Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Brexit a roaming. UKE informuje o zmianach od 1 stycznia

71
Podziel się:

Za kilka dni wejdą w życie przepisy, które sprawią, że połączenia telefoniczne z Wielką Brytanią będą kosztować znacznie więcej. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zapowiada kontrole u operatorów. Zwraca uwagę na zmiany warunków umów.

Brexit a roaming. UKE informuje o zmianach od 1 stycznia
Efekty brexitu odczuje od nowego roku wielu Polaków. (Adobe Stock)

UKE informuje o ważnych zmianach od 1 stycznia dla użytkowników usług telekomunikacyjnych. A wszystko przez brexit i zakończenie okresu przejściowego w relacjach Unii Europejskiej ze Zjednoczonym Królestwem.

"Od 1 stycznia 2021 roku zmianie ulegają zasady świadczenia usług w roamingu na terenie Zjednoczonego Królestwa (Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej), a także usług połączeń międzynarodowych oraz wysyłania wiadomości SMS, realizowanych z Polski do użytkowników ze Zjednoczonego Królestwa" - czytamy w komunikacie UKE.

Zmiany te mogą wpływać na prawa i obowiązki abonentów - zarówno obecnych, jak i tych zawierających umowy po 1 stycznia 2021 roku.

Zobacz także: Co z cenami żywności w 2021 roku? Ekonomista prognozuje

UKE przyjrzy się operatorom

Od nowego roku w przypadku usług roamingu nie mają zastosowania ograniczenia dotyczące wysokości dodatkowych opłat za usługi. Nie będzie już obowiązywała zasada "Roam like at Home" tj. świadczenie usług bez pobierania dodatkowych opłat oprócz ceny krajowej.

W związku z tym klienci m.in operatorów komórkowych powinni zostać poinformowani o zmianach, nowych stawkach i warunkach świadczonych usług. Prezes UKE wskazuje, że monitoruje sytuację rynkową i analizuje działania podjęte przez poszczególnych dostawców pod kątem stwierdzenia ewentualnych naruszeń przepisów prawa krajowego oraz rozporządzeń unijnych.

UKE wyraźnie wskazuje, że jakiekolwiek zmiany nie wchodzą z automatu. Mogą nastąpić wyłącznie zgodnie z zasadami określonymi w prawie telekomunikacyjnym. Oprócz odpowiedniej formy przekazania informacji klientom, powinni zachować co najmniej miesięczne wyprzedzenie i dać możliwość wypowiedzenia umowy.

"Od początku stycznia prezes UKE będzie realizował swoje uprawnienia wynikające z prawa telekomunikacyjnego, mając na celu ochronę abonentów. Prowadzona będzie dogłębna analiza spełniania wszystkich obowiązków wynikających z przepisów prawa przez świadczących usługi operatorów mobilnych, przy pomocy środków i narzędzi leżących w gestii prezesa UKE" - czytamy w komunikacie.

Teoria i praktyka

W opublikowanym pod koniec listopada cenniku sieć Orange zaliczyła Wielką Brytanię do grupy drugiej. To tam, gdzie dziś już są kraje europejskie nienależące do UE ani do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To oznacza, że za połączenia do Anglii, Szkocji czy Irlandii Północnej zapłacimy mniej więcej tyle samo, co za telefon wykonany do Serbii, Szwajcarii, Czarnogóry czy Rosji.

A konkretnie? Telefon z Polski do osoby mieszkającej w Wielkiej Brytanii będzie wiązał się z kossztem 4,94 zł za minutę połączenia. Jeśli Kowalski pojedzie na Wyspy w odwiedziny i zadzwoni do niego sąsiadka, to za odebranie takiego połączenia zapłaci 2,02 zł za minutę.

Zdrożeją również wysyłane za granicę wiadomości. SMS to koszt 1,51 zł, a MMS - dwukrotnie wyższy, czyli 3,03 zł.

Analogiczne zmiany komunikowali już także pozostali najważniejsi operatorzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
kazek
2 lata temu
Whatsup i po temacie viber, telegram
Słupsk
2 lata temu
Bzdury Orange redaktorku zrezygnował z podwyżki i nic się nie zmienia do lipca 2021 będzie jak było!
Czarny
2 lata temu
Kolejne wyciaganie kasy od zwyklych ludzi. Czy nagle po Brexicie zniknely satelity przekazujace sygnal? Nie. Ale znika dobra wola operatorow i Przecoez anglikom po wyjscou z UE trzeba dowalic z kazdej mozliwej strony. Zaplaca za to zwykli ludzie. Patrzcie i uczcie sie. Jak Unia nie moze doic dalej obywateli UK to rzuca klody pod nogi.
Stefek
2 lata temu
W dobie komunikatorów internetowych mogą sobie nawet miljon za minute liczyć.
akm
2 lata temu
Naciągacze już zacierają ręce.
...
Następna strona