Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Jest jednak haczyk

79
Podziel się:

Rząd przedstawił projekt nowego świadczenia, które ma zastąpić "pielęgnacyjne" i umożliwić opiekunom osób z niepełnosprawnością pracę zarobkową. Może wynieść nawet 3,1 tys. Wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. i zakłada trzy poziomy wsparcia dla rodzin.

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Jest jednak haczyk
Marlena Maląg zapowiada nową formę wsparcia (FORUM)

Od dwóch tygodni rodzice osób z niepełnosprawnościami protestują w Sejmie. Chcą podwyższenia renty socjalnej z obecnych 1 tys. 558 zł 44 gr brutto do kwoty minimalnej płacy - a więc 3 tys. 490 zł brutto.

Resort rodziny wyszedł ze swoją propozycją. Chce powiązać skalę pomocy udzielanej osobom z niepełnosprawnością (OzN) z określonym stopniem ich zależności od opiekuna.

Nowa pomoc finansowa ma wynosić od połowy do dwukrotności renty socjalnej. Renta socjalna obecnie wynosi 1 tys. 588 zł 44 gr, zatem świadczenie wspierające wyniosłoby od 794 zł 22 gr do 3 tys. 176 zł 88 gr.

Jak pisze dziennik Fakt, jest tej propozycji pewien haczyk. Z zapowiedzi resortu wynika, że jeśli osoba niepełnosprawna otrzyma świadczenie wspierające, jego opiekun nie będzie mógł pobierać już świadczenia pielęgnacyjnego.

Dziś wynosi 2 tys. 458 zł miesięcznie. Jak tłumaczył wiceminister Wdówik, jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla bezrobotnych. Obecnie świadczenie przedemerytalne wynosi 1 tys. 600 zł 70 gr miesięcznie, a zasiłek dla bezrobotnych – 1 tys. 304 zł miesięcznie - wskazuje Fakt.

Protest opiekunów

Przypomnijmy, że w Sejmie od 6 marca trwa protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami. W czwartek spotkała się z nimi minister Marlena Maląg i pełnomocnik rządu ds. OzN Paweł Wdówik.

Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto.

Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
Marian
4 miesiące temu
Dlaczego renta socjalna będzie większa niż emerytra dla niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji
Ery34
5 miesięcy temu
A wiecie jak załatwili leki za darmo dla seniorów? Moja mama ma 75 lat i płaci za leki tak samo dużo 150zł jak przed tą akcją, że to niby za darmo maja być... Nic tam nie ma za darmo... To są takie cwaniaki.
Marta
8 miesięcy temu
Niby można pracować przy świadczeniu pielęgnacyjnym, ale wtedy zabierają je, gdy dziecko skończy 18 lat. Nowe przepisy zabierają też zasiłki dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Zmiany na gorsze, tylko ładnie brzmią, w rzeczywistości bardzo trudno będzie osiągnąć choćby 70 punktów do świadczenia wspierającego. O darmowych lekach dla niepełnosprawnych też nikt nie pomyślał.
Gonia
rok temu
Ciekawa jestem bardzo jak to będzie wyglądało.Mam synka z Z.Downa ma już 30 lat,wiadomo dużo rzeczy sam potrafi,ale nadal jest jak małe dziecko, sam nie może egzystować. Ja za rok moge przejść na emeryturę. Nie wiem co zrobię, jakoś tej komisji nie ufam. Zobaczę, poczekam,poobserwuje.
AAAAAAAAA
rok temu
Będzie tak samo jak z 500 plus dla ,,niektòrych Niepeł.... dostali nieliczni. INNI mimo iż pobierają rente socja i zasiłek pielęgnac (215 zł) czyli swiadcz ktòre ponoć należą się osobom niezdolnym do pracy i samodzielności (w mniejszym czy wiekszym zakresie)...NIEDOSTALI bo wg Pani orzecznik się nie należy...w decyzji brak sensownego uzasadnienia dlaczego NIE . Dec odmowna nie jest Pabi niezdolna...ale pobiera np rente socjalną ktora przysługuje takim osobą właśnie....Masa nadużyć ale tak ma być!!! Skorzystaja tylko Ci co mają opiekunòw inni ,plebs,, będą uzdrowieni i niegodni wsparcia mimo grupy i rent i widocznego z kilometra kalectwa....Dodam że masa nieoelnosorawnych żyje i muszą sami miwrzyć się z życiem, dysfunkcjami tak jak pełnosprawny obywatel
...
Następna strona