Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Nowe obostrzenia na granicach. Kwarantanna przy wizycie na Wyspach, w Grecji potrzebny test

158
Podziel się:

Od soboty Polacy podróżujący na Wyspy będą musieli przejść 14-dniową obowiązkową kwarantannę. Tych, którzy wybierają się do Grecji, czeka z kolei obowiązkowy test na obecność koronawirusa. Tylko osoby z negatywnym wynikiem zostaną tam wpuszczone.

Nowe obostrzenia na granicach. Kwarantanna przy wizycie na Wyspach, w Grecji potrzebny test
Nowe obostrzenia na granicach (Filip Blazejowski / Forum, RM, Filip Blazejowski / Forum)

Od soboty od godz. 5.00 czasu polskiego Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii muszą liczyć się z tym, że zostaną skierowani na 14-dniową, obowiązkową kwarantannę. Dotyczy to pasażerów samolotów, promów i innych środków transportu.

Jak czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z przymusowej samoizolacji zwolnieni będą jedynie kierowcy zawodowi przewożący towary lub osoby w międzynarodowym transporcie kołowym, osoby przybywające do Anglii w celu tranzytu do innego państwa, sezonowi pracownicy pracujący w branży rolniczej, mający zapewnioną pracę i zarejestrowani pracownicy służby zdrowia, którzy przyjeżdżają wykonywać obowiązki służbowe - także te niezwiązane z koronawirusem.

Jak ostrzegają brytyjskie służby sanitarne, odmowa podania adresu, pod którym będzie odbywała się kwarantanna, będzie skutkowała automatyczną odmową wpuszczenia do kraju. Jeśli osoba nie będzie miała gdzie odbyć kwarantanny, zostanie jej wskazany konkretny adres. Koszty pobytu w izolacji będzie musiała pokryć samodzielnie. Za złamanie zasad kwarantanny grozi kara tysiąca funtów.

Zobacz także: Czy w Polsce powinien być kolejny lockdown? Dr Grzesiowski odpowiada

Niezależnie od tego, z jakiego kraju przybywa się do Anglii, obowiązkowe jest wypełnienie Formularza Lokacyjnego, tzw. Public Health Passenger Locator Form. Formularz należy wypełnić najwcześniej na 48 godzin przed przybyciem do Anglii i przesłać go drogą elektroniczną przez stronę rządową gov.uk.

W Grecji też utrudnienia

Również ci, którzy wybierają się w sobotę do Grecji, muszą przygotować się na dodatkowe obostrzenia. By zostać wpuszczonym do tego kraju, trzeba będzie służbom granicznym przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19. Test musi być wykonany maksymalnie na 72 godziny przed przekroczeniem granicy.

Jak ustalił money.pl, pomimo starań Polskiej Izby Turystycznej, która podjęła rozmowy o odroczeniu obowiązku wykonywania testów w stosunku do polskich turystów z greckim ministerstwem turystyki, Grecy nie zmienili swojej decyzji.

Jak informuje Nikoletta Nikolopoulou, dyrektor Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej (GNTO), ze względu na sytuację epidemiologiczną granice lądowe Grecji pozostają zamknięte dla ruchu turystycznego. Swobodny przejazd mają zapewniony tylko ci, którzy muszą wjechać do kraju z przyczyn zawodowych oraz humanitarnych.

Wyjątkiem jest przejście graniczne Promachonas w Bułgarii. Osoby przekraczające granicę w Promachonas powinny mieć wygenerowany kod PLF (Passenger Locator Form)) i QR, a także negatywny wynik testu na koronawirusa.

W Chorwacji nie ma problemu

Jeśli chodzi o Chorwację, nie wprowadzono tam w stosunku do Polaków żadnych ograniczeń sanitarnych.

Jak informuje konsul RP w Zagrzebiu Dagmara Luković, w Chorwacji nie obowiązują żadne obostrzenia podczas przekraczania granic. Granice lądowe, powietrzne i morskie są w pełni otwarte. Rejsy lotnicze odbywają się w obie strony.

Wjeżdżający poddawani są regularnej kontroli celno-paszportowej wynikającej z faktu, że Chorwacja leży poza strefą Schengen. Kontrole te na ogół odbywają się bardzo sprawnie i szybko.

Przejazd na południe z utrudnieniami

Ze względu na stan wyjątkowy wprowadzony na Słowacji, Polacy udający się na Południe Europy lub stamtąd powracający, mogą poruszać się w tym kraju jedynie w tranzycie.

Czas na przejazd Słowacji od chwili przekroczenia granicy to 8 godzin. Nie wolno zatrzymywać się. Wyjątkiem jest tankowanie na stacjach benzynowych.

Podobne zasady obowiązują, jeśli wybierzemy drogę przez Niemcy i Austrię. Tam również nie wolno zatrzymywać się po drodze.

Z kolei przez Węgry tranzyt odbywa się wyznaczonymi przez policję korytarzami tranzytowymi (głównie autostradami), a tankowanie dozwolone jest tylko na wyznaczonych stacjach benzynowych.

W Czechach stan wyjątkowy zacznie obowiązywać dopiero w poniedziałek, 5 października o północy. Nie wpłynie to jednak na zasady ruchu granicznego.

Jak informuje MSZ, wjazd z Polski do Czech na razie odbywa się na dotychczasowych zasadach bez dodatkowych obostrzeń, testowania czy kwarantanny.

Pogarszająca się z tygodnia na tydzień sytuacja epidemiologiczna w wielu krajach Unii doprowadziła do przywrócenia ograniczeń w przemieszczaniu się obywateli z tych państw, które uznawane są aktualnie za niebezpieczne.

Takiej nomenklatury w Unii używa się w stosunku do krajów, w których liczba nowych zakażeń koronawirusem przekracza 50 na 100 tysięcy mieszkańców lub jest robiona niewystarczająca liczba testów.

Władze Unii apelują do państw członkowskich, by te nie ograniczały swobody przemieszczania się i nie wprowadzały kwarantanny dla podróżnych. Bruksela rekomenduje natomiast przeprowadzanie testów na większą skalę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(158)
fred
3 lata temu
mam pytanie jesli jade w celach turystycznych i mam wykupiony bilet w obie strony i czas pobytu wynosi jeden tydzien . to co w takiej sytłacji sie dzieje? , jesli z tego co wyczytałem kazdy przylatujący musi isc na kwarantanne 14 dniową . czy jest inaczej ?
Piotr
4 lata temu
Juz powinni zakonczyc ta manipulacje . Jest wirus zreszta zawsze byl natomiast nie ma zadnej pandemii.Z choroby ktora byla zawsze ktorej symptomy sa powszechne ktorej zjadliwosc co kilka lat jest wieksza WHO na rozkaz globalistow zronbilo pseudopandemie Najwieksze oszustwo od czasow faraonow
Milka
4 lata temu
o co w tym wszystkim chodzi? Koronowirus raczej nie jest grozny..był z nami od kilku lat...
Wowa
4 lata temu
Czy jest covid ? Jest ! Moja córa biotechnolog prowadzi badania .Jest śmiertelny jak grypa. Ale na dziś będzie dogrywka przez wiele m-cy, do skutku i pewnie jeszcze inne . Przez ile? Dopóki nie zmieni sie bieg wydarzeń na świecie i ludzie zakończa życie ponad stan .... Wykasuje się ich zasoby i będzie nowy porządek gospodarczy i społeczny.Bydełko wróci do zagród. Innej opcji nie ma. Nie wierzy ktoś ? To sobie to zapamiętajcie bardzo dobrze.
Joanna
4 lata temu
Droga Pani a skąd ma Pani takie informacje dziwne, jak można jechać przez Niemcy bez zatrzymywania się a jak się chce skorzystać z toalety, a jak tachograf wskaże postój to co. Nigdzie tych rewelacji ani na stronie gov ani niemieckiej nie znalazłam. Rzetelność to największa zasada dziennikarstwa ale chyba nie polskiego
...
Następna strona