UKE informuje o zmianach od 1 stycznia

71
Podziel się

Za kilka dni wejdą w życie przepisy, które sprawią, że połączenia telefoniczne z Wielką Brytanią będą kosztować znacznie więcej. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zapowiada kontrole u operatorów. Zwraca uwagę na zmiany warunków umów.

Brexit a roaming. UKE informuje o zmianach od 1 stycznia
Efekty brexitu odczuje od nowego roku wielu Polaków. (Adobe Stock)
bDIexmUR

UKE informuje o ważnych zmianach od 1 stycznia dla użytkowników usług telekomunikacyjnych. A wszystko przez brexit i zakończenie okresu przejściowego w relacjach Unii Europejskiej ze Zjednoczonym Królestwem.

"Od 1 stycznia 2021 roku zmianie ulegają zasady świadczenia usług w roamingu na terenie Zjednoczonego Królestwa (Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej), a także usług połączeń międzynarodowych oraz wysyłania wiadomości SMS, realizowanych z Polski do użytkowników ze Zjednoczonego Królestwa" - czytamy w komunikacie UKE.

Zmiany te mogą wpływać na prawa i obowiązki abonentów - zarówno obecnych, jak i tych zawierających umowy po 1 stycznia 2021 roku.

bDIexmUT
Zobacz także: Co z cenami żywności w 2021 roku? Ekonomista prognozuje

UKE przyjrzy się operatorom

Od nowego roku w przypadku usług roamingu nie mają zastosowania ograniczenia dotyczące wysokości dodatkowych opłat za usługi. Nie będzie już obowiązywała zasada "Roam like at Home" tj. świadczenie usług bez pobierania dodatkowych opłat oprócz ceny krajowej.

W związku z tym klienci m.in operatorów komórkowych powinni zostać poinformowani o zmianach, nowych stawkach i warunkach świadczonych usług. Prezes UKE wskazuje, że monitoruje sytuację rynkową i analizuje działania podjęte przez poszczególnych dostawców pod kątem stwierdzenia ewentualnych naruszeń przepisów prawa krajowego oraz rozporządzeń unijnych.

bDIexmUZ

UKE wyraźnie wskazuje, że jakiekolwiek zmiany nie wchodzą z automatu. Mogą nastąpić wyłącznie zgodnie z zasadami określonymi w prawie telekomunikacyjnym. Oprócz odpowiedniej formy przekazania informacji klientom, powinni zachować co najmniej miesięczne wyprzedzenie i dać możliwość wypowiedzenia umowy.

"Od początku stycznia prezes UKE będzie realizował swoje uprawnienia wynikające z prawa telekomunikacyjnego, mając na celu ochronę abonentów. Prowadzona będzie dogłębna analiza spełniania wszystkich obowiązków wynikających z przepisów prawa przez świadczących usługi operatorów mobilnych, przy pomocy środków i narzędzi leżących w gestii prezesa UKE" - czytamy w komunikacie.

Teoria i praktyka

W opublikowanym pod koniec listopada cenniku sieć Orange zaliczyła Wielką Brytanię do grupy drugiej. To tam, gdzie dziś już są kraje europejskie nienależące do UE ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

bDIexmVa

To oznacza, że za połączenia do Anglii, Szkocji czy Irlandii Północnej zapłacimy mniej więcej tyle samo, co za telefon wykonany do Serbii, Szwajcarii, Czarnogóry czy Rosji.

A konkretnie? Telefon z Polski do osoby mieszkającej w Wielkiej Brytanii będzie wiązał się z kossztem 4,94 zł za minutę połączenia. Jeśli Kowalski pojedzie na Wyspy w odwiedziny i zadzwoni do niego sąsiadka, to za odebranie takiego połączenia zapłaci 2,02 zł za minutę.

bDIexmVb

Zdrożeją również wysyłane za granicę wiadomości. SMS to koszt 1,51 zł, a MMS - dwukrotnie wyższy, czyli 3,03 zł.

Analogiczne zmiany komunikowali już także pozostali najważniejsi operatorzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIexmVu
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
Pit
2 miesiące temu
Ale dzwoni sie przez komunikatory internetowe wszedzie i to za free !! Nie ma tanio czy drogo! poprostu freee
I tyle
2 miesiące temu
UKE to by może się wzięło za jakość sieci??? Bo płacimy jak za zboże. Operatorzy cisną że będzie np przepustowosc do 100mb rzeczywistość jest taka że rzadko kiedy jest 10..moze pora zmienić podstawowe zapisy w ustawach??
mmm
2 miesiące temu
Kolejny sukces brexitu.
bDIexmVv
były czł S 80
2 miesiące temu
Cofamy się do POziomu UA. Tam lub z powrotem też 5 PLN/h!
Sheriff
2 miesiące temu
Tylko pamietajcie ze bedąc w PL z np. brytyjskim telefonem internet tez bedzie kosztował no chyba ze wifi
...
Następna strona