Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Nowe przepisy dla komorników. Resort chce zmieniać prawo

26
Podziel się:

Rząd po raz kolejny chce zmieniać prawo dotyczące działalności komorników. Tym razem chce wprowadzić nowe zasady dotyczące egzekucji długów.

Resort sprawiedliwości chce zmian w przepisach o komornikach
Resort sprawiedliwości chce zmian w przepisach o komornikach (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

W ostatnim czasie głośno było o 11-letniej Zuzi, której komornik zajął rentę po zmarłym ojcu. Polaków oburzyła ta historia, a resort sprawiedliwości stwierdził, że zamierza się tym zająć.

To nie pierwszy raz, gdy ministerstwo chce zmieniać przepisy o komornikach. Ostatnia duża nowelizacja miała miejsce na początku 2019 roku.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", tym razem w przepisach ma pojawić się kilka nowych zasad. Pierwsza z nich to egzekucja z nieruchomości pod warunkiem, że dług stanowi znaczącą część jej wartości.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Innymi słowy - jeśli dług jest mniejszy niż 5 proc. wartości mieszkania, to nie może być ono zlicytowane. W przypadku warszawskich cen nieruchomości oznacza to średnio nawet 25 tys. zł. Egzekucja z nieruchomości byłaby więc możliwa tylko od tego progu.

W mniejszych miastach to już znacznie niższe kwoty. "O takie zadłużenie nietrudno, wystarczy na przykład jeden nieszczęśliwy wypadek" - zwraca uwagę "Fakt".

Druga zasada ma dotyczyć uregulowania sprzedaży długów. Na przykład firma pożyczkowa powinna sama odzyskiwać pieniądze, ewentualnie zatrudnić zewnętrzną firmę. Ale sprzedawanie "pakietów dłużników" miałoby być już niemożliwe.

Po trzecie zaś egzekucja miałaby być zgodna z zasadami współżycia społecznego. To jednak w prawie jest zapisane. Tyle że miałoby być bardziej egzekwowane. Wiceminister Marcin Warchoł w rozmowie z "DGP" podaje przykład.

- Znam kilka przypadków, gdy komornicy za wszelką cenę usiłują odzyskać pieniądze dla wierzyciela, podczas gdy tym wierzycielem jest lichwiarz, w stosunku do którego prowadzone jest postępowanie karne. Przydałaby się zatem zmiana przepisów, która pozwalałaby w takich przypadkach zawieszać egzekucję do czasu zajęcia stanowiska w jej sprawie przez sąd - mówi.

Konkretów jednak jak na razie brak. Nie ma projektu ustawy ani spisanych założeń. Nie jest jednak wykluczone, że te niedługo się pojawią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
XMASTERY2
4 lata temu
PRAWO DZIAŁA TYLKO JEDNĄ STR ONĘ, KOMORNICY DORABIAJĄ SIĘ KOSZTEM LUDZI BIEDNYCH, KTÓRYCH NIE STAC NA ADWOKATA, DLATEGO SIĘ ZADŁUŻAJĄ,
Jan
4 lata temu
Sa komornicy którzy finansuja licytantow aby licytacja byla podbita
ara
4 lata temu
,,Zmiana '' tylko pozornie wprowadza ulepszenia dla dłużników , w rzeczywistości zarówno komornicy jak i sądy mają coraz większe prawa i możliwość ,,deptania ludzi ''
Pilne prawo
4 lata temu
Niech pilnie na serio zajmą się ochroną uczciwych obywateli przed plagą fałszywych pożyczek na skradzione czy wyłudzone dane osobowe, które są powszechnie wymagane. Nie może być tak, że ktoś znając imię i nazwisko, pesel czy adres zaciąga "na nas" pożyczkę, a potem przy braku spłaty to my musimy bronić się przed spłatą długu i udowadniać, że nie jesteśmy przestępcami.
Obserwator
4 lata temu
A co z uporządkowaniem pożyczek przez internet na ksero dane obcej osoby tym się nie zajmujecie już co ?
...
Następna strona