Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Opiekunowie osób z niepełnosprawnością będą mogli pracować. Resort przedstawi pomysł nowego świadczenia

365
Podziel się:

W czwartek resort rodziny ma przedstawić projekt nowego świadczenia, które zastąpi "pielęgnacyjne" i umożliwi opiekunom osób z niepełnosprawnością pracę zarobkową. Zmian w systemie osób wsparcia ma być więcej. Pisze o nich "Dziennik Gazeta Prawna".

Opiekunowie osób z niepełnosprawnością będą mogli pracować. Resort przedstawi pomysł nowego świadczenia
Minister Marlena Maląg ma spotkać się z opiekunami osób z niepełnosprawnością (East News, Artur Szczepanski/REPORTER)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej chce powiązać skalę pomocy udzielanej osobom z niepełnosprawnością (OzN) z określonym stopniem ich zależności od opiekuna. Jak pisze "DGP", przedstawiciele opiekunów mają usłyszeć na spotkaniu w resorcie, że "to coś na kształt długo oczekiwanej reformy orzecznictwa".

W Sejmie trwa protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami. W czwartek mają się z nimi spotkać minister Marlena Maląg i pełnomocnik rządu ds. OzN Paweł Wdówik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spotkał się z protestującymi. "Nie widzę moich następców"

Resort szykuje zmiany

"Jak udało nam się ustalić, zmiany mają odczuć w szczególności osoby, które wymagają opieki 24 godziny na dobę" - pisze dziennik.

Według tego klucza miałoby być przyznawane wsparcie finansowe czy usługi asystenckie. To istotna różnica, bo teraz system jest tak skonstruowany, że wysokość i rodzaj świadczeń są zależne m.in. od wieku, w którym pojawiła się niepełnosprawność - czytamy.

Opiekunowie osób z niepełnosprawnością mają wątpliwości wobec takiego kierunku zmian.

- Już dziś jest kłopot z dostępem do specjalistów, którzy orzekną o stopniu niepełnosprawności. Poza tym jak ocenić dzieci z autyzmem, które jednego dnia są w stanie podróżować autobusem do szkoły, a drugiego wymagają całodobowej opieki - pyta Ewa Kowalska, która weźmie udział w spotkaniu w resorcie.

Nowe świadczenie dla opiekunów osób z niepełnosprawnością

MRiPS rozważa też wprowadzenie nowego świadczenia, które zastąpi tzw. pielęgnacyjne. "Dziś przysługuje ono opiekunom wyłącznie, jeśli niepełnosprawność osoby, którą się zajmują, powstała przed osiągnięciem dorosłości i o ile oni sami zrezygnują z pracy zarobkowej" - czytamy.

O takim pomyśle jako pierwsze poinformowało we wtorek RMF FM. Jak ustalili dziennikarze, wysokość tego świadczenia ma wynieść ponad 2700 zł na rękę.

"Warunek byłby taki, że opiekun takiej osoby nie miałby już prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. W praktyce oznacza to, że opiekun mógłby pracować, bo do tej pory świadczenie pielęgnacyjne było przyznawane najczęściej bliskim osób z niepełnosprawnościami, gdy rezygnowali z pracy" - informowało RMF FM. Wówczas jeszcze trwały prace nad tym rozwiązaniem. Zapowiadano, że zostanie ono zaprezentowane w czwartek 16 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(365)
Zlodzieje
wczoraj
Trzeba było dać dorobić do najniższej krajowej a nie te ochłapy co rzucili.
Tesciowa
wczoraj
Znowu oszukują. Oni robią tak żeby zabrać a nie dać. Pisowskie oszustwo.
Gosia11111111...
2 dni temu
Dzień dobry. Ja mam córkę z cukrzycą typu 1 zachorowała mając 11 miesięcy dziś ma ukończone 16 lat zrezygnowałam z pracy żeby sie nią zaopiekować. W szkole wszelkie problemy nie wspominając bo to dla nas przykre doświadczenia. Po 13 latach natalia dostaje 2 chorobe spowodowana cukrzyca. Ja majac 47 lat rezygnujac z pracy po 15 latach musze isc do pracy bo zabieraja mi swiadczenie pielegnacyjne gdzie moje dziecko ma 16 lat i nie moze isc do pracy i sie uczy. Czym sie rózni dziecko od dziecka lezacego ktory ma asyste i opieke gdzie cukrzyce trakruje sie jak normalna chorobe gdzie tez moze stracic w kazdej chwili przytomnosc duzo by pisac na temat tej choroby. Chory kraj gdzie traktuje sie dziecko jako dorosle w wieku 16 lat. Duzo by pisac.
Olaf Janson
2 dni temu
Widać że się zbliżają wybory parlamentarne WC PiS Jarosława Kaczyńskiego dojna zmiana , to pogarda rządu do ludzi niepełnosprawnych i chorych ludzi niezdolnych do samodzielnej egzystencji z powodu przwwlekłej choroby , otrzymać pomoc socjalną od państwa Polskiego PiS pieda dla ludzi ubogich i niepełnosprawnych i przewlekłe chorych ludzi na grupie inwalidzkiej pomoc socjalna w GOPS i MOPS wynosi około 388 z 780 zł 50 % zasiłku na zakupy żywności na jeden miesiąc + pomoc finansowa od GOPS i MOPS na zakup na leków tylko refundowanych w Aptece , bieda z nędzą zasiłeku okresowego i stałego zasiłku socjalnego PiSu w pomocy społecznej Glodomur dla ludzi ubogich i chorych nie zdolnych do wykonania pracy fizycznej i samej egzystencji człowieka chorego ☹️😠 Szukanie poparcia społecznego dla rządu Ala premiera PiSu Pinokia , to prezesa Jarosława Kaczyński Dinozaur rządzić w Polsce PiS pieda pogardy tacy cynicy i egoiści są w rządzie PiSu ☹️
Helena Bieloo...
2 dni temu
Czy ja emerytka opiekunka obrsta osoby niepełnosprawnej z I grupą niepełnosprawności ,wymagającej opieki całodobowej będę miała prawo do zasiłku za opiekę?
...
Następna strona